Niestandardowe etykiety niskonakładowe: korzystna opcja 
31 mar 2022 12:57

W czasie pandemii wiele firm przeszło na nowe modele zarobkowania, w związku z czym dostawcy usług druku mogą czerpać zyski z produkcji etykiet dla tych firm, które zaczęły tworzyć i sprzedawać własne produkty.

Uzyskanie dostępu do nowego strumienia przychodów, takiego jak drukowanie niskonakładowych etykiet, może pomóc dostawcom usług druku ustabilizować działalność, ponieważ popyt na bardziej tradycyjne usługi druku maleje1. Firmy drukarskie będą poszukiwały możliwości, które mogą szybko zapewnić wysoką rentowność przy niskich inwestycjach. A biorąc pod uwagę szacunki, że globalny rynek druku etykiet osiągnie wartość 49,9 mld USD w 2024 roku2, nadszedł czas, aby rozważyć wejście na ten rynek. 

Innowacje w technologii drukowania etykiet – na przykład urządzenia drukujące w kolorach CMYK+biały i na przezroczystych, kolorowych, a nawet metalicznych nośnikach – pozwalają firmom z branży drukarskiej przekraczać granice kreatywności oraz umożliwiają nowym i obecnym klientom tworzenie atrakcyjnych wzorów etykiet na życzenie.

Pokonywanie tradycyjnych problemów z drukowaniem etykiet

Rentowność drukowania etykiet była zwykle ograniczona, ponieważ drukarki etykiet mają zazwyczaj określone minimalne nakłady produkcji, przez co klienci muszą ponosić koszty zakupu większej liczby etykiet, niż faktycznie potrzebują. 

Przez minimalną wielkość zamówienia klienci mogą też pozostać z nadmiarem etykiet, na które nie mają miejsca w magazynie lub które niepotrzebnie się zmarnują, gdyż część z nich w końcu wyrzucą. W miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej świadomi problemu zmian klimatycznych, przedsiębiorstwa będą poszukiwać jak najbardziej zrównoważonych rozwiązań, ograniczając marnotrawstwo do minimum.

Firma Tea Club, importer i dystrybutor wysokiej jakości herbaty i kawy, korzystała z zewnętrznego dostawcy usług drukowania etykiet. Wiązało się to jednak z zamawianiem bardzo dużych ilości, które często przekraczały wymagania firmy i prowadziły do znacznego marnotrawstwa. Oznaczało to również, że firma nie mogła oferować klientom personalizacji. Zainwestowała więc w pięciokolorową drukarkę etykiet Pro1050 firmy OKI i obecnie może drukować dokładnie taką liczbę etykiet, jakiej potrzebuje i kiedy potrzebuje, ograniczając przy tym ilość odpadów, a jednocześnie mając większą swobodę w tworzeniu projektów dzięki możliwości drukowania własnych, spersonalizowanych etykiet na różnych materiałach dla swoich klientów.

Decyzja o zakupie drukarki OKI Pro1050 wynikała z tego, że wcześniej korzystaliśmy z firm zewnętrznych, gdzie trzeba było zamawiać bardzo duże ilości, które, jak okazywało się w wielu sytuacjach, nie były nam potrzebne. W związku z tym, że generowało to spore straty, zdecydowaliśmy się na zakup drukarki OKI, aby móc samodzielnie realizować kontrakty. W tej chwili sami tworzymy nowe projekty zarówno dla siebie, jak i dla naszych klientów biznesowych, którzy teraz coraz częściej oczekują personalizowanej etykiety lub też specjalnie brandowanej pod ich potrzeby. My to im projektujemy i na naszych urządzeniach tworzymy wydruki na opakowania. Muszę przyznać, że wybór drukarki Pro1050 był dobrym wyborem. Bardzo nam ona pomaga w codziennej pracy i w realizowaniu wszystkich naszych projektów. Zyskaliśmy dużą swobodę w zakresie drukowania etykiet na nasze produkty. OKI pozwala nam na samodzielne drukowanie etykiet, na żądanie, w krótkich seriach, ze zmiennymi danymi, na szerokiej gamie nośników, z wykorzystaniem pełnej gamy kolorów CMYK i piątego tonera białego – mówi Marek Brzezicki, założyciel i współwłaściciel firmy TeaClub oraz sieci Five o’clock.

OKI Pro1050 – personalizacja na życzenie

Innowacyjna technologia druku etykiet, zastosowana w urządzeniu do druku etykiet firmy OKI, umożliwia dostawcom usług druku tworzenie niskonakładowych kolorowych etykiet w przystępnej cenie, w profesjonalnej jakości i na życzenie. Ta szybka i łatwa w użyciu drukarka może wydrukować dowolne ilości (od jednej sztuki wzwyż), dzięki czemu klienci mogą zamawiać dokładnie tyle etykiet, ile potrzebują – eliminując potrzebę minimalnej liczby zamówień. Dzięki temu niskonakładowe personalizowane etykiety stają się opłacalną usługą, którą można dodać do oferty i tym samym zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na produkty i opakowania dostosowane do potrzeb klienta. Co więcej, dzięki szybkiej konfiguracji i niskim kosztom, można wykonać zamówienie w krótkim czasie.

Tworzenie projektów w kolorach CMYK+biały

Drukarka etykiet, która oferuje drukowanie w pięciu kolorach CMYK+biały – taka jak innowacyjna drukarka etykiet Pro1050 firmy OKI – nada nowego wymiaru etykiecie poprzez zapewnienie jej wyjątkowego i atrakcyjnego wykończenia na przezroczystym nośniku, który można potem umieścić na dowolnym kolorowym tle, w tym na ciemnych butelkach. Model Pro1050 może dodatkowo zastosować biały toner pod obrazem w kolorach CMYK, co sprawia, że wzór etykiety wyróżnia się na przezroczystym tle lub na etykietach wykonanych z różnych materiałów, takich jak papier niepowlekany, tworzywa (PE, PET, PP), a także na materiałach wodoodpornych, fakturowanych i kolorowych.

Firma Urlichs & Pape, dostawca usług druku, zaczęła dostrzegać spadek popytu na tradycyjne procesy druku etykiet, ponieważ klienci zaczęli interesować się kolorowymi etykietami samoprzylepnymi. Udało im się zaspokoić te potrzeby klientów poprzez zainwestowanie w pięciokolorową drukarkę etykiet firmy OKI, dzięki której mogli zacząć produkować etykiety na papierze niepowlekanym, błyszczącym i fakturowanym, a także na materiałach syntetycznych oraz na przezroczystych, nieprzezroczystych, białych i kolorowych podłożach. 

Opłacalny strumień przychodów dla dostawców usług druku

Chociaż etykiety nie zawsze były korzystną opcją dla dostawców usług druku, teraz zaczyna się to zmieniać. Niewielka drukarka etykiet z technologią LED i możliwością wzbogacenia projektu o piąty kolor może z łatwością sprawić, że drukowanie niskonakładowych etykiet stanie się realnym źródłem przychodów. Mając w swej ofercie tę usługę, dostawcy usług druku mogą nie tylko pozyskać dodatkowe zamówienia od istniejących klientów, lecz także nawiązać relacje biznesowe z nowymi producentami detalicznymi, którzy podczas pandemii skorzystali z okazji i weszli na nowe rynki. 

OKI Pro1050 – możliwości 

Drukarkę Pro1050 zaprojektowano z myślą o elastyczności i profesjonalnych wynikach dostarczanych w sposób opłacalny dla firm, które po wdrożeniu drukarki zyskują możliwość opłacalnego drukowania etykiet nawet w niskich nakładach. Została ona opracowana specjalnie dla rozwijającego się rynku użytkowników, którzy potrzebują łatwego w konfiguracji systemu do drukowania etykiet na żądanie, a także wymagają minimalnego przeszkolenia w obsłudze. Użytkownicy mogą konfigurować zadania w ciągu kilku krótkich kroków, dzięki czemu firma zyskuje bardzo opłacalną możliwość druku zmiennych danych w wysokiej jakości i przy niskich nakładach kapitałowych na produkcję etykiet.

OKI Pro1050 (CMYK +W) wprowadza nowy wymiar kolorystyczny w niskonakładowym druku etykiet z roli na rolę dzięki innowacyjnemu połączeniu cyfrowej technologii LED, kompozycji suchego tonera oraz unikalnej możliwości wykorzystania piątego koloru białego. 

 

Opracowano na podstawie materiałów firmy OKI