Najnowsze trendy w świecie tekstyliów
19 paź 2018 09:40

W dniach 22-24 listopada br. w Ptak Warsaw Expo odbędzie się jubileuszowa, V edycja Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile. Historię tych targów oraz najważniejsze fakty z nimi związane w rozmowie z nami przedstawia Nina Ryszka – organizator targów Fast Textile. 

Już od pięciu lat organizuje Pani targi Fast Textile, najważniejszą imprezę w branży tekstylnej. Jak w ogóle narodził się pomysł takiej imprezy?

––––––––––

Nina Ryszka: Firma Ptak od 25 lat jest liderem, jeśli chodzi o tworzenie platformy sprzedażowej odzieży dla producentów i importerów, hurtowników i detalistów. Centrum handlu hurtowego w Rzgowie stanowi najbardziej znany ośrodek odzieżowy w Europie, bo to właśnie region łódzki jest kolebką przemysłu włókienniczego. Targi powstały jako wyjście naprzeciw potrzebom producentów odzieży, którzy chcą kupować tkaniny, maszyny, dodatki i akcesoria podczas jednego wydarzenia. Tekstylia odzieżowe to idealna podstawa targów, jednak elementem napędowym stało się poszukiwanie branż, w których tekstylia są również wykorzystywane. Zainteresowanie wystawców nie tylko z Polski, ale również z zagranicy pozwala nam budować coraz to większe wydarzenie, rozpoznawalne na całym świecie. Międzynarodowe Targi Tekstylne Fast Textile są jedynym tak prestiżowym i profesjonalnym wydarzeniem w Polsce. Dodatkowo Ptak Warsaw Expo to największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej o tak wyjątkowej lokalizacji, które jest idealnym punktem na mapie Polski dla wystawców z kraju i zagranicy.

Dlaczego Pani zdaniem warto wziąć udział w Międzynarodowych Targach Tekstylnych Fast Textile?

––––––––––

N.R.: Udział w targach jest formą promocji – wzmacnia profesjonalny wizerunek firmy i możliwość uzyskania fachowej wiedzy na temat oferowanych produktów. Należy pamiętać o tym, do kogo chcemy adresować naszą ofertę. Czy chcemy pokazać wszystko, co mamy w ofercie, czy też skupiamy się na odpowiedniej grupie odbiorców. Poza tym każdy wystawca powinien promować udział w targach wśród swoich klientów i kontrahentów, bo pojawienie się na targach umożliwia podtrzymywanie długofalowych relacji biznesowych. 

Do kogo są skierowane targi? 

––––––––––

N.R.: Podczas poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile w Ptak Warsaw Expo 400 wystawców miało szansę pokazać swoje najlepsze produkty i usługi klientom biznesowym i detalicznym, a wśród nich znajdowali się: projektanci wnętrz i mody, międzynarodowi kontrahenci, producenci odzieży i dekoracji wnętrz, szwalnie, hurtownicy, właściciele sklepów multibrandowych, właściciele sklepów internetowych, media i blogerzy, pracownicy działu zamówień. W trzy dni targów 27 000 odwiedzających wypełniło Ptak Warsaw Expo. Targi odwiedzają również uczniowie i studenci z całej Polski, którzy mają unikalną szansę, aby zajrzeć za kulisy przemysłu odzieżowego. Nabywcy docenili wysokiej jakości tkaniny i maszyny, przystępną cenę oferowaną specjalnie na Fast Textile oraz różnorodny asortyment. 

Każdego roku swoje produkty prezentuje coraz więcej firm, w ubiegłym było ich już ponad 400 z ponad 40 krajów. Ilu wystawców spodziewacie się w tym roku i skąd przyjadą? 

––––––––––

N.R.: To jedyne targi tej branży w Polsce, na których można spotkać zarówno wystawców, jak i odwiedzających z zagranicy. Silną grupę będą stanowili wystawcy, których stoiska mieścić się będą w Pawilonach Narodowych, a wśród nich m.in.: Turcja, Włochy, Chiny, Pakistan, Tajwan, Indie i Iran. Ponadto swoje produkty zaprezentują firmy z: Francji, Niemiec, Rosji, Czech, Ukrainy, Portugalii, Danii, Uzbekistanu, Grecji, Holandii, Białorusi, Estonii, Hiszpanii, Anglii i Litwy. Podczas V jubileuszowej edycji będzie ponad 500 wystawców.

Rośnie też liczba odwiedzających, ale ze statystyk wynika, że na targi przyjeżdżają ludzie, którzy wiedzą, czego chcą – chcą zawierać kontrakty i składać zamówienia. A czego poszukują indywidualni odbiorcy?

––––––––––

N.R.: Targi Fast Textile to największe wydarzenie branży tekstylnej w Europie Środkowej, dlatego odwiedzają nas największe światowe marki, ale również detaliści. Indywidualni odbiorcy to najczęściej młodzi projektanci, przyszli przedsiębiorcy i miłośnicy szycia. Na targach poszukują inspiracji i produktów dobrej jakości. Cieszymy się, że dzięki naszemu przedsięwzięciu coraz więcej osób interesuje się szyciem. U nas można zapoznać się z trendami na nadchodzący sezon, posłuchać interesujących wykładów oraz zyskać nowe umiejętności na warsztatach konstrukcji ubioru, zdobienia czy szycia.

Jak na targach odnaleźć tych, na których nam zależy? Czy są strefy tematyczne, narodowe?

––––––––––

N.R.: Zdecydowanie! Powierzchnia targów jest podzielona na strefy tematyczne Tkaniny i Dzianiny, Maszyny, Przędza, Usługi, Dodatki i Akcesoria, a każdy Pawilon Narodowy będzie reprezentował grupę wystawców z poszczególnych krajów. Zagraniczne delegacje pozwalają nam pozyskać kontakty biznesowe z agentami, którzy odpowiadają za zaaranżowanie pawilonów o łącznej powierzchni około 17 000 m2 każdy oraz międzynarodowych odwiedzających poszukujących partnerów biznesowych w Polsce. Materiały marketingowe dystrybuowane na targach z mapą wydarzenia, listą wystawców i harmonogramem pomagają zaplanować pobyt na targach i odnaleźć się na blisko 43 000 m2 powierzchni wystawienniczej.

Czy Pani zdaniem targi są nadal dobrym miejscem na nawiązywanie relacji biznesowych – wszak dziś sporo kontraktów zawieranych jest w wirtualnym świecie?

––––––––––

N.R.: Dla dużych, uznanych firm targi są sposobem ugruntowania ich pozycji na rynku. Dla małych firm to możliwość promocji, a także wykorzystania potencjału klientów i zaprezentowania się w gronie najlepszych. Wirtualny przekaz informacji jest dziś wymagany w biznesie, ale też lubiany przez podmioty. Jednak nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań, nawiązywania bezpośrednich relacji między producentami a kupującymi. 

Porozmawiajmy jeszcze o wydarzeniach towarzyszących, bo targi to nie tylko miejsce nawiązywania relacji biznesowych, to także forum wymiany wiedzy i doświadczeń?

––––––––––

N.R.: Podczas ubiegłorocznej edycji targów pojawiły się trzy nowe elementy. Pierwszym z nich był plebiscyt na „Stoisko uszyte na miarę”, który polegał na wytypowaniu przez odwiedzających najpiękniejszego stoiska – nagrodą była wyjątkowa, dedykowana statuetka oraz rabat w wysokości 50 proc. na udział w kolejnej edycji targów Fast Textile. Drugą nowością były warsztaty pasmanteryjne organizowane przez firmę Pasmanteriaozdobna.pl, podczas których uczestnicy ozdabiali ulubione części swojej garderoby. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty „Pierwsze spotkanie z maszyną” organizowane przez UltraMaszynę. Uczestnicy mieli szanse poznać tajniki szycia na maszynie i spotkać się z Janem Leśniakiem, autorem wielu książek tematycznych; jego najnowszym dziełem jest poradnik „Jak szyć spódnice i sukienki”. Jan Leśniak poprowadził warsztaty, na których zostały uszyte plecaki z pięknym sercem wyhaftowanym na Maszynybrother.pl i kosmetyczki z papieru wodoodpornego od Tkaniny Karoliny. Tradycyjnie już podczas targów odbyło się Forum Tekstylne – wybitni eksperci z najbardziej znanych firm prowadzili warsztaty i szkolenia dotyczące między innymi innowacji we włókiennictwie, ekologii tekstyliów, wymagań prawnych i normalizacji w odzieży dziecięcej czy surowców odnawialnych w innowacyjnym włókiennictwie. Specjaliści reprezentowali Izbę Bawełny, Instytut Tekstyliów z Manchesteru, Instytut Włókiennictwa, Urząd Marszałkowski czy TRIZ zarządzanie innowacyjnym włókiennictwem. Ta inicjatywa jest dla nas bardzo istotna, ponieważ podczas Forum poruszane są niezwykle ważne kwestie z branży tekstylnej. Powstaje dzięki temu kreatywna przestrzeń, gdzie można wymienić się doświadczeniami i kierować własne pytania do grona profesjonalistów. 

Naszym celem jest budowanie i utrzymywanie tradycji, ale lubimy też zaskakiwać wystawców i odwiedzających nowościami, dlatego te wydarzenia stały się stałym elementem harmonogramu wydarzeń towarzyszących. Podczas jubileuszowej piątej edycji znów przyciągamy odwiedzających nowościami; tym razem będą mogli wziąć udział w dwóch wydarzeniach. Gościem specjalnym będzie Monic Millinery London, która jest dyplomowaną mistrzynią modniarstwa, kreatorką nakryć głowy i nauczycielką zawodu „modystka”. Dzięki rodzinie królewskiej i ślubowi książęcej pary awangardowe nakrycia głowy znów budzą podziw i pożądanie. W strefie szkoleń pani Monika przeprowadzi warsztaty, podczas których nauczy, jak stworzyć wymarzony fascynator, a ponadto zostanie zaprezentowana wystawa czapek, ozdób, woalek, kapeluszy i fascynatorów. Kolejnym elementem będą warsztaty z konstrukcji odzieży i przygotowania szablonów do jej produkcji. Nauka szycia z początku jest trudna, zawiłe strony konstrukcji odzieży wydają się być bardzo skomplikowane. Portal Papavero.pl odkryje rąbek tajemnicy tej pracy i podczas warsztatów pokaże, jak zdobyć umiejętności niezbędne do stworzenia wykroju.

Czy możemy już zdradzić, co będzie trendy w sezonie 2019? 

––––––––––

N.R.: Najbardziej wyczekiwanym momentem targów jest wielkie otwarcie Strefy Trendów, które odbędzie się w czwartek 22 listopada o godzinie 10:00. Jest to ekskluzywna strefa, w której to my kreujemy i promujemy modę. W czasie organizacji wydarzenia zachęcamy wszystkich wystawców do dostarczenia produktów: tkanin, dzianin, maszyn, modnych aranżacji czy dodatków do Strefy Trendów. Ekspozycję zaaranżuje projektantka w oparciu o trendy największych domów mody. Ekspozycja będzie prezentowana na podwieszeniach, nowoczesnych meblach z podświetleniem. 

W jakim kierunku dalej będą rozwijać się targi?

––––––––––

N.R.: Cel pozostaje niezmiennie ten sam: rozwijać targi na arenie międzynarodowej, być wsparciem dla polskich firm, ale myśleć globalnie, sprostać potrzebom i wymaganiom wystawców oraz odwiedzających. W tym roku edycja targów jest dla nas niezmiernie ważna, ponieważ firma Ptak obchodzi 25-lecie działalności, a to właśnie w Rzgowie odbywały się pierwsze dwie edycje targów. Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile, która odbędzie się w dniach od 22 do 24 listopada 2018 w Ptak Warsaw Expo!

Dziękujemy za rozmowę.