Nie ma miejsca na kompromisy
17 lis 2017 13:35

Jedną z najczęściej wybieranych przez profesjonalistów z dziedziny druku marek jest EIZO. To nie przypadek. Przy konstruowaniu i produkcji monitorów do pracy z kolorem z serii ColorEdge nie ma miejsca na kompromisy. Spełniają one bardzo rygorystyczne kryteria odnośnie do precyzji odwzorowania kolorów, możliwości regulacyjnych i stałości parametrów obrazu.

Monitory EIZO ColorEdge CG, jako jeden z elementów systemu zarządzania kolorem, muszą poprawnie wyświetlać barwy zarówno z bardzo szerokiego spektrum urządzeń wejściowych, na których były przygotowane źródłowe materiały, jak i poprawnie symulować odwzorowanie kolorów urządzeń wyjściowych, na których dokonywany będzie druk przygotowanych publikacji. 

Dlatego monitory są konstruowane z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych rozwiązań, obejmujących zarówno elementy konstrukcyjne (matryce, filtry, podświetlenie), jak i wyrafinowaną elektronikę. Proces produkcji monitorów graficznych EIZO ColorEdge w całości przebiega w fabryce w Japonii, stąd bardzo restrykcyjne normy jakości i aż 5-letnia gwarancja.

Cechą, która wyróżnia monitor do pracy z kolorem, jest możliwość sprzętowej kalibracji (a co za tym idzie, bardzo precyzyjna regulacja parametrów monitora) i stworzenia dokładnego profilu barwnego. Modele z serii ColorEdge spełniają ten warunek; co więcej, są w stanie odtworzyć specyficzne profile barw używane w druku. Posiadają certyfikat FOGRA klasy A potwierdzający, że nadają się do softproofingu.

Najwyższe modele EIZO mają wbudowany kalibrator. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość automatycznej, okresowej kontroli parametrów obrazu, jak również uniezależnienia się od wykorzystywanego systemu operacyjnego. Ta właściwość pozwala na dokonanie kalibracji oraz ustalenie jej częstotliwości z poziomu menu ekranowego OSD. Proces kontroli poprawności wyświetlanych barw jest przeprowadzany automatycznie, bez konieczności bezpośredniego nadzoru operatora, tak więc może się odbywać wtedy, gdy nikt nie korzysta z urządzenia, na przykład poza godzinami pracy. 

Monitory serii CG można skalibrować również według pomiarów dokonanych przez zewnętrzne urządzenie. Wbudowany czujnik automatycznie skoreluje pomiary dokonane urządzeniem zewnętrznym, traktowanym jako wzorzec i swoje. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie wiele monitorów jest kalibrowanych za pomocą jednego standaryzowanego urządzenia.

Dołączone do zestawu oprogramowanie ColorNavigator nie tylko umożliwia łatwe i intuicyjne przeprowadzenie przez proces kalibracji, ale również posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak na przykład narzędzie Correlation Utility, które pozwala na ocenę różnic wyników pomiarów uzyskanych z wbudowanego oraz zewnętrznego kalibratora, możliwość importu i eksportu profili barwnych czy wykorzystanie wyników pomiarów bieli papieru.

Aplikacje ColorNavigator Network i Color Navigator NX umożliwiają scentralizowaną kontrolę jakości wszystkich monitorów w jednej lokalizacji lub różnych lokalizacjach poprzez sieć. W większości studiów DTP czy drukarń proces kontroli przebiega w po-dobny sposób: każdy monitor należy skalibrować, zweryfikować i zatwierdzić rezultat. Przy większej liczbie monitorów są to setki godzin pracy w skali roku. Po zainstalowaniu programu Color-Navigator NX na stacjach roboczych, administrator wykorzystując ColorNavigator Network może zautomatyzować czynności związane z kontrolą jakości wszystkich monitorów pracujących w obrębie jednej sieci takie jak: autokalibracja, ustawianie trybu pracy (kolorów), blokada ustawień zapobiegająca przypadkowym zmianom, import/eksport ustawień monitora i inne. 

www.eizo.pl 

Artykuł sponsorowany

Jedną z najczęściej wybieranych przez profesjonalistów z dziedziny druku marek jest EIZO.

error: Kopiowanie zabronione!
cript>