Najlepsze z obu światów 
19 wrz 2022 14:32

Aby zwiększyć potencjał wzrostu rynku cyfrowego, potrzebne są nowe rozwiązania, dlatego firma Xeikon wprowadza na rynek w pełni cyfrowy system hybrydowy składający się z maszyny cyfrowej (do wyboru seria Cheetah oparta na suchym tonerze lub Panther, wykorzystująca technologię UV), niedawno opracowanego urządzenia do obróbki Xeikon Label Converting Unit (LCU) oraz Xeikon DFE X-800.

Maszyny hybrydowe można zdefiniować jako systemy drukujące do etykiet, które łączą dwa lub więcej procesów druku (np. cyfrowy i konwencjonalny) w linii z modułami wykańczającymi (umożliwiającymi np. lakierowanie, druk w kolorze dodatkowym, cięcie, wykrawanie i różne techniki uszlachetniania). Rozwiązania hybrydowe są korzystne dla drukarń i przetwórców etykiet w średnich i długich nakładach, w których występuje ograniczona zmienność przetwarzania (sztancowania, cięcia) i/lub potrzeba dodania elementów zwykle nanoszonych w technologii konwencjonalnej, jak lakierowanie wybiórcze czy foliowanie na zimno.

Obecnie największą część rynku stanowią maszyny cyfrowe i linie do przetwarzania pracujące offline. Aby zwiększyć potencjał wzrostu rynku cyfrowego, potrzebne są nowe rozwiązania. Zdaniem firmy Xeikon nieunikniona jest transformacja technologii konwencjonalnych w produkcję cyfrową z uwagi na konieczność optymalizacji kosztów. Większe liczby wzorów kolorowych etykiet o tym samym kształcie wykrojnika, zawierające jednakowe uszlachetnienia, mogą być drukowane bardziej efektywnie w procesie konwencjonalnym, a następnie wzbogacone o pełnokolorowy druk cyfrowy. Trendy na rynku wskazują, że marki luksusowe korzystają z tego, co oferuje ich dostawca usług poligraficznych: krótsze serie, więcej wersji i wariantów, zmienny tekst lub grafika oraz personalizacja pozwalająca na znacznie większą swobodę kreatywności. Niemniej nie chcą one rezygnować z tożsamości marki, która może być wizualizowana poprzez elementy uszlachetniające lub kolor firmowy. Marki popularne również szukają lepszych sposobów na budowanie lojalności konsumenckiej przez wykorzystanie e-commerce.

Wydajność i elastyczność

W odpowiedzi na powyższe trendy firma Xeikon wprowadza na rynek w pełni cyfrowe rozwiązanie hybrydowe składające się z maszyny cyfrowej (do wyboru seria Cheetah oparta na suchym tonerze lub Panther, wykorzystująca technologię UV), niedawno opracowanego urządzenia do obróbki Xeikon Label Converting Unit (LCU) oraz kontrolera Xeikon DFE X-800. Rozwiązanie to może być skonfigurowane zgodnie z potrzebami przetwórcy etykiet i staje się potężnym systemem produkcyjnym, umożliwiającym zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zachowaniu pełnej elastyczności w stosunku do potrzeb klientów.

Główne wartości hybrydowego rozwiązania do produkcji etykiet firmy Xeikon to:
– od podłoża do gotowej etykiety: kompletny, jednoprzebiegowy przepływ procesu produkcyjnego;
– eliminacja wielu etapów produkcji, co przekłada się na większą wydajność;
– zmniejszenie ilości odpadów i skrócenie czasu konfiguracji;
– nowe możliwości biznesowe. 

W Xeikon poważnie traktujemy oczekiwania naszych klientów – mówi Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu. – Nasze rozwiązania są połączone z chmurą, dostarczając wiele danych na temat działania parku maszynowego. Skutkuje to możliwością zapewnienia większej automatyzacji w łączeniu przebiegów produkcyjnych w celu uzyskania wyższej wydajności. Dlatego wraz z maszynami drukującymi opracowujemy w pełni cyfrowe systemy do obróbki i uszlachetniania, takie jak Xeikon LCU, które można skonfigurować w kompleksowe, hybrydowe rozwiązania produkcyjne.

Cyfryzacja produkcji etykiet

Jak już wspomniano, na rozwiązania hybrydowe Xeikon może składać się zarówno technologia Cheetah, oparta na suchym tonerze, jak i Panther, wykorzystująca atramentową technologię UV, dlatego też systemy te są adresowane do każdego rodzaju zapotrzebowania.

Suchy toner to sprawdzona technologia dla zastosowań wymagających przestrzegania wysokich standardów bezpieczeństwa żywności przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej, matowej jakości wykończenia i osiągnięciu wysokiej jakości na standardowych podłożach na bazie papieru (jak np. etykiety na wino i alkohole). Obecnie technologia Cheetah drugiej generacji jest wykorzystywana w maszynach cyfrowych firmy Xeikon z suchym tonerem.

Atramentowa technologia UV Panther firmy Xeikon została wprowadzona w 2017 roku, aby odpowiedzieć na potrzeby branż wymagających wysokiej trwałości etykiet, w tym zdrowia i urody. Zastosowania te wykorzystują kluczowe korzyści wynikające z unikalnych cech druku atramentowego UV takich jak odporność na zarysowania, tarcie i ścieranie.

Niektórzy z naszych klientów nazywają rozwiązanie hybrydowe najlepszym z obu światów – podsumowuje Filip Weymans. – Oferowanie maszyn hybrydowych, podobnie jak wszystkie pozostałe osiągnięcia firmy Xeikon, wpisuje się w naszą mantrę cyfryzacji produkcji etykiet, której celem jest umożliwienie drukarniom i przetwórcom rozwijania rentownego oraz zrównoważonego biznesu w przyszłości.

Firma Xeikon poinformowała również o wprowadzeniu na rynek nowej rodziny atramentów PantherCure LED do stosowania z technologią Panther, wraz z nowym oprogramowaniem i zoptymalizowanym rastrowaniem. Seria ta pozwala na szerszy zakres zastosowań: utrwalanie LED generuje mniej ciepła oddziałującego na podłoże. Szersza gama kolorów umożliwia reprodukcję większej liczby kolorów firmowych. Nowe atramenty będą dostępne w nowo wyprodukowanych urządzeniach Xeikon PX3300 i Xeikon PX2200 od października br. AN

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>