Najniższy koszt wydruku metra kwadratowego na maszynie cyfrowej 
25 maj 2018 14:46

Gwałtownie spada cena metra kwadratowego wydruku na maszynach cyfrowych, bo spada cena tuszu UV LED, ale i technologia cyfrowa jest coraz oszczędniejsza. Głowice  Kyocera to najbardziej dokładne i oszczędne głowice na rynku. Wszystkie maszyny, które je stosują, będą o wiele lepsze jakościowo i oszczędniejsze w koszcie wydruku.

Ostatnie stwierdzenie jest tu determinujące: przy dużych nakładach. Przy małych wiadomo – druk cyfrowy jest bezkonkurencyjny. Nie tylko dlatego, że maszyny cyfrowe nie potrzebują początkowych inwestycji w formy drukowe, ale przede wszystkim dlatego, że maszyna cyfrowa jest łatwa i szybka w obsłudze do tego stopnia, że druk na niej nie wymaga zatrudniania drukarza; bardziej operatora, który sprawnie będzie wpisywał dane i zmieniał rolki. Daje to niezwykłe możliwości, szczególnie kiedy mamy trudności w pozyskaniu fachowców do drukarni. 

Obserwujemy potężny trend wzrostu niskich nakładów. Przybywa też lawinowo maszyn cyfrowych, nawet bezpośrednio u producentów dóbr, do tej pory zamawiających etykiety w drukarni. 

Zatem zaczyna konkurować nie tyle flekso z cyfrą, co cyfra z cyfrą. To zmienia diametralnie marże i daje fory tym, którzy mają maszyny cyfrowe o niskim koszcie produkcji. Dotychczas były to przeważnie drogie maszyny tonerowe. 

Wraz z pojawieniem się japońskiej maszyny cyfrowej SHIKI inkjet UV, gdzie koszt wydruku jest istotnie niższy niż proponowane do tej pory koszty maszyn cyfrowych, nastąpi nowa era. Legendarne maszyny SHIKI od dziesiątków lat podbijały świat w dziedzinie maszyn analogowych; dziś przebojem wchodzą w świat maszyn cyfrowych. Japońska precyzja i doskonała elektronika tłumaczą, dlaczego tak wiele obiecujemy sobie po produktach z Japonii. Każda drukarnia, która nie chce wypaść z rynku i chce mieć jeszcze marże na druku cyfrowym, powinna poważnie się zastanowić nad SHIKI PJ Serie, nawet jeżeli ma już jakąś maszynę do druku cyfrowego (szczególnie starszego typu).

Przy tak niskich kosztach wydruku na maszynie cyfrowej SHIKI już nie tylko małe nakłady, lecz również te średnie są tańsze na cyfrze niż na maszynach analogowych. Nakłady (w zależności od procentu zadruku, wielkości etykiety i ceny tuszu) do 150 tys. sztuk mogą być tańsze na cyfrze SHIKI niż na flekso. To w przeliczeniu na metry kwadratowe zadruku, które są najlepszą obiektywną miarą, daje wynik pomiędzy 1000 a 1500 m2. Oznacza to, że taki nakład będzie bardziej opłacalny na cyfrze niż na flekso. To już jest rewolucja.

Dla drukarni decydujący będzie nie tylko sam koszt wydruku metra kwadratowego etykiety, lecz także to, co można alternatywnie drukować na maszynach analogowych, zdejmując z nich małe i średnie nakłady. Przy dużych kosztach wydruku na maszynie cyfrowej drukarnie nie miały innego wyjścia, jak umieszczać średnie nakłady na maszynach fleksograficznych. Jak to wyglądało w praktyce, wszyscy doskonale wiedzą: ustawianie maszyny na średni nakład często zajmowało więcej czasu niż samo drukowanie. Zatem, mimo pozornie tańszej produkcji na flekso, gdybyśmy dodali godziny pracy drukarza i odpady na spasowanie kolorów, to zmieniałoby rentowność zlecenia. Są to jednak koszty trudne do oszacowania i najczęściej zupełnie niewidoczne przy konkretnym zleceniu, raczej liczone w kosztach stałych firmy. Dlatego też często drukarnie fleksograficzne mają diametralnie inną rentowność niż cyfrowe. 

Wszystkie prace do 1000 m2 wydruku „lądują” na cyfrze SHIKI, a na maszyny flekso trafiają tylko zlecenia o dużym wolumenie. Koniec z ciągłym przestawianiem maszyn i setkami metrów papierowego odpadu, marnowanymi przy narządzie maszyny. Prócz tego, zamiast zajmować czas doświadczonemu drukarzowi, zlecamy drukowanie na cyfrze przyuczonemu operatorowi. To może być dla niektórych drukarń decydującym argumentem. 

Maszyna cyfrowa SHIKI PJ Series uzyskuje niezwykłą jakość wydruku dzięki zastosowaniu głowic Kyocera, o zmiennej wielkości kropli od 3 do 13 pikolitrów, w technologii Drop-on-Demand. Zmienna kropla jest podsuszana po każdym kolorze w systemie Pinning UV LED, zanim ostatecznie zostanie dogłębnie wysuszona zimnymi lampami LED. Zapewnia to nie tylko najwyższą jakość wydruku, oszczędność energii, dłuższe życie lamp i ekologiczność procesu, ale również możliwość druku na materiałach wrażliwych na temperaturę lub trudno przyjmujących tusze. 

Maszyna do druku cyfrowego SHIKI PJ Series, wprowadzana do Europy przez firmę DLM z Gdyni, ma również rozsądną cenę. Nie tylko oferuje najtańszy znany nam wydruk cyfrowy, ale jeszcze pokonuje konkurentów oszczędną wielkością inwestycji. Obecnie występuje w trzech standardowych szerokościach wstęgi: 120, 250 i 350 mm, w pełnym CMYK + biały, z koroną i Pinningiem UV LED w standardzie. Z doskonałym wydrukiem i niezwykle niskimi kosztami szybko stanie się przebojem i będzie kupowana nawet przez drukarnie mające już tonerową maszynę cyfrową, aby zwiększyć marże na etykietach cyfrowych. Nie wspomnę o drukarniach, które chcą wejść w druk etykiet na poważnie, bo do tej pory zajmowały się offsetem lub wielkoformatowymi wydrukami na ploterach. To dla nich łatwość obsługi tej maszyny, doskonały wydruk i najtańszy na rynku koszt metra kwadratowego będą wystarczającymi argumentami. 

Zbigniew Karapuda