Najwyższe standardy wyposażenia linii SAM do przetwarzania opakowań giętkich
14 lip 2017 12:08

Globalne standardy i jakość na najwyższym poziomie to filozofia Sung An Machinery (SAM) – dlatego wyposażenie linii SAM do powlekania, laminacji i ekstruzji oparte jest na wyspecjalizowanych europejskich i światowych markach.

Podczas konwertowania i produkcji specjalistycznych filmów i folii lista wymagań, które musi spełniać materiał, a w konsekwencji zastosowane technologie, jest długa. Ponadto każdy z tych elementów będzie kluczowy dla jakości produktu końcowego. Przyjrzyjmy się zatem bliżej istotnym elementom wyposażenia linii konwertujących takim jak aktywator koronowy, urządzenia do czyszczenia wstęgi oraz systemy antystatyczne.

Polityka firmy SAM w zakresie wyposażenia jej linii w podzespoły opiera się na standardach dostępnych ogólnie w Europie i na świecie. Daje to gwarancję najwyższej jakości, a na wypadek potencjalnej awarii, że wymagane części czy wsparcie techniczne będą dostępne „just on time” na rynku lokalnym. Każdy użyty komponent jest wielokrotnie testowany w warunkach laboratoryjnych, a następnie podczas normalnej produkcji, stając się składową całego procesu technologicznego opracowanego przez inżynierów firmy SAM, i nie ma tu miejsca na niewłaściwy dobór sprzętu.

W zakresie systemów do aktywacji koronowej oraz do czyszczenia wstęgi SAM wybrał współpracę z dobrze znanymi producentami, których Technograph reprezentuje na rynku polskim od wielu lat. Mowa tu o najbardziej rozpoznawalnych markach takich jak duński VETAPHONE, wynalazca procesu koronowania, czy włoski ACE ELECTROSTATIC, firma inżynierska produkująca rozwiązania do czyszczenia wstęgi oraz innowacyjne systemy antystatyczne.

Jednym z istotnych parametrów powlekanego czy laminowanego materiału jest odpowiedni poziom adhezji, stąd efektywność i niezawodność systemu koronowania to konieczność. Im dłużej użytkownik nie jest absorbowany problemami urządzeń składowych linii, tym lepiej świadczy to o ich jakości i optymalnym doborze. Dla linii laboratoryjnej SAM Lab 3 wybrano stację koronującą o oznaczeniu VE1F-A 1 i szerokości 1220 mm. Jest to system do 

aktywacji jednostronnej wyposażony w wałek z powłoką ceramiczną o średnicy 1000 mm i cztery szybko wymienne kasety z 4 elektrodami ceramicznymi każda. Taka konfiguracja, w połączeniu ze statycznie i dynamicznie wyważonymi wałkami, daje możliwość aktywacji koronowej przy prędkości przesuwu materiału nawet 1200 m/min. Korona Vetaphone może aktywować zarówno materiały przewodzące, jak i nieprzewodzące, zabezpieczając pełne spektrum możliwego działania linii powlekającej. Jednostka ta jest zasilana 16 kW generatorem i chodzi tu o moc faktycznie dostarczaną do materiału, a nie o zużycie energii. 

Kolejny istotny parametr materiału bazowego przed dalszym przetwarzaniem to jego czystość. Eliminowanie wszelkich niepożądanych drobinek kurzu, pyłu, resztek pozostających np. po procesie rozcinania wzdłużnego pozwala na ograniczenie do minimum możliwości reklamacji produktu końcowego. Do tego procesu firma SAM wybrała rozwiązania ACE Electrostatic. Aby zabezpieczyć pełne spectrum materiałów, które mogą być przetwarzane na linii laboratoryjnej, wyposażono ją zarówno w system do czyszczenia kontakto-wego – model AR1000, jak i bezkontaktowego – model DM2000. System kontaktowy jest stosowany głównie do materiałów foliowych i filmów, których poziom zanieczyszczenia jest zwykle mniejszy niż materiałów papierowych, gdyż wałki adhezyjne zbierające zanieczyszczenia z wałka elastomerowego zbyt szybko zostałyby „nasycone” brudem, tracąc swe właściwości szczególnie przy dużych prędkościach produkcyjnych. Z drugiej zaś strony, przy bardzo złej jakości pyłu czy zanieczyszczeń typowych dla niektórych folii, ten sposób czyszczenia może być bardziej efektywny dzięki bezpośredniemu kontaktowi, skutecznie usuwającemu nawet najmniejsze drobinki o wielkości 1 mikrona.

Ponad systemem czyszczenia kontaktowego zamontowano system czyszczenia bezkontaktowego, stosowany głównie dla materiałów papierowych, gdzie poziom pyłu i kurzu papierowego jest większy ze względu na jego specyfikę. Głowica czyszcząca DM2000 jest zasilana przez wygłuszoną jednostkę filtrująco-nadmuchową SPB90, która dostarcza zarówno wdmuchiwane powietrze, jak i ssanie, tworzące efekt ruchu harmonicznego wstęgi. Najprościej ujmując drobinki zostają strącone z powierzchni materiału i zassane do urządzenia filtrującego.

Obydwa systemy czyszczące są dodatkowo wyposażone w efektywne listwy neutralizujące ładunki statyczne, co zwiększa efektywność czyszczenia. Zabrudzenia pozbawione ładunku statycznego łatwiej jest usunąć z powierzchni materiału. ACE dostarczyło kilka dodatkowych listew w wersji BB Iondual, pracujących w technologii impulsów prądu stałego, dzięki czemu system nie wymaga generatora i kabla wysokiego napięcia. Listwy te są również dostępne w wersji ATEX, dzięki czemu mogą pracować w miejscach zagrożonych pożarem bądź wybuchem, gdyż nie generują niebezpiecznych iskier, eliminując niekorzystne zjawiska elektrostatyczne w miejscach tego wymagających.

Wymienione w artykule komponenty użyte do budowy linii SAM to tylko mały wycinek kompletnego, sprawdzonego wyposażenia. Nie może dziwić fakt, że globalne koncerny takie jak LG, Avery Dennison, Huhtamaki, Amcor czy 3M zaufały właśnie koreańskiemu producentowi. Warto też dodać, że choć Europa nie była przez lata priorytetowym kierunkiem dla SAM, w ostatniej dekadzie odnotowano sukcesy instalacyjne w: Niemczech, Holandii, Rosji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Turcji i oczywiście w Polsce.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph