Nakład w niebezpieczeństwie
6 gru 2016 14:55
Kredowaniem nazywa się zjawisko, kiedy pigment pochodzący z farby nie wiąże się dostatecznie z podłożem i można go zetrzeć z powierzchni druku, pomimo że warstwa farby jest sucha i utrwalona.
To szczególny przypadek ścierania się farby z podłoża, które uwidocznia się podczas procesów dalszej obróbki druków i może doprowadzić do zniszczenia wydrukowanego nakładu.
Przyczynami kredowania mogą być nadmierna chłonność podłoża drukowego i niewłaściwa jakość farby.
Papier stosowany do druku nie powinien być nadmiernie wsiąkliwy. Jeśli posiada on wadliwie zaklejoną powierzchnię, to płynne składniki spoiwa naniesionej warstwy farby wchłaniane są zbyt szybko przez kapilary znajdujące się na powierzchni podłoża. Powoduje to wydzielenie się pigmentów ze struktury farby.
Jeżeli do drukowania na tego typu podłożu zastosujemy nadmiernie rozcieńczoną farbę, to zjawisko będzie się potęgować, a spoiwo jeszcze bardziej intensywnie wsiąkać w papier. Pigmenty pozostałe na powierzchni luzem, w niezwiązanej formie będzie można łatwo zetrzeć.
W takim przypadku można spróbować zastosować farbę o wyższej lepkości.
Aby ograniczyć nadmierną redukcję lepkości farby zachodzącą podczas jej gwałtownego wsiąkania w podłoże, należy zrezygnować ze stosowania suszenia arkuszy podczerwienią.
Powierzchnię podłoża o zbyt wysokiej wsiąkliwości przed drukowaniem można uszlachetnić stosując specjalną pastę poddrukową.
Jeśli nakład został już wydrukowany, pigment można związać z podłożem przez polakierowanie druków lakierem olejowym lub dyspersyjnym.
Jeśli przed drukiem istnieje podejrzenie, że podłoże może się charakteryzować nadmierną chłonnością, można ewentualnie przeprowadzić testy określające stopień jego wsiąkliwości.
Artykuł sponsorowany
Źródło: Barwy druku, Ewa Rajnsz