Najnowsze branżowe trendy
24 kwi 2017 08:39

Ponad 200 wystawców z całego świata, 5200 zwiedzających z Polski i zagranicy, międzynarodowe kontakty biznesowe, solidna dawka fachowej wiedzy przekazana podczas 3 konferencji tematycznych oraz seminariów workShops. W dniach 4-5 kwietnia odbyła się 9. edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów branży opakowań – Packaging Innovations. 

Branżowe nowości i… wyjątkowa premiera

Targi Packaging Innovations są doskonałą okazją do poznania najnowszych branżowych trendów. Nie sposób wymienić wszystkich nowości eksponowanych na stoiskach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentowana przez firmę Seufert Transparente Verpackungen GmbH technologia Bio-PET – nowy materiał z surowców odnawialnych, pozwalający na produkowanie transparentnych opakowań i oszczędzanie surowców przy kosztach na poziomie tradycyjnych opakowań transparentnych. Podczas wystawy na stoisku firmy 01Intergrafix Sp. z o.o. swoją premierę miała kompaktowa składarko-sklejarka, która ma tylko 2,5 metra długości! To w 100 proc. polska konstrukcja, która z powodzeniem może konkurować z urządzeniami światowych producentów. W pełni automatyczna, pozwala sklejać pudełka z prędkością ok. 5 tys. na godzinę. Już wkrótce może zrewolucjonizować park maszynowy firm, głównie produkujących krótkie serie opakowań.

Efekt synergii

Targi Packaging Innovations to nie tylko wystawa branżowych nowości i okazja do nawiązania intratnych relacji biznesowych. To także doskonała przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Organizatorzy stale monitorują trendy i potrzeby zwiedzających, a zakres tematyczny tegorocznych wykładów w ramach seminariów workShops powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających gości. Na czym polega sztuka uszlachetniania folią? Jak marki budują zaangażowanie millenialsów za pomocą opakowania? Jak wykorzystać neuromarketing w badaniach opakowań? Czy wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w opakowaniach naprawdę się opłaca? To tylko wybrane zagadnienia, które poruszono podczas ponad 30 prelekcji, wygłoszonych przez znanych i cenionych specjalistów z branży. 

Ranking wiodących firm opakowaniowych w Polsce

Podczas targów ogłoszono wyniki pierwszego rankingu wiodących firm opakowaniowych w Polsce. Za jego przygotowanie odpowiadali Polska Izba Opakowań, Bank Zachodni WBK oraz firma Bisnode. Główne kryteria oceny stanowiły dynamika rocznych przychodów ze sprzedaży za ostatnie dwa okresy sprawozdawcze oraz osiągnięty zysk z prowadzonej działalności (na poziomie wyniku netto). 

Najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy podzielono na 3 kategorie, w których pierwsze miejsca zajęły: w kategorii duże firmy (sprzedaż większa niż 200 mln PLN): Zakład Produkcji Folii EFEKT PLUS Sp. z o.o., dynamika sprzedaży 153 proc. (opakowania z tworzyw sztucznych); w kategorii średnie firmy (sprzedaż w przedziale 40-200 mln PLN): ABCAN Sp. z o.o., dynamika sprzedaży 407 proc. (opakowania z metali); mniejsze firmy (sprzedaż w przedziale 10-40 mln PLN): NOVO PAK Sp. z o.o., dynamika sprzedaży 266 proc. (opakowania z tworzyw sztucznych).

Badaniu poddano łącznie 1500 firm stricte związanych z branżą opakowań.

Młodzi, zdolni, kreatywni

Stałym i niezwykle ważnym elementem programu targów Packaging Innovations jest konkurs organizowany w Strefie Studenta. Dedykowany młodym, zdolnym i kreatywnym projektantom otwiera przed nimi szeroką gamę możliwości: przede wszystkim zaistnienia w branży oraz zdobycia cennych kontaktów biznesowych i… pierwszych zleceń. 

Aby wziąć udział w konkursie, należało zaprojektować oraz wykonać prototyp innowacyjnego opakowania, które może zostać następnie wdrożone do produkcji. W tym roku do konkursu zgłoszono 23 projekty. W drugim etapie jury oceniało 9 prac. Po naradach pierwszą nagrodę przyznano Agnieszce Pluszczewicz za nietypowe opakowanie na… bakalie. Jury doceniło pomysłowość i funkcjonalność projektu.

Organizatorzy już dziś zapraszają na 10., jubileuszową edycję Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations, która odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2018 roku w EXPO XXI Warszawa.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora

error: Kopiowanie zabronione!
cript>