Najnowsze rozwiązania systemów suszących UV i LED UV
27 sie 2018 08:19

IST Metz, producent systemów UV i LED UV z Nuertingen w Niemczech, który od powstania w 1977 r. zainstalował ponad 13 000 systemów UV na całym świecie, zaprezentuje na targach 4Printweek 2018 w Poznaniu swoje najnowsze rozwiązania w dziedzinie suszenia UV i LED UV. Oferta firmy jest bardzo szeroka – zawiera systemy UV i LED chłodzone wodą lub powietrzem do wszystkich rodzajów maszyn poligraficznych, od tańszych systemów przeznaczonych do samodzielnej instalacji, po droższe wysoce wydajne rozwiązania.

Najnowszy system LED IST METZ

IST METZ dostarcza kompletną gamę produktów LED do różnych zastosowań. Dla druku offsetowego arkuszowego jest to nowo opracowany chłodzony wodą, wysoko wydajny system LEDCure. Moduł LED został wyposażony w optykę, dzięki czemu osiągnięto optymalne padanie światła na podłoże.

Długość systemu można skalować i dostosowywać do wszystkich formatów maszyn. Dzięki temu urządzenie LEDcure może być używane w różnych miejscach na maszynie. Technologia XT8 Boostera oznacza, że LEDCure ma nawet o 30 proc. wyższą wydajność niż konwencjonalne systemy LED. Inne zalety nowej LEDcure obejmują wymianę układu optycznego i diod LED przez użytkownika w drukarni oraz możliwość ich modernizacji w kolejnych latach użytkowania. Systemy IST posiadają segmentację oraz taktowanie, dzięki czemu zużycie energii jest jeszcze mniejsze.

Konwencjonalne UV z najnowocześniejszymi rozwiązaniami

IST METZ produkuje systemy UV od ponad 40 lat, dostarczając je m.in. do nowych maszyn offsetowych Heidelberg. Jednak cały czas wprowadza w nich najnowsze technologie, dzięki czemu charakteryzują się one najwyższą jakością, wydajnością oraz oszczędnością energii. Na produkowane przez IST w Niemczech żarniki UV udzielana jest gwarancja na 2500 godzin pracy. Zastosowano w nich system bezprzewodowy FLC, dzięki czemu można je wyjąć z obudowy bez odkręcania w kilku prostych krokach. W lampę wbudowane są czujniki UV umożliwiające zmierzenie mocy UV w trybie online i kontrolę na wyświetlaczu operacyjnym w każdym momencie, gdy jest to wymagane. Stosowane są również reflektory URS – zbudowane z profilu aluminiowego chłodzonego wodą lub powietrzem, pokrytego ok. 60 warstwami tlenków metali naniesionymi w komorze próżniowej. Od tak powstałej powłoki odbija się tylko światło UV, podczas gdy energia IR (ciepło) przechodzi przez powłoki dichroiczne i szkło zimnego lustra do chłodzonego wodą profilu absorbera, w którym ciepło jest skutecznie usuwane. Technologia reflektorów URS wykorzystuje zaawansowaną geometrię i dodatkowe powierzchnie do odbijania promieni UV, aby sprostać wymaganiom każdego procesu produkcyjnego. Reflektory IST posiadają gwarancję na 10 000 godzin pracy. 

UV czy LED? IST mówi: UV i LED – ty decydujesz i zmieniasz, kiedy chcesz w kilka minut! 

Technologia LED ma wielu zwolenników, ponieważ oferuje takie korzyści jak: natychmiastowe suszenie, lepsze krycie farbą, brak ozonu i rtęci, większa stabilność procesu produkcyjnego, długa żywotność diod LED oraz mniejsze zużycie energii. Wiąże się jednak z wysokimi kosztami farb i lakierów oraz ich małą dostępnością. 

UV czy LED? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i każdy właściciel drukarni powinien sam jej sobie udzielić po przeanalizowaniu swojego procesu produkcyjnego. IST METZ odpowiada, że najlepiej mieć możliwość wyboru w każdym momencie, ponieważ sytuacja rynkowa oraz produkcyjna zmienia się dynamicznie – dlatego proponuje Hot Swap.

Koncepcja ta umożliwia użytkownikom przełączanie się pomiędzy technologią UV a LED w każdym momencie w trakcie procesu produkcyjnego. Sterowanie, zasilanie i chłodzenie są identyczne w obu technologiach. Podczas przełączania zewnętrzna obudowa lampy pozostaje na maszynie. Lampy UV i LED, które umieszczono w podobnych kasetach, należy po prostu zamienić. Podłączenie do odpowiednich przewodów następuje automatycznie. Cały proces zamiany nie wymaga żadnych narzędzi i zajmuje zaledwie chwilę.

Jeżeli firma już posiada system IST METZ nie starszy niż 2-letni lub zainstaluje nowy system UV/LED, w każdej chwili może dokupić tylko moduł LED bądź na odwrót i przejść na drugą technologię suszenia. 

Tańsze moduły LED do samodzielnego montażu

Na targach 4Printweek IST METZ zaprezentuje również tańsze rozwiązania dla mniej wymagających użytkowników. Są wśród nich moduły LED firmy zależnej ITL przeznaczone do samodzielnego montażu na maszynie, takie jak moduł suszący SCX HD. Zaprojektowany z myślą o szybkim utwardzaniu, system zapewnia ogromną intensywność suszenia 28 W/cm² dzięki zastosowaniu najwyższej klasy dwurzędowych diod LED, umożliwiających suszenie przy druku atramentowym z prędkością 120-140 m/min.

Opracowano na podstawie materiałów firmy MPAJ