Niższa gramatura, szerszy zakres aplikacji
23 mar 2020 09:22

Dotychczas w segmencie opakowań w Polsce i Europie firma International Paper kojarzyła się głównie z flagowymi produktami – tekturami Arktika i Alaska Plus. W ostatnim czasie słyszymy coraz więcej o nowym produkcie, papierze IPack. Rozmawiamy na ten temat z Radosławem Pragą, dyrektorem sprzedaży tektur powlekanych na Europę Wschodnią i papieru kraft, International Paper Kwidzyn.

Czy może Pan nam powiedzieć coś więcej o papierze IPack?

––––––––––

Radosław Praga: Produkty z papierni w Kwidzynie od wielu lat należą do ścisłej czołówki tektur używanych do produkcji opakowań w Polsce i Europie. Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia w branży, w roku 2016 wprowadziliśmy na rynek kolejny produkt z segmentu papierów opakowaniowych – IPack – biały papier siarczanowy gładzony maszynowo dwustronnie (MF).

Niedawno firma International Paper poinformowała o zaprzestaniu produkcji papieru gazetowego w zakładzie w Kwidzynie i skupieniu się na pozostałych asortymentach tam produkowanych, w tym tekturze i papierach opakowaniowych. Czy jest to tendencja dotycząca całej oferty IP, zakładająca zwiększenie nacisku na produkty dla przemysłu opakowań?

––––––––––

R.P.: International Paper w dalszym ciągu aktywnie funkcjonuje i rozwija się w segmencie papierów białych. W ostatnim czasie mamy jednak dodatkową możliwość, aby rozwijać papiery opakowaniowe. Nasza firma regularnie ocenia swoje portfolio produktów oraz ściśle współpracuje z przetwórcami papieru, by odpowiednio reagować na trendy zewnętrzne i potrzeby klientów oraz tworzyć dla nich indywidualne rozwiązania.

Papier IPack odpowiada bezpośrednio na rosnące zapotrzebowanie na atrakcyjne pod względem ekonomicznym i przyjazne dla środowiska rozwiązania opakowaniowe. W niektórych segmentach może być także substytutem dla powszechnie używanego dziś plastiku.

Czy są planowane dalsze zmiany w portfolio firmy? 

––––––––––

R.P.: Tak, część zmian już wprowadziliśmy. Od początku tego roku poszerzyliśmy dostępny dla naszych klientów zakres gramatur. Wcześniej w ofercie mieliśmy 4 gramatury (35, 38, 40, 45 g/m2), 

ale od początku roku 2020, w odpowiedzi na potrzeby klientów, zdecydowaliśmy się wprowadzić szerszy zakres dostępnych gramatur o 30 i 33 g/m2. 

Na tym jednak nie poprzestajemy; pracujemy w dalszym ciągu nad poszerzeniem naszej oferty. Wszystkie te działania prowadzone są w ścisłej współpracy z klientami, aby bezpośrednio odpowiadać na ich potrzeby. 

Proszę w takim razie powiedzieć, do jakich zastosowań jest głównie przeznaczony IPack i jakie korzyści niesie wprowadzenie niższych gramatur?

––––––––––

R.P.: IPack jest przeznaczony do różnych zastosowań takich jak torebki jednorazowe, opakowania do żywności, np. torebki na pieczywo oraz szeroko pojęte opakowania giętkie. IPack może być również stosowany jako baza do powlekania polietylenem, silikonem, aluminium, a także do woskowania. Produkt posiada certyfikat ISEGA do wszystkich zastosowań w pakowaniu żywności, a na życzenie klienta możemy dostarczyć także certyfikat z testu Robinson.

Wprowadzenie niższych gramatur pozwala klientom na jego zastosowanie w szerszym zakresie aplikacji, a równocześnie przyczynia się do mniejszego zużycia surowców.

Jakie są najważniejsze zalety papieru IPack w porównaniu z innymi tego typu papierami występującymi na rynku?

––––––––––

R.P.: Bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i formowanie oraz wysoka nieprzezroczystość i gładkość naszego papieru umożliwiają ruch maszyn bez zakłóceń nawet w skomplikowanych procesach produkcyjnych. Dodatkowo IPack wyróżnia się na rynku jako papier gładzony maszynowo dwustronnie (MF) o tak niskich gramaturach, które powszechnie zarezerwowane są dla papierów typu MG (gładzonych maszynowo jednostronnie). 

Ostatnio coraz więcej mówi się o aspektach ekologicznych papieru. Czy IPack wpisuje się w ten trend?

––––––––––

R.P.: Zdecydowanie tak. Marka IPack jest dostępna z certyfikatami FSC lub PEFC, co gwarantuje, że drewno użyte do produkcji jest pozyskiwane z legalnych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. IPack jest wytwarzany z zasobów odnawialnych i może być poddawany recyklingowi. Ponadto, w obliczu nowych regulacji prawnych mających prowadzić do redukcji użycia plastiku, jest także świetnym substytutem dla jednorazowych plastikowych torebek, powszechnie używanych do pakowania. 

Dziękuję za rozmowę.

––––––––––