Nagrody SIMP łączą pokolenia
21 lut 2023 09:07

3 lutego br. na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej miała miejsce uroczysta Gala podsumowująca Ogólnopolskie Konkursy SIMP o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP.

Była to 22. edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym, wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej w roku akademickim 2021/2022 oraz 16. edycja konkursu dla absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w kierunku technika w roku szkolnym 2021/2022.

Gospodarzem Gali był prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, w listopadzie ub.r. powołany na stanowisko prezesa SIMP. 

Historia zatacza koło, bo pierwszym prezesem tego Stowarzyszenia i organizatorem środowiska mechaników i techników był Henryk Mierzejewski, również profesor Politechniki Warszawskiej, który w czerwcu 1926 roku powołał do życia SIMP – powiedział prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, prorektor ds. rozwoju na Politechnice Warszawskiej. – Tak jak prof. Mierzejewski wprowadził organizację w pierwsze stulecie, tak w drugie wprowadzi je prof. Chmielewski, który w swoim programie mówi o łączeniu pokoleń. Ten konkurs jest doskonałym potwierdzeniem realizacji tej idei w działalności Stowarzyszenia. Gratuluję młodym ludziom wyboru ścieżki kształcenia, zaangażowania i ambitnych prac dyplomowych. Jestem przekonany, że inżynieria mechaniczna zawsze będzie ważna; inżynier mechanik to specjalista interdyscyplinarny, a świat tworzą ludzie techniki.

Twórczość techniczną można porównać do twórczości artystycznej – trzeba mieć wyobraźnię, warsztat, ale odpowiedzialność jest znacznie większa – dodała obecna na wydarzeniu Ewa Mańkiewicz- Cudny, prezes Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT). – Inżynierowie technicy tworzą przedmioty codziennego użytku, a przez ostatnie 200 lat rewolucji przemysłowej ludzie techniki zupełnie zmienili ten świat.

Przewodniczącym konkursu od 18 lat jest prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk, który w tym roku przekazał tę funkcję swojej następczyni – dr inż. Małgorzacie Sikorze, profesor Politechniki Łódzkiej. Do konkursu na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym napłynęły 32 prace, dużo większą popularnością cieszył się konkurs dla absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w kierunku technika w roku szkolnym 2021/2022. Jego przewodniczącym zostaje od tego roku mgr inż. Grzegorz Telok.

Wśród zwycięzców w kategorii „technik różnych zawodów” znalazło się spore grono absolwentów techników o profilu poligraficznym:
– II miejsce: Hanna Gruszka, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach;
– II miejsce: Monika Bigos, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– II miejsce: Ewelina Buława, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– II miejsce: Kamila Żak, technik organizacji reklamy, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie;
– III miejsce: Łukasz Gadzina, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica w Bochni;
– III miejsce: Emilia Balawender, technik organizacji reklamy, Technikum Energetyczne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie;
– III miejsce: Mateusz Bugaj, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– III miejsce: Regina Szmelter, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu.

Wyróżnienia w tej samej kategorii zdobyli: Zofia Wojciech, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie; Weronika Sakrajecka, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w branży poligraficznej! AN