Nowa era w druku etykiet
18 lis 2019 13:16

Na targach Labelexpo Europe 2019 miała miejsce światowa premiera nowej, hybrydowej maszyny do druku etykiet BOBST MASTER DM5. Zdaniem producenta zapoczątkowuje ona nową erę w druku etykiet. Najnowsza innowacja firmy Bobst – hybrydowy system produkcji etykiet – zapewnia najlepszą możliwą kombinację druku cyfrowego i DigiFlexo w jednej maszynie. MASTER DM5 jest wyposażona w funkcję Mouvent InkJet Digital Technology Inside, która zapewnia wyjątkową elastyczność w zakresie produkcji etykiet o wysokiej wartości dodanej, z krótkim czasem konfiguracji zadań i szybkim zwrotem z inwestycji. Zdaniem producenta jest to najbardziej zautomatyzowana cyfrowo maszyna na rynku etykiet, o najwyższej jakości druku i wydajności. 

Cyfrowa integracja

MASTER DM5 jest naszą pierwszą w pełni cyfrowo zintegrowaną maszyną hybrydową i reprezentuje nową erę w produkcji etykiet samoprzylepnych z zupełnie nowymi standardami wydajności i rentowności – powiedział Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny BOBST. – BOBST może zaoferować teraz pełną gamę rozwiązań cyfrowych i cyfrowego flekso, które są doskonale zintegrowane, wymienne i skalowalne do wszystkich obecnych i przyszłych potrzeb.

MASTER DM5 to najwygodniejsza dostępna cyfrowa integracja. Wyróżnia się na pierwszy rzut oka, z najmniejszymi gabarytami w branży, łatwym i przyjaznym dla użytkownika dostępem do cyfrowych głowic drukujących oraz automatyczną konfiguracją operacji wieloprocesowych. Cyfrowy moduł drukujący wewnątrz MASTER DM5 składa się z autorskiej technologii Mouvent wykorzystującej głowice drukujące Fujifilm Dimatix Samba, która stanowi innowacyjną podstawę całej gamy maszyn cyfrowych opracowanych przez Mouvent – centrum kompetencji BOBST w zakresie druku cyfrowego. Głowice klastrów Mouvent są kompaktowe i łatwe do wymiany, co upraszcza konserwację. Najwyższą niezawodność głowic drukujących gwarantują oryginalne atramenty. Dwie z największych zalet MASTER DM5 to wydajność i niezawodność – stwierdził Federico D'Annunzio, stojący na czele programu BOBST Hybrid Printing. 

– Maszynę charakteryzuje pełna integracja procesów cyfrowych oraz cyfrowego flekso, z nieprzerwaną wydajnością i najwyższym w branży czasem gotowości maszyny do pracy. Drukuje z prędkością do 100 m/min przy najwyższej jakości 1200x1200 dpi. Pełna cyfrowa automatyzacja oznacza, że do drukowania etykiet o wysokiej wartości dodanej w krótkich i średnich nakładach potrzebny jest tylko jeden operator. Zmiana zadań w locie, bez zatrzymywania maszyny jest możliwa w procesach flekso, cyfrowych, wykrawania i usuwania ażuru. Wszystkie narzędzia analogowe (wałki, fotopolimery) są wymieniane automatycznie. Usuwanie odpadów jest również w pełni zautomatyzowane. Eliminując tradycyjne analogowe wąskie gardła, MASTER DM5 jest pierwszą cyfrową maszyną do produkcji etykiet typu non-stop.

Pełen zakres uszlachetnień

W czasach, gdy dokładne odwzorowanie i spójność kolorów są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, maszyna MASTER DM5 oferuje najszerszą gamę kolorów cyfrowych oraz najdokładniejsze i najłatwiejsze do osiągnięcia cyfrowe dopasowanie kolorów. Posiada ekskluzywne rozwiązanie w zakresie rastrowania i DFE (digital-front-end). 

Ink-on-Demand (IoD) jest opcjonalnym dodatkiem dla jednostek drukujących Digi-Flexo, rewolucyjnym rozwiązaniem, które eliminuje tradycyjne kałamarze farbowe oraz rakle komorowe. Do uruchomienia procesu drukowania wystarczy zaledwie 30 gramów farby w zespole drukującym. Pełne mycie i zmiana koloru następują w ciągu kilku minut, przy zużyciu zaledwie kilku gramów farby i środka myjącego. 

Master DM5 oferuje również pełen zakres możliwości uszlachetniania, generujących wartość dodaną takich jak powłoki i lakiery specjalne dające efekty dotykowe, efekty 3D, hot-stamping, aplikacja folii na zimno, tłoczenie, wykrawanie, dziurkowanie, sitodruk i drukowanie cyfrowych zmiennych danych (VDP).

MASTER DM5 jest w pełni cyfrowo zintegrowaną maszyną do produkcji etykiet, jakiej jeszcze na rynku nie było – podsumował Federico D'Annunzio.  AN