Nie obawiamy się żadnego wyzwania
24 wrz 2018 10:26

W 2005 roku Wioletta Wiśniewska oraz Kamil Nagórka, którzy od ponad 20 lat są zawodowo związani z sektorem poligrafii reklamowej, założyli firmę Colours Factory. W krótkim czasie dołączyła ona do wiodących zakładów poligraficznych w Polsce i stała się jednym z liderów w dziedzinie druku reklamowego. Niemal od początku swojej działalności korzysta w codziennej produkcji z rozwiązań firmy Kodak, w tym od niedawna z jednej z pierwszych zainstalowanych w Polsce – najszybszych w ofercie Kodaka naświetlarek CtP Kodak Magnus Q800 MCU Z Speed z podajnikiem 5-kasetowym. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa w ostatnich latach stał się okazją do rozmowy z Michałem Grasiem, kierownikiem działu prepress w drukarni Colours Factory.

Jak obecnie wygląda sytuacja Państwa firmy?

––––––––––

Michał Graś: Colours Factory to obecnie najszybciej rozwijająca się drukarnia w Polsce. Potwierdzają to rokrocznie otrzymywane przez nas wyróżnienia: Gazele Biznesu oraz Diamenty Forbesa, które trafiają wyłącznie do firm odnotowujących najdynamiczniejszy rozwój. Zatrudniamy około 700 osób i korzystamy z różnych technologii druku pod jednym dachem. Swoim zakresem obejmujemy druk offsetowy, cyfrowy (jakością dorównujący offsetowi), solwentowy, UV oraz lateksowy. Dysponujemy najnowocześniejszymi maszynami poligraficznymi w Polsce, a całkowita powierzchnia produkcyjna, magazynowa i handlowa naszej siedziby to obecnie 16 tys. m2. Sieć dystrybucji i usługi poligraficzne oferowane przez Colours Factory obejmują nie tylko Polskę, ale całą Europę. Nieustannie inwestujemy w najnowsze technologie; wśród nich niemal od początku naszej działalności jest Kodak i rozwiązania tego producenta.

Kiedy rozpoczęła się Państwa współpraca z firmą Kodak i na jaki zakup zdecydowaliście się Państwo w pierwszej kolejności? 

––––––––––

M.G.: Współpraca z firmą Kodak rozpoczęła się w roku 2007 od zakupu naszej pierwszej naświetlarki. Był nią wówczas model Kodak Trendsetter 800 Quantum III wraz z systemem workflow Kodak Prinergy Evo, programem do impozycji Preps oraz systemem proofingu Kodak Matchprint. Następnym milowym krokiem we współpracy z tym dostawcą był zakup oprogramowania Prinergy Connect wraz z rozwiązaniem Insite Prepress Portal. Zakupy te znacznie ułatwiły nam wówczas kontakt z naszymi klientami i pozwoliły skrócić procesy w przygotowalni prepress. Od wielu lat z powodzeniem korzystamy też z płyt firmy Kodak: na początku – Electra Excell, następnie – Electra XD, by w ostatnich latach wdrożyć negatywowe Trillian SP.

Ostatnim Państwa zakupem jest system Kodak Magnus Q800 Z-speed z systemem Multi Cassette Unit. Czy przeprowadzaliście Państwo testy innych konkurencyjnych urządzeń? Jakie cechy rozwiązania Kodaka spodobały się Państwu najbardziej?

––––––––––

M.G.: Przed wyborem naświetlarki Kodak Magnus Q800 analizowaliśmy urządzenia wszystkich kluczowych producentów systemów CtP na rynku. Do zakupu rozwiązania z oferty firmy Kodak skłoniły nas jednak pojedyncza głowica z unikalną technologią SQUAREspot (oraz Dynamic Autofocus), którą znaliśmy już z naszej pierwszej naświetlarki, a także wydajność urządzenia, która wynosi ponad 60 płyt/h. Na uwagę zasługuje automatyzacja naświetlania dzięki pięciokasetowemu podajnikowi płyt MCU (w którym wykorzystujemy obecnie dwa różne formaty płyt B1). Nie bez znaczenia dla nas była też możliwość pełnej integracji z istniejącym workflow firmy 

Kodak, jak i sprawdzona niezawodność naświetlarek tego producenta, poparta wieloletnim użytkowaniem urządzenia Trendsetter.

Jak przebiegało wdrożenie tego rozwiązania w Państwa drukarni? Jak oceniacie pod tym względem jego dostawcę?

––––––––––

M.G.: Proces wdrożeniowy przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Już trzeciego dnia po dostawie urządzenia mogliśmy wyprodukować pierwsze formy testowe. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z instalacją urządzeń innych producentów (nie tylko w obszarze CtP), byliśmy pod ogromnym wrażeniem sprawności działania serwisu firmy Kodak, zarówno na etapie przygotowania, jak i podczas uruchomienia systemu. Zakupione przez nas urządzenie trafiło do dedykowanego mu pomieszczenia. Jest to nowoczesna hala o powierzchni ponad 600 m2, przygotowana specjalnie pod tego typu rozwiązania, wyposażona w kanały techniczne i zapewniająca stabilne warunki pracy, przede wszystkim pod względem temperatury i wilgotności. 

Jak oceniacie Państwo jakość i wydajność zakupionego urządzenia?  

––––––––––

M.G.: Wydajność maszyny była jednym z kluczowych elementów w kontekście procedury przetargowej. O jakości urządzeń Kodak przekonaliśmy się podczas 11 lat użytkowania naświetlarki Trendsetter 800, z którą nigdy nie mieliśmy większych problemów, a której wydajność dwa lata temu zwiększyliśmy dwukrotnie i którą użytkujemy do dnia dzisiejszego.

Co sądzicie Państwo o ergonomii i obsłudze urządzenia? Czy są jakieś dodatkowe narzędzia ułatwiające pracę i jego kontrolę? 

––––––––––

M.G.: Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z samego urządzenia, jak i z całego sterującego nim oprogramowania. Rozwiązania 

Kodak są bardzo intuicyjne i nie stwarzają problemów w codziennej obsłudze. Nasz doświadczony zespół kopistów, po szkoleniu przeprowadzonym przez inżynierów serwisu firmy Kodak, od razu zaczął w pełni korzystać ze wszystkich funkcji i z maksymalnej wydajności naświetlarki Magnus Q800. Pełna automatyzacja naświetlarki (dzięki rozwiązaniu MCU) pozwoliła nam na podwojenie wydajności przygotowalni. Nowością dla nas jest aplikacja na urządzenia mobilne – Kodak Mobile CTP Control App, dzięki której możemy „na żywo” podejrzeć status systemu CtP, kolejkę prac oraz kontrolować warunki, w jakich pracuje maszyna, np. temperaturę i wilgotność. Współpracując z firmą Kodak na zasadach partnerskich mamy też możliwość testowania nowych wersji oprogramowania tego producenta oraz aktywnego wpływu na rozwój zarówno aplikacji mobilnej, jak i pozostałych części składowych workflow.

Na jakie płyty zdecydowaliście się Państwo przy okazji tej inwestycji? Czy to wybór nowego dostawcy, czy kontynuacja wieloletniej współpracy z firmą Kodak?

––––––––––

M.G.: To już kolejny rok z rzędu, kiedy na głównego dostawcę płyt wybraliśmy firmę Kodak. Obecnie pracujemy na płytach Kodak Trillian SP. Postawiliśmy na jakość i stabilność tych płyt, a także czystość przy ich obsłudze. Czyszczenie wywoływarek pracujących z płytami Trillian zajmuje nam bowiem o wiele mniej czasu niż w przypadku innych płyt, jakie braliśmy pod uwagę. Cały czas testujemy nowe rozwiązania, np. nowo wprowadzoną na rynek płytę bezprocesową Sonora X. Jak na razie przeprowadziliśmy jej wstępne testy, które wypadły bardzo pomyślnie. Biorąc pod uwagę cały proces obróbki płyt tradycyjnych i ilość chemii używanej w tym procesie uważamy, że płyty bezprocesowe to przyszłość CtP, również w tak dużej firmie jak nasza.

W jaki sposób wybór urządzenia wpłynął na Państwa codzienną produkcję? Jakie są zalety tego rozwiązania dla organizacji pracy w firmie i jej budżetu oraz w kontekście przyjazności dla środowiska?

––––––––––

M.G.: W zakresie organizacji pracy w naszej firmie na pewno znacząco skróciliśmy czas, w którym zlecenie może trafić do druku. Ułatwiło nam to planowanie i wpłynęło na zmianę w podejściu do zleceń wielomontażowych (np. katalogi), które mogą w krótszym czasie znaleźć się w maszynie drukującej. W kontekście ochrony środowiska – dzięki bardzo małemu zużyciu energii przez naświetlarkę Magnus Q800, możliwościom płyt Trillian i niskiemu zużyciu chemii mogliśmy w znacznym stopniu zwiększyć proekologiczność produkcji. Inwestycja nie pozostała też obojętna dla budżetu przedsiębiorstwa – zwiększyły się nasze możliwości produkcyjne, a wydajność w obszarze CtP wzrosła dwukrotnie. Od momentu zainstalowania urządzenia w grudniu 2017 roku udało nam się naświetlić już ponad 100 tys. płyt. W związku z energooszczędnością urządzenia oraz możliwościami płyt Trillian oszczędzamy także na nakładzie pracy i kosztach energii.

Czy zrealizowaliście Państwo już zlecenia, w których okazało się, że urządzenie jest bezkonkurencyjne – trudne, nietypowe prace? Czy zalety tego rozwiązania zauważają również Państwa klienci?

––––––––––

M.G.: Prace trudne i nietypowe zdarzają się sporadycznie, jednak mając w zanadrzu możliwości, które oferuje naświetlarka Magnus Q800, nie obawiamy się żadnego wyzwania. Z sygnałów od naszych klientów jednoznacznie wynika, że i oni doceniają stabilność urządzenia, a przede wszystkim powtarzalność prac wykonywanych przy użyciu form drukowych naświetlanych na urządzeniu Magnus Q800.

Jakie jeszcze narzędzia z oferty firmy Kodak pracują w Państwa drukarni? Jak je Państwo oceniacie?

––––––––––

M.G.: Oprócz wspomnianej wcześniej naświetlarki Trendsetter 800 Quantum III, która działa nieprzerwanie od 11 lat, posiadamy również workflow Kodak Prinergy w wersji 8.2 z siedmioma stanowiskami programu Preps oraz portal Insite Prepress Portal w wersji 9. Od wielu lat korzystamy także z oprogramowania do zarządzania kolorem ColorFlow Pro wraz z funkcją InkOptimizing. Pozwala ono w prosty sposób zarządzać barwą na wszystkich etapach procesu drukowania. Dzięki umowie serwisowej mamy dostęp do najnowszych wersji oprogramowania i ciągłego wsparcia technicznego. Biorąc pod uwagę długoletnią współpracę i jej dotychczasowe efekty, z których jesteśmy bardzo zadowoleni, mamy nadzieję na dalsze lata owocnej współpracy i rozwoju.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Kodak

www.kodak.com