Powlekanie w zespole fleksograficznym na końcu maszyny offsetowej nie jest niczym nowym. Ostatnio pojawiła się jednak tendencja do powlekania techniką flekso, a następnie druku offsetowego na tej usieciowanej powierzchni. Zmiana kolejności nakładania farby kreuje nowe efekty wizualne i otwiera nowe rynki, według twierdzeń tych, którzy już zaadaptowali ten system.
Nowe możliwości sprzedaży spowodowały, że niektóre z najnowszych maszyn offsetowych są konfigurowane z pierwszym zespołem powlekania flekso. Wizualne efekty tej techniki można też uzyskać stosując dwa przejścia przez maszynę, gdy zespół powlekania flekso znajduje się na końcu maszyny. Niezależnie od tego, czy powlekanie jest wykonywane w pojedynczym, czy w podwójnym przejściu, technika ta staje się coraz popularniejsza, szczególnie w dziedzinie druku arkuszy wymagających specjalnych efektów, w opakowaniach i etykietach.
Drukarze twierdzą, że popularność tej techniki wynika z zapotrzebowania klientów na większą elastyczność w projektowaniu oraz na bardziej ekonomiczne i odnawialne produkty. Miał na to także wpływ postęp w dziedzinie mieszanek powlekających i technologii powlekania. Nie do przecenienia jest również fakt, że powłoki sieciowane promieniami UV są suche w momencie nałożenia na maszynę offsetową. Aplikacje, które były niemożliwe do wykonania przy użyciu prostych powlekarek wałkowych, są obecnie efektywnie wykonywane przy użyciu najnowszych wieżowych powlekarek z wałkami anilox ze zintegrowaną kontrolą z konsoli maszyny i wyposażonych w nowoczesne pompy oraz łatwo i szybko wymienialne wałki. Przyczyniają się do tego również nowe fotopolimerowe płyty do druku flekso.
Amerykańskie firmy: Williamson Printing, posiadająca maszynę Heidelberg Duo (do druku zarówno offsetowego, jak i fleksograficznego) oraz Speedmaster CD 102 z 16 zespołami drukującymi, i Curtis Packaging, wyposażona w maszynę KBA Rapida, jako pierwsze zastosowały tę technikę.
Firma Curtis Packaging była pionierem w tej dziedzinie, gdy siedem lat temu kupiła maszynę KBA Rapida 130 o szerokości 51 cali z 10 zespołami (w tym UV) do druku 8-kolorowego, łącznie z dwiema powlekarkami Harris&Bruno. Firma była jedną z pierwszych stosujących srebrne mieszanki powlekające sieciowane UV. Proces o nazwie CurtChrome opracowano wspólnie z głównym dostawcą mieszanek powlekających.
Curtis, który jest producentem metalizowanych opakowań dla przemysłu kosmetycznego, przeniósł wiele prac wykonywanych na folii na metaliczne flekso, przekonując klientów do płynących z tego korzyści zarówno ekonomicznych, jak i dla środowiska naturalnego. Metaliczne powłoki takie jak CurtChrome i nowa MiraFoil firmy Henkel kosztują mniej niż folie i są łatwiejsze do recyklingu.
Firma Diamonds Packaging umieściła zespół flekso przed zespołami offsetowymi na nowej 15-zespołowej maszynie Heidelberg XL 105 Duo. Maszyna posiada następującą konfigurację: na przedzie zespół flekso, następnie dwie sekcje suszące, osiem zespołów offsetowych UV, zespół flekso, dwie kolejne sekcje suszące i kolejny zespół flekso. David Rydell, odpowiedzialny w Diamond VP za rozwój stwierdza, że maszynę zbudowano w ten sposób, aby była zdolna wykonywać możliwie najwięcej prac uszlachetniających w jednym przejściu. Bardzo przyspiesza to cykl produkcji, a w biznesie pudełek składanych czas realizacji zamówienia jest najważniejszy.
Rydell tłumaczy, że w miarę wzrostu liczby prac z powłokami metalicznymi firma potrzebowała maszyny z zespołem flekso umieszczonym na początku. Wraz ze wzrostem znaczenia odnawialności wielu klientów odchodzi od takich materiałów jak folia. Powłoki MiraFoil pozwalają na zaoferowanie alternatywy.
Maszyna w firmie Diamond posiada zespół do powlekania z urządzeniem do szybkiej zmiany wałków anilox i pozwala na wybór pomiędzy UV oraz wodnymi mieszankami powlekającymi przez zwykłe przyciśnięcie guzika; umożliwia też ponowne wykorzystanie niezużytej mieszanki powlekającej.
Firma Packaging Graphics posiada maszynę manroland R700 Ultima składającą się z 17 jednostek i zaprojektowaną na jej potrzeby, która została wyposażona w ostatnim roku w urządzenie do laminowania folią. Może ona drukować dwustronnie do 10 kolorów, posiada międzyzespołowe lampy UV oraz szereg zespołów powlekających flekso zainstalowanych na początku maszyny. Pozwala to na wychwytywanie błędów, powlekanie, aplikowanie wielu powłok flekso na formę oraz przeznaczenie poszczególnych zespołów powlekających dla specyficznych grup produktów.
Prezes firmy Nick Carafa stwierdza, że jednym z powodów zakupu Ultimy była potrzeba skrócenia czasu produkcji poprzez eliminację wielokrotnego przechodzenia przez maszynę. Nałożenie farby, wysuszenie jej i odwrócenie arkusza odbywa się obecnie o wiele szybciej. Pozwala to na elastyczność w wykonywaniu prac w układzie 8:2 czy nawet 10:0, dzięki czemu znacznie redukuje się czas między złożeniem zamówienia a dostawą, a także ilość odpadów.
W druku wielkonakładowym uzyskuje się znaczące korzyści produkcyjne łącząc wstępne powlekanie flekso z drukiem offsetowym w jednym przejściu, ale również firmy posiadające maszyny z zespołem flekso umieszczonym na końcu odnoszą sukcesy stosując podwójne przejście.
Firma All Out Print Communications bardzo często stosuje mieszanki flekso na swoich maszynach: 5-kolorowej KBA Rapida 142A z powlekarką oraz 6-kolorowej KBA Rapida 142A z UV i powlekarką.
Konfiguracja dwu maszyn Rapida 142A obejmuje wieże powlekające flekso umieszczone na końcu maszyn offsetowych. Wieża ze zdolnością do sieciowania UV stosowana jest do nakładania mieszanki powlekającej MiraFoil firmy Henkel podczas pierwszego przejścia. Powleczone arkusze w kolejnym przejściu zadrukowywane są na maszynie offsetowej, a następnie nakładana jest powłoka o wysokim połysku.
Mieszanka powlekająca MiraFoil sieciowana za pomocą UV jest przyjazna dla środowiska i pozwala na oszczędność kosztów – stwierdza Gordon Gizowski, wiceprezes ds. produkcji. Wieże powlekające na obydwu maszynach KBA posiadają półautomatyczne systemy zmiany płyt oraz systemy powlekania Harris&Bruno z automatycznym myciem. Kontrola pasowania jest możliwa z konsoli maszyny.
Firma Classic Color specjalizuje się w powlekaniu flekso stosując cztery maszyny Komori LS 40: konwencjonalne 6- i 5-kolorową oraz 6- i 8-kolorową z dwiema lampami UV do międzyzespołowego sieciowania. Wszystkie posiadają powlekarki in-line zamontowane tak przed, jak i za maszynami offsetowymi.
Nakładanie najpierw powłoki flekso i następnie zadrukowywanie w drugim przejściu nie ograniczyło możliwości firmy. Technika ta była ostatnio stosowana do produkcji katalogu papierów bezdrzewnych Sappi. Do pierwszych zastosowań powlekania flekso należą okładki czasopism o specjalnym metalicznym połysku z przeznaczeniem na wystawy i targi oraz druk posterów.
Od kiedy rozpoczęliśmy stosowanie systemów flekso, wykonaliśmy tyle niezwykłych prac, że daje się wyraźnie zauważyć różnice pomiędzy typowym drukiem a drukiem ze specjalnym efektem wi-zualnym – stwierdza Jeff Hernandez, wiceprezes w firmie Classic Color. – Współczesne maszyny są w stanie wykonać prawdziwie spektakularne produkty – nie ma ograniczeń dla kreatywności projektantów i drukarzy, jeżeli posiada się UV oraz zespoły flekso. Dzięki nim można osiągać efekty wizualne niemożliwe do uzyskania jeszcze kilka lat temu.
Oprac. TG