Najczarniejsza czerń, najbielsza biel i wiele innych możliwości
18 cze 2019 10:13

Krzysztof Nakielski, product marketing manager CEE w OKI Europe (Polska), podsumowuje udział firmy w targach FESPA. Za nami tegoroczne targi FESPA w Niemczech – jak wrażenia? 

––––––––––

Krzysztof Nakielski: Jak co roku jestem pod ogromnym wrażeniem tego wydarzenia. Nie bez powodu to jedne z największych w Europie targów druku i reklamy wizualnej oraz najważniejsze miejsce, gdzie spotykają się specjaliści w zakresie druku wielkoformatowego. Jak zwykle odbyliśmy wiele ciekawych rozmów, spotkań i nawiązaliśmy interesujące relacje biznesowe. Poziom pro- fesjonalizmu i ogromnej wiedzy odwiedzających targi gości są z roku na rok coraz większe. To niezwykłe, bo w jednym miejscu spotyka się wielka grupa ludzi z różnych krajów, która posiada naprawdę spore doświadczenie w dziedzinie druku profesjonalnego. Co roku mamy na naszym stoisku kogoś, kto nas zaskakuje swoim pomysłem na wykorzystanie możliwości naszych urządzeń. Wielu odwiedzających intencjonalnie odwiedza nasze stoisko, żeby fizycznie sprawdzić możliwości urządzeń. Często spotykamy się z opiniami klientów, że nasze urządzenia pozwoliły rozwiązać wcześniejsze problemy, jakie firmy miały z wydrukiem konkretnych aplikacji. Dzieje się to często w kontekście urządzeń z serii Pro9000 z białym tonerem i druku na mediach barwionych w masie czy chociażby w przypadku druku termotransferowego. Na pewno jako producent zwracamy uwagę na szerokie i często unikalne zastosowanie, jakie mają nasze urządzenia, a rynek potem dodatkowo odnajduje nisze, w których te urządzenia radzą sobie znakomicie. Bardzo nas to cieszy, że branża tak pozytywnie odpowiada na naszą ofertę. FESPA jest na pewno jednym z tych wydarzeń, gdzie mamy okazję odebrać najwięcej takich fajnych sygnałów i informacji od firm z branży. Zdecydowanie są to targi, na które co roku chętnie wracamy. 

A co w tym roku cieszyło się największym zainteresowaniem? 

––––––––––

K.N.: W tym roku postawiliśmy jeszcze mocniej na praktyczne pokazanie możliwości naszych urządzeń w akcji. Stąd pokaz oklejania samochodu czy wydruku tapet. Folia do oklejenia auta została zadrukowana na ploterze OKI M-64s i naklejona na pojazd na naszym stoisku. Celem było zaprezentowanie żywych i głębokich kolorów oraz pasowania wydruku do powierzchni samochodu. To bardzo ważne, gdy można w praktyce zobaczyć, jak wygląda rozciągliwość nośnika względem załamań i dopasowania do nietypowych kształtów powierzchni. To, co nasi klienci cenią najbardziej w ploterze M-64-s, to na pewno stosunek jakości do ceny oraz wysoka produktywność i szeroki gamut kolorystyczny, który pozwala na bardzo wysoką jakość odwzorowania kolorów i pokrycia. Urządzenie to drukuje w sześciu (CMYK, Lc, Lm) lub siedmiu kolorach (CMYK, Lc, Lm, Gy), a trwałość wydruków to ponad 3 lata na zewnątrz, nawet bez laminowania. Ploter pracuje z prędkością do 66,5 m2 na godzinę. Oferujemy również wersję M-64sLCIS – 6-kolorową z pojemnikami tuszu o dużej pojemności. Tak naprawdę różnicę jakościową widać dopiero podczas doboru nośników druku. Do M-64s można włożyć lżejsze (do 50 kg) i węższe nośniki (do 1616 mm) niż w przypadku większego modelu H3-104. M64s idealnie nadaje się zatem dla mniejszych firm, drukarń i agencji, które realizują projekty o mniejszej skali, ale wciąż wymagają wysokiej jakości oraz dbają o środowisko i samopoczucie ludzi. Ploter bowiem zapewnia niezrównaną jakość wydruków wewnętrznych i zewnętrznych oraz bezpieczeństwo użytkownikom dzięki wykorzystaniu ekologicznych tuszy solwentowych. Druk ekosolwentowy to interesująca propozycja dla tych firm, które drukują wiele projektów wielkoformatowych oraz cenią sobie niski koszt, bezpieczeństwo ludzi i ochronę środowiska. M-64s spełnia najwyższe wymagania dotyczące druku przemysłowego i wydruku grafik na masową skalę, gwarantując przy tym wyjątkową jakość i wydajność. We współpracy z firmami Sentec International i Berger Textiles zademonstrowaliśmy również profesjonalny i produkcyjny druk tapet za pomocą plotera OKI M-64s oraz reklamowych materiałów tekstylnych z wykorzystaniem plotera OKI H3-104s. Tu chcieliśmy pokazać, jak łatwo jest uzyskać wysokiej jakości druk z wykorzystaniem koloru czarnego. To „najczarniejsza czerń” na rynku. Taka forma prezentacji spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony zwiedzających targi. 

OKI mocno stawia na urządzenia z białym tonerem. Na targach FESPA były prezentowane nowe rozwiązania?

––––––––––

K.N.: Rzeczywiście nasza technologia białego tonera doczekała się wielu nagród i ten segment naszej oferty jest dla nas niezwykle ważny. Po raz pierwszy w Europie miała miejsce prezentacja nowego 5-kolorowego urządzenia Pro9541WT (CMYK+W) do zastosowań termotransferowych. Interesującym punktem na tegorocznych targach FESPA z pewnością były także urządzenia OKI do wąskowstęgowego druku etykiet. Mowa tu oczywiście o naszej nowej serii i drukarce etykiet OKI Pro1050. To wyjątkowe urządzenie zapewnia nowe, atrakcyjne źródła przychodów i jest jedyną dostępną na rynku w swoim segmencie cenowym cyfrową wąskowstęgową drukarką etykiet do druku 5-kolorowego (CMYK+W) opartą na przełomowej technologii LED. Model Pro1050 posiada minimalne wymagania konfiguracyjne i może wydrukować nawet od 1 do 8000 etykiet dziennie w tym samym koszcie jednostkowym. Idealnie nadaje się także do drukowania na żądanie gotowych wysztancowanych etykiet. Dzięki unikalnej kompozycji suchego tonera wydruk jest odporny na działanie wody, skutki promieniowania UV czy też rozpuszczalników na bazie alkoholu, dzięki czemu Pro1050 umożliwia drukowanie etykiet odpowiednich do użytku w zamrażarkach, chłodniach, w przemyśle i do zastosowań zewnętrznych. Brak konieczności wykorzystywania powlekanych lub specjalnie zabezpieczonych nośników zapewnia klientom dodatkowo niższy całkowity koszt użytkowania urządzenia. Kluczowym elementem na naszym stoisku była też niedawno zmodernizowana drukarka A3 Pro8432WT z opcją wymiany koloru białego na czarny. Opcja pozwalająca na zamianę koloru białego na czarny firmy OKI zapewnia możliwość druku w dwóch konwencjach kolorystycznych CMYW lub CMYK w zakresie cyfrowego druku termotransferowego w jednej drukarce na wyciągnięcie ręki. Umożliwia to drukarniom i agencjom kreatywnym rozszerzenie oferty usług o możliwość druko-wania prawdziwej czerni na ubraniach lub tkaninach w jasnych kolorach, a także zastosowanie białego tonera na ciemnych podłożach. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z dodatkowych możliwości zwiększenia zysków. Poza oczywistym obniżeniem kosztu druku, różnica wynikająca z drukowania prawdziwej czerni jest widoczna natychmiast. Nadruk jest wyraźny i intensywny, a grafiki pełne koloru i ostre. 

Podsumowując nasz udział w tegorocznej edycji targów FESPA możemy powiedzieć o sukcesie. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem; odwiedzali je przedstawiciele firm, którzy szukali konkretnych rozwiązań ułatwiających ich codzienną pracę. Nasza prezentacja kompletnego procesu druku z wykorzystaniem możliwości naszych urządzeń oraz szansa rozmowy o konkretnych potrzebach i oczekiwaniach zaowocowały nawiązaniem ciekawych relacji biznesowych. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy OKI