Najszybszy druk w wielkim formacie
6 gru 2016 14:56
5 czerwca br. był ważnym dniem dla wielu oddziałów firmy HP i ich pracowników. Tego dnia, 30 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu drukarki Designjet HP, światową premierę miały dwa nowe plotery drukujące materiały wielkoformatowe: HP Designjet T920 i T1500 ePrinter, zaprojektowane z myślą o architektach, projektantach i inżynierach.
Ich prezentacje odbywały się tego dnia w wielu krajach. Polska premiera omawianych rozwiązań odbyła się w warszawskiej GammFactory i przyciągnęła duże grono przedstawicieli prasy branżowej.
Oficjalnego otwarcia spotkania dokonała Anna Marciniak, dyrektor działu PR w HP Polska, która przekazała głos Wolfgangowi Pavelkowi, dyrektorowi ds. rozwoju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz krótkiego omówienia zmian trendów rynkowych, jakie zachodziły na światowych rynkach w ciągu ostatnich dziesięcioleci, Wolfgang Pavelek od podstaw zaprezentował kolejne etapy cyklu powstawania nowych ploterów HP. Ku zaskoczeniu zgromadzonych uczestników posłużyły do tego drewniane elementy, z których powstał model konstrukcyjny prezentowanego urządzenia HP Designjet T1500 ePrinter.
Ergonomia i funkcjonalność
Następnie głos zabrał Wiesław Makówka, dyrektor ds. rozwoju w HP Polska, który szczegółowo omówił zalety premierowych rozwiązań, podkreślając fakt, że 80 proc. ich adresatów już korzysta z technologii firmy HP. Podstawowymi zaletami tych 36-calowych drukarek są ich prędkość – w ciągu 21 sekund mogą zadrukować arkusz o formacie A1 – oraz ergonomiczna budowa (drukarki zajmują o 30 proc. mniej powierzchni niż poprzedni model z tej serii). Intuicyjne, kolorowe wyświetlacze dotykowe zapewniają ich użytkownikom większą kontrolę nad procesem drukowania. Ciągły podgląd wydruku dodatkowo zapewnia zamontowana w urządzeniu przezroczysta klapka.
Zestaw sześciu oryginalnych atramentów HP (błękitny, szary, purpurowy, czarny matowy, czarny fotograficzny, żółty) i głowica HP gwarantują odzwierciedlenie żywych kolorów oraz uzyskanie płynnych przejść tonalnych i wyrazistych konturów, o czym można było się przekonać tuż po konferencji, podczas pokazu na żywo maszyny T1500. Uwagę uczestników spotkania zwróciła głośność urządzenia, a raczej jej brak. Podczas pokazowego wydruku materiałów próbnych z trudem można było usłyszeć jakiekolwiek dźwięki generowane przez pracujące urządzenie.
We współpracy z użytkownikami
Warto wspomnieć, że omawiane urządzenia powstały we współpracy z użytkownikami, którzy zostali zaangażowani w początkowym etapie projektowania. Na podstawie zgromadzonych informacji firma HP wprowadziła nowy mechanizm zakładania roli papieru z przodu (tę czynność można teraz wykonać nawet w pozycji siedzącej) oraz pojemnik na gotowe wydruki usytuowany w górnej części urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydrukowane materiały są rozłożone i posegregowane, co w znacznym stopniu ułatwia ich przeglądanie i porządkowanie.
Przeznaczona dla małych i średnich grup roboczych kompaktowa drukarka HP Designjet T920 ePrinter ma zintegrowany pojemnik na wydruki, który segreguje nawet 50 arkuszy w formacie od A4 do A0. Jej wirtualna pamięć o pojemności 32 GB nie tylko przyspiesza drukowanie, ale także ułatwia przetwarzanie skomplikowanych plików.
Model HP Designjet T1500 ePrinter jest natomiast odpowiednim rozwiązaniem dla środowisk składających się z wielu użytkowników. Wyposażony w dwie role oraz funkcje automatycznego wyrównywania i inteligentnego przełączania, może on wykonywać wiele zadań na nośnikach różnego typu i w różnych formatach. T1500 ma większą moc przetwarzania niż model będący jego poprzednikiem, a równoległy procesor z dyskiem o pojemności 320 GB pozwala na równoczesne drukowanie wielu plików.
Ponadto w odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy mają niejednorodne zużycie atramentów w poszczególnych miesiącach w ciągu roku, zespół projektantów HP umożliwił wykorzystanie w tych maszynach wkładów atramentowych o różnej pojemności (40, 130 i 300 ml).
Nośniki i zdalna obsługa
Co ważne, oba modele mogą obsługiwać wiele typów podłoży, do których można zaliczyć papier typu bond i powlekany, papier techniczny, folię, nośnik podświetlany oraz nośnik samoprzylepny. Wymienione materiały mogą mieć gramaturę od 60 do 328 g/m2, format od 210x279 mm do 914x1219 mm i grubość do 0,3 mm. Maksymalna długość roli to 91 m, zaś waga –11,9 kg.
Należy także wspomnieć o bezpłatnej usłudze HP Designjet ePrint & Share, w którą są wyposażone modele T920 i T1500. Umożliwia ona przeglądanie i drukowanie dokumentów wielkoformatowych nie tylko za pośrednictwem dotykowego wyświetlacza, ale również za pomocą smartfonu lub tabletu z systemem Apple albo Android.
Drukarki HP Designjet T920 i T1500 ePrinter będą dostępne na całym świecie od 8 lipca br.