Nowa jakość relacji
6 gru 2016 14:55
Na przełomie września i października, podczas targów Labelexpo Europe 2011 w Brukseli, firma HP przedstawi najnowsze rozwiązania mające się przyczynić do transformacji sektora produkcji opakowań przy wykorzystaniu technologii cyfrowych HP Indigo. Jak zapowiada producent, pozwoli to stworzyć nową, silną relację między producentami, właścicielami marek oraz ich klientami.
„Digital Supermarket” przygotowany przez HP na wystawę w Brukseli (z podobnym stoiskiem firma wystąpiła także na majowych targach Interpack w Düsseldorfie) będzie się składał z setek dóbr konsumpcyjnych opatrzonych etykietami lub opakowanych w pudełka wydrukowane na dwóch modelach HP Indigo: WS6000 Digital Press i press ws4500s. Produkty na wystawie będą przykładem dynamicznej, nowej relacji pomiędzy głównymi producentami opakowań i etykiet oraz właścicielami wiodących na rynku marek powstałej dzięki sieci Internet, technologiom HP Indigo, efektywnemu łańcuchowi dostaw i opłacalnym modelom kosztowym.
Ogrom aplikacji
Na stoisku firmy HP oraz na sąsiadującej powierzchni tematycznej Digital Print Workshop (której HP jest sponsorem) zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć „na żywo” dużą liczbę cyfrowych maszyn tego producenta. Goście na stoisku będą mogli zapoznać się z całą gamą aplikacji: etykietami (również termokurczliwymi), opakowaniami giętkimi i składanymi wyprodukowanymi na najnowszych maszynach HP Indigo i wykończonymi przy użyciu rozwiązań oferowanych przez partnerów HP, m.in. firmy EskoArtwork i AB Graphic International, które będą prezentować – odpowiednio – narzędzia do automatyzacji prepressu oraz modułowe urządzenia do obróbki końco-wej (więcej o nich w artykułach na s. 30 i 40). Podczas targów firma pokaże zarówno etykiety i opakowania artykułów gospodarstwa domowego, produktów zdrowia i urody oraz farmaceutyków, jak i wiele przykładów etykiet na butelki z napojami alkoholowymi, w tym z winem i piwem. Produkty pokazywane podczas show w Brukseli będą też przykładami personalizacji za pomocą maszyn HP Indigo obrazów i treści przesłanych przez konsumentów za pośrednictwem stron www.
Platformy wydajności
Dzięki maszynie WS6000 pojawiła się bardzo duża liczba drukowanych produktów, a produkcja osiągnęła większy rozmach
– mówi Alon Bar-Shany, wiceprezes i dyrektor generalny oddziału Indigo w HP. – To przeniosło druk cyfrowy bezpośrednio do głównego nurtu, gdzie klienci regularnie produkują nakłady większe niż 5000 m. Targi Labelexpo Europe są idealną platformą, aby pokazać producentom opakowań i etykiet, jak może wyglądać ich praca i przyszłość dzięki wykorzystaniu technologii HP Indigo oraz rozwiązań oferowanych przez partnerów HP – nowych produktów i usług umożliwiających budowanie dynamicznych i kreatywnych relacji ze swoimi klientami – konkluduje.
Model WS6000, który po raz pierwszy został pokazany podczas targów drupa 2008, jest przeznaczony do drukowania etykiet, ale znajduje też zastosowanie w produkcji opakowań, zwłaszcza małych i średnich nakładów w formacie do 317x980 mm. Maszyna może drukować w 7 kolorach i do 16 warstw farby w jednym przebiegu. Przy standardowym druku czterokolorowym jej prędkość wynosi 30 m/min (grubość mediów może się wahać od 12 do 450 mikronów). Dodatkowo istnieje możliwość pracy w trybie dwukolorowym, co zwiększa wydajność do 60 m/min. Maszyna HP Indigo WS6000 jest wyposażona w software firmy EskoArtwork.
HP Indigo ws4500s to z kolei cyfrowa maszyna zwojowa o szerokości wstęgi 330 mm, przeznaczona do drukowania krótkich i średnich nakładów etykiet samoprzylepnych na różnorodnych podłożach: papierze, kartonie, optymalizowanych foliach PE, PP, PVC, polistyrenie, poliwęglanie i wielu innych. Wykorzystuje specjalną ciekłą farbę HP ElektroInk, która – jak twierdzi producent –nadaje wydrukom offsetową jakość i wygląd. Co więcej, już pierwsza odbitka jest nakładowa, dlatego maszyna pozwala minimalizować straty materiałowe.
W wersji podstawowej maszyna ws4500s drukuje w 4 kolorach (CMYK). Wersja 7-kolorowa umożliwia z kolei drukowanie 1124 kolorami Pantone. Wydruki pochodzące z tego modelu można poddawać dalszej obróbce wykończeniowej – między innymi lakierowaniu, laminowaniu, termoformowaniu, wytłaczaniu i grawerowaniu. Do personalizacji producent zastosował oprogramowanie będące nakładką do programu Quark – HP Indigo Yours Truly.
Na podstawie informacji firmy HP opracowała DA