Nie bójmy się druków!
24 cze 2020 12:48

Nowa sytuacja związana z pandemią wzbudza – co zrozumiałe – wiele lęków i obaw. Ludzie poczuli się poważnie zagrożeni, zwłaszcza że wirus COVID-19 jest nowy i nie do końca wiadomo, jak z nim walczyć. To poczucie zagrożenia przeniosło się także na druki, do czego walnie przyczyniła się kampania przed niedoszłymi majowymi wyborami, w ramach której wielokrotnie mówiono o „śmiercionośnych kopertach”. Od kopert do gazetek reklamowych, ulotek, menu w restauracjach – poszła fama, że druki są niebezpieczne i lepiej nie mieć z nimi do czynienia. Przekłada się to niestety na zamówienia dla drukarń; wiele z nich notuje znaczące ich spadki. Czy i jak można temu przeciwdziałać? Rozmawiamy z Grzegorzem Sobczyńskim, współwłaścicielem firmy Printline.

 

Czy Pan również dostrzega nasilający się trend odchodzenia od tradycyjnych druków na rzecz ich cyfrowych odpowiedników? 

––––––––––

Grzegorz Sobczyński: Rzeczywiście, ludzie zaczęli bać się dotykać druki. Coraz częściej słychać, że np. supermarkety przenoszą się z reklamami czy informacjami o promocjach do telewizji lub internetu, podobnie restauracje i kawiarnie zamiast drukować menu umieszczają je w sieci. Oznacza to naturalnie utratę zleceń dla drukarzy.

Oczywiście na papierze, podobnie jak na meblach, urządzeniach i innych rzeczach jest masa bakterii, które mogą przenosić się poprzez dotyk. Można jednak temu skutecznie zapobiegać i sprawić, że druki staną się bezpieczniejsze w użyciu niż wiele otaczających nas przedmiotów.

 

W jaki sposób?

––––––––––

G.S.: Takim skutecznym antidotum na bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni papieru jest lakier Varcotec Lock 3, który firma Printline już rok temu wprowadziła do swojej oferty. To unikatowy produkt, wykazujący skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w odniesieniu do różnych druków, zwłaszcza tych przechodzących przez wiele rąk, takich jak karty menu, książki dostępne w wypożyczalniach, opakowania czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier lub karton – to prawdziwy „raj” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 stanowi odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie aż do 99,9 proc. eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. 

Warto dodać, że Lock 3 to rezultat współpracy firmy Varcotec i jednej z niemieckich klinik medycznych, w której narodziła się koncepcja receptury tego specjalistycznego środka. 

 

Na jakiej zasadzie działa lakier?

––––––––––

G.S.: Na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła i aktywowanego przez nie tlenu z otaczającego powietrza, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Po jego aplikacji na karton lub papier wystarczy obecność światła dziennego bądź sztucznego, które aktywuje tlen. 

Cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i w pełni bezpieczny dla otoczenia, a co najważniejsze od strony poligraficznej neutralny dla kolorów. Nie należy się więc obawiać, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą intensywność.

 

Jak długo utrzymuje się jego działanie?

––––––––––

G.S.: Standardowo producent informuje, że przez okres roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. Natomiast w zależności od warunków czas ten może być znacznie dłuższy. Pierwsze, testowe druki pokryte Lock 3 prawie 3 lata temu nadal wykazują swoje działanie.

 

Opakowania znalazły się w obecnej sytuacji światowej pandemii w centrum zainteresowania. Istnieje bowiem ryzyko, że pewnego rodzaju bakterie, a nawet wirusy, które mogą pojawić się na etapie produkcji, transportu czy sprzedaży produktu zabezpieczonego opakowaniem wykonanym z kartonu, będą aktywne także w chwili zakupu towaru przez konsumenta. Czy aplikacja lakieru Lock 3 rozwiewa tego rodzaju obawy?

––––––––––

G.S.: Naniesienie warstwy Lock 3 podczas procesu produkcji opakowania (w maszynie drukującej bądź dedykowanym urządzeniu wykańczającym lub uszlachetniającym) chroni zadrukowaną powierzchnię, a w efekcie – także osobę kupującą dany towar. Lakier aktywnie przeciwdziała bakteriom, wirusom, grzybom i pleśni. W kontekście opakowań warto dodać, że jest on dopuszczony do stosowania na opakowaniach produktów spożywczych oraz jedna z jego wersji do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

 

Czy tak wiele zalet nie wiąże się z wysoką ceną?

––––––––––

G.S.: Lock 3 nie odbiega ceną od standardowych lakierów typu soft touch aplikowanych na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Tak więc w niewielki sposób wpływa na koszty produkcji opakowań czy innych druków.

 

A czy jego stosowanie wiąże się z koniecznością wprowadzania jakichś zmian technologicznych w wyposażeniu?

––––––––––

G.S.: Absolutnie nie. Jest to lakier wodny, który może być aplikowany w zespole lakierującym maszyny drukującej, na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny, bądź w dedykowanym urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy też systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. 

Firma Printline oferuje klientom m.in. przeprowadzenie testów oraz wsparcie przy wdrożeniu lakieru na skalę produkcyjną.

 

Czyli to odpowiedni produkt na obecne czasy. 

––––––––––

G.S.: Tak, zainteresowanie tym antybakteryjnym lakierem jest bardzo duże. Wielu klientów zgłasza się do nas nawet w weekend! Lakier od dłuższego czasu był wykorzystywany w drukarniach z Niemiec, Bułgarii, Czech, Austrii, Szwajcarii. Obecnie korzysta z niego już kilkanaście polskich zakładów; są to drukarnie dziełowe, akcydensowe, opakowaniowe, producenci displayów.

Co ciekawe, ostatnio lakier znalazł zastosowanie w gazetkach reklamowych dużej sieci handlowej działającej na polskim rynku, która postanowiła przekonać klientów, aby nie bali się kontaktu z drukowanym medium. 

Dodam, że Lock 3 uzyskał niedawno certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego 99,99 proc. skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. W trakcie jest certyfikacja na Influenza A Virus H1N1. Użyty w lakierze fotosensybilator przeszedł pomyślnie testy w laboratorium GLP zgodnie ze standardem OECD, wykazując brak działania drażniącego na skórę i oczy, brak wywoływania reakcji alergicznych, cytotoksycznych czy mutagennych. Jednym słowem jest w pełni bezpieczny.

 

Jak by Pan zachęcił potencjalnych klientów do stosowania antybakteryjnego lakieru Varcotec Lock 3?

––––––––––

G.S.: Obecna sytuacja może uzmysłowić kierownictwom drukarń, ale przede wszystkim ich zleceniodawcom, jak ważna jest możliwość zastosowania środków, które zwiększają bezpieczeństwo produktów poligraficznych, zwłaszcza w kontekście ochrony zdrowia, a nawet życia.

Przekonajmy wspólnie ludzi, że druki mogą być bezpieczniejsze w użyciu niż wiele przedmiotów z naszego otoczenia. Nie trzeba bać się druków!

 

Dziękuję za rozmowę.

––––––––––