Nowe możliwości dla producentów opakowań na żywność
15 lis 2023 11:12

Wiosną 2023 r. firma Koenig & Bauer była jedną ze stron zaangażowanych w kompleksowe testy farb heatsetowych MGA w B&K Offsetdruck w Ottersweier. Seria farb MGA wyprodukowana przez hubergroup została opracowana specjalnie do drukowania opakowań na żywność. Farby nie zawierają olejów mineralnych i zapewniają niską migrację. Za decyzją B&K o przetestowaniu nowej serii atramentów stało kilka powodów.

Wejście na dynamicznie rozwijający się rynek

Niskomigracyjne, niezawierające olejów mineralnych farby są ważnym warunkiem wstępnym dla drukarń heatsetowych, które rozważają rozpoczęcie działalności w zakresie druku opakowań – największego i najszybciej rozwijającego się segmentu na rynku poligraficznym o ogromnej różnorodności produktów. Ogólnie rzecz biorąc, większość komercyjnych maszyn zwojowych doskonale nadaje się do zastosowań w druku opakowań dzięki ich dużej zmienności formatów i może być zoptymalizowana pod kątem tego obszaru zastosowań za pomocą zaledwie kilku modyfikacji, na przykład poprzez dołączenie dodatkowej krajarki lub nawijarki na etapie dostawy.

Nowe opcje również dla istniejącego portfolio produktów

Farby MGA są interesujące nie tylko pod względem ich przyszłego potencjału rynkowego. Oferują one również dodatkową korzyść dla klientów. Na przykład rodzinna drukarnia drugiej generacji B&K Offsetdruck w Ottersweier produkuje szeroką gamę książek dla dzieci i kolorowanek. W przyszłości produkcja ta może być bardziej zrównoważona dzięki farbom MGA niezawierającym olejów mineralnych. Możemy tworzyć produkty drukowane, które są dostosowane do indywidualnych życzeń naszych klientów – mówi dyrektor zarządzający Jörn Kalbhenn.

Pozytywne skutki uboczne stosowania farb MGA

Testy farb MGA w B&K dały również wgląd w to, co przyniesie przyszłość. Dekret dotyczący stosowania procesów wolnych od olejów mineralnych w produkcji na francuskim rynku poligraficznym wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku. Nowe przepisy regulują zawartość MOAH/MOSH (C16 do C35) w farbach drukarskich i określają redukcję tych składników farb w dwóch etapach między 2023 a 2025 rokiem. W związku z tym stosowanie farb heatsetowych na bazie olejów mineralnych już dziś podlega pewnym warunkom, a najpóźniej do 2025 r. będzie zabronione – przynajmniej na rynku francuskim. Eksperci podejrzewają, że przepisy te zostaną również przyjęte przez europejskich sąsiadów Francji.

Farby MGA zapewniają imponujące wyniki testów

Testy druku przeprowadzono na komercyjnej maszynie zwojowej C217 firmy Koe-nig & Bauer, z udziałem ekspertów firmy hubergroup, producenta farb, oraz firmy K & B. W pierwszej rundzie testów oceniano wydajność na papierze powlekanym, zwykle używanym do jednorazowych opakowań na żywność, gdzie pokrycie farbą jest zwykle wysokie. W trakcie kilku serii maszyna drukowała przy zmniejszonej prędkości wstęgi zarówno z dodatkową powłoką MGA UV, jak i bez niej. Testy dały wydruki bez zauważalnych problemów z odstawaniem lub schnięciem. Kolejny test z użyciem powlekanego papieru ekologicznego (papier artystyczny 90 g/m², błyszczący) potwierdził wyniki.

Wniosek po tej serii testów jest taki, że przy zmniejszonej prędkości wstęgi farby MGA działają tak samo jak konwencjonalne farby heatsetowe i zapewniają przekonujące wyniki – mówi Georg Zitterbart, który obserwował produkcję testową jako ekspert ds. technologii druku w Koenig & Bauer.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer