Niesprawiedliwa przewaga
6 gru 2016 14:56
Pod hasłami: „HP Latex 3000 – nowa przemysłowa rewolucja” zwracającym uwagę na produktywność i trwałość rozwiązania oraz „HP Latex 3000 – niesprawiedliwa przewaga” zapowiadającym otwarcie nowych możliwości dla producentów z branży LFP, firma HP wprowadziła na rynek urządzenie w segmencie przemysłowym o nazwie HP Latex 3000. Niniejszy artykuł jest krótką syntezą cech urządzenia i wynikających z nich korzyści biznesowych, na podstawie których producent urządzenia wybrał wymienione hasła do promocji rozwiązania.
Wysoka produktywność
Każdy z podzespołów urządzenia został zaprojektowany tak, aby pomimo jego niskiej wagi zapewnić produkcję w trybie ciągłym – 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, przy zachowaniu minimalnych przerw przeznaczonych na czynności konserwacyjne wykonywane samodzielnie przez drukarza.
Duża prędkość urządzenia (do 180 m2/h) umożliwia osiąganie nakładów na poziomie 30-35 tys. m2 miesięcznie. Ponieważ technologia lateksowa pozwala na natychmiastowe pakowanie, laminowanie lub aplikowanie wydruków opuszczających drukarkę (druk lateksowy nie wymaga dosuszania ani sezonowania), producent inwestujący w rozwiązanie dostaje potężne narzędzie umożliwiające bardzo krótki czas realizacji zamówień na wydruki wielkoformatowe.
Jednym z istotnych elementów wpływających na produktywność każdego rozwiązania do druku jest konstrukcja toru podawania i prowadzenia podłoży oraz wynikający z owej konstrukcji czas potrzebny do ich załadowania lub wymiany. W przypadku urządzenia HP Latex 3000 wymiana dual roli z pełnym nawojem folii winylowej na rolę z banerem powlekanym zajmuje jednemu operatorowi mniej niż 10 minut.
Dodatkowo HP Latex 3000 to rozwiązanie zorientowane na minimalizację czasu przestoju. Przerwy wynikające z ewentualnych awarii minimalizują: dostarczany wraz z urządzeniem zestaw części zamiennych oraz trening dla drukarza, który przy zdalnym wsparciu (o ile to konieczne) jest w stanie samodzielnie zakwalifikować większość problemów i dokonać stosownej naprawy bez konieczności wzywania serwisu.
Łatwe utrzymanie w ruchu
Drukarz obsługujący urządzenie HP Latex 3000 ma do dyspozycji system zarządzania raportujący na bieżąco stan urządzenia i sygnalizujący awarie, a przede wszystkim sygnalizujący zbliżające się zapotrzebowanie na czynności konserwa-
cyjne. Wszystkie czynności konserwacyjne drukarz wykonuje samodzielnie, bez konieczności włączania serwisu zewnętrznego. Codzienna konserwacja urządzenia zajmuje 15, a cotygodniowa 45 minut.
Producent urządzenia przewidział system zasilania farbą oparty na 5-litrowych pojemnikach, które w połączeniu ze zbiornikami buforującymi umożliwiają wymianę pustych zbiorników bez konieczności zatrzymywania produkcji.
Jedną ze składowych systemu druku lateksowego są głowice Thermal InkJet, które drukarz szybko i w prosty sposób wymienia samodzielnie.
Przewaga jakości
Technologia lateksowa od zawsze zapewniała wysoką jak na segment LFP jakość wydruków. W celu utrzymania jakości przy wysokich prędkościach drukowania producent zastosował wiele sprawdzonych w tym segmencie druku oraz nowatorskich rozwiązań. Do pierwszej grupy można zaliczyć wbudowany w urządzenie spektrofotometr pozwalający na automatyczną kalibrację oraz kamerę OMAS badającą strukturę nośnika. Do drugiej grupy należy nowatorski system DSA (Dynamic Swath Aligment), który na podstawie zdjęć wydruku dynamicznie opóźnia lub przyspiesza wystrzeliwanie kropli dla poszczególnych składowych kolorystycznych zapewniając doskonałe pasowanie kolorów. Zestaw ten w połączeniu z innymi rozwiązaniami pozwala na drukowanie z wysoką jakością przy dużej prędkości i zapewnia dużą powtarzalność barw (dE <=2 dla 95 proc. kolorów).
Stosowane w maszynie głowice HP881 to 7x10 000 dysz zasilanych danymi dostarczanymi poprzez kable światłowodowe z prędkością powyżej 10 Gbps. Taki sposób transmisji eliminuje błędy powstające w wyniku „zgubionych” z powodu zakłóceń elektromagnetycznych pakietów danych.
Dzięki technologii lateksowej dostępna do reprodukcji przestrzeń barwna jest w części obszarów większa od przestrzeni możliwej do odwzorowania na urządzeniach UV tego segmentu. Kolory reprodukowane w technologii lateksowej są żywe, czernie soczyste, a przejścia tonalne perfekcyjne. Reprodukowane obrazy cechuje również duża liczba szczegółów w cieniach. W maszynie nie występują bardzo przykre zjawiska bandingu oraz UV bandingu – nawet w szybkich trybach outdoorowych.
Uniwersalność urządzenia
W urządzeniu można stosować cały wachlarz nośników przeznaczonych do druków wewnętrznych i zewnętrznych. Wysoka, deklarowana na poziomie twardego solwentu odporność wydruków na zarysowanie na podłożach winylowych oraz wysoka trwałość na pozostałych podłożach przy zerowym zapachu i wysokich standardach środowiskowych umożliwiają produkowanie aplikacji do gigantycznej liczby zastosowań. Na maszynie można zadrukowywać papier billboardowy, banner, wszelkiego rodzaju folie i folie samoprzylepne, dekoracje wewnętrzne, wysokiej jakości backlit, tekstylia i wiele innych. Należy się spodziewać, że dotychczasowy portfel ponad tysiąca certyfikowanych przez HP nośników lateksowych zostanie znacznie rozszerzony, ponieważ proces utrwalania w nowej maszynie odbywa się przy temperaturach o 10-20 proc. niższych niż miało to miejsce w poprzednich rozwiązaniach.
Połączenie wspomnianej uniwersalności z prędkością i wysoką jakością wyklucza konieczność stosowania kilku rodzajów urządzeń w ramach jednej drukarni, dzięki czemu urządzenie może być odpowiednio dociążane (kolejna redukcja przestojów), a zwrot z inwestycji nastąpi znacznie szybciej niż zwrot dla poszczególnych urządzeń przy flocie rozproszonej.
Niskie i przewidywalne koszty produkcji
Absolutnym novum dla druku lateksowego jest projektowany dla HP Latex 3000 koszt druku metra kwadratowego. Przy zakładanej konsumpcji 100 lub więcej litrów miesięcznie (takie zużycie w segmencie przemysłowym jest nieomal oczywiste) otwiera się dostęp do cen pozycjonowanych na poziomie cen zarezerwowanych do tej pory dla farb UV. Stosowane w HP Latex 3000 głowice są stosunkowo tanie i wraz z wałkiem czyszczącym oraz farbą stanowią materiał eksploatacyjny. Producent deklaruje żywotność głowic na poziomie 40 l „przelanej” przez nie farby.
Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby znacząco ograniczyć pobór energii elektrycznej niezbędnej do jego zasilania. Deklarowany przez producenta pobór energii daje podstawę sądzić, że Latex 3000 jest bardziej oszczędny od urządzeń UV segmentu przemysłowego.
Dzięki zastosowaniu programu konserwacji, w ramach którego wszystkie niezbędne akcesoria (płyny, oprzyrządowanie) są dostarczane wraz z urządzeniem, a po ich wyczerpaniu mogą być kupowane w ramach zestawów przeliczanych na konkretną liczbę metrów kwadratowych, można w prosty sposób planować i kontrolować wydatki związane z kosztami utrzymania urządzenia w ruchu.
Znikome oddziaływanie na otoczenie i środowisko
Na etapie produkcji urządzenie w znikomy sposób oddziałuje na otoczenie i środowisko naturalne. Stosunkowo niska konsumpcja energii elektrycznej oraz znikome wymagania środowiskowe pozwalają łatwo uruchomić produkcję i prowadzić ją w sposób mało uciążliwy, bez przykrych efektów związanych z emisją lotnych rozpuszczalników lub zapachem farby UV. Dla HP Latex 3000 producent opracował nawet system wychwytywania, skraplania i odprowadzania wody odparowywanej w trakcie suszenia wydruków.
Tradycyjnie już, tak jak wszystkie poprzednie generacje urządzeń do druku lateksowego, system druku lateksowego zaimplementowany w HP Latex 3000 posiada wymagane certyfikaty pozwalające na produkcję do wewnątrz, w tym Greenguard, UL Ecologo. Tusze są również certyfikowane na okoliczność kontaktu z dziećmi i mogą być stosowane do produkcji przeznaczonej dla szkół.