Nowe rozwiązanie w produkcji opakowań giętkich
6 gru 2016 14:50
Najnowsza maszyna rotograwiurowa Rotomec 4004 przeszła w sierpniu ub.r. z powodzeniem testy odbiorcze i pracuje obecnie z pełną mocą w niedawno wybudowanej fabryce greckiego producenta opakowań giętkich Hatzopoulos SA zlokalizowanej w Kalahari koło Salonik.
Firma Hatzopoulos powstała w 1931 r. i zajmowała się początkowo produkcją papierowych toreb do hurtowego pakowania artykułów spożywczych, a następnie stopniowo rozszerzała swoją działalność o produkcję i obróbkę opakowań. Obecnie działalność spółki obejmuje fleksografię, wklęsłodruk, laminowanie opakowań oraz produkcję toreb i worków. Podstawą działalności jest produkcja opakowań artykułów spożywczych dla odbiorców z branży produktów szybkozbywalnych (FMCG) takich jak: Nestle, Coca-Cola, PepsiCo & FritoLay, Unilever, Parmalat i Kraft. Hatzopoulos SA posiada trzy zakłady produkcyjne i w roku 2007 odnotowała obroty rzędu 38,6 mln euro, o 13% wyższe niż w latach poprzednich.
Jest największym producentem opakowań giętkich na rynku greckim. Na wzrost obrotów firmy w znaczącym stopniu miał wpływ wysoki eksport wyrobów do odbiorców w Austrii, Belgii, we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale również do wielu krajów Europy Wschodniej.
Nowa maszyna Rotomec zainstalowana w firmie Hatzopoulos jest najlepiej wyposażonym 10-kolorowym modelem z serii urządzeń RS 4004 drukującym w trybie inline powłoki klejone na zimno. Jest to maszyna z przekładnią elektroniczną, wyposażona w system cylindrów drukujących bez głównego wału napędowego. Dzięki temu można wymieniać cylinder razem z pojemnikami na farbę drukarską lub też samodzielnie, pozostawiając pojemniki na swoim miejscu. Wiceprezes spółki Athanasios Hatzopoulos jest bardzo zadowolony z wydajności nowej maszyny RS 4004. Przygotowanie urządzenia do pracy i jego przezbrojenie zajmują teraz o wiele mniej czasu niż dotychczas, co oznacza, że znacznie wzrosła wydajność linii produkcyjnej. Aby zaspokoić oczekiwania rynku, nie wystarcza samo zwiększenie szybkości pracy, zwłaszcza jeśli rzeczywisty czas pracy maszyny drukującej jest znacznie ograniczony przygotowaniami do pracy i przezbrojeniem urządzenia. Uwzględniając powyższe i biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści wynikające z zastosowania systemu z przekładnią elektroniczną, można dodatkowo zwiększyć wydajność pracy urządzenia dzięki zastosowaniu układu automatycznych wózków. Jest to szczególnie istotne dla możliwości szybkiej wymiany cylindra drukującego przy pozostawieniu na swoim miejscu wózka z farbą drukarską. Firma Hatzopoulos SA skupia się na produkcji wielko- i średnioseryjnej realizując również inne zamówienia, m.in. druki niskonakładowe oraz wydruki z wykorzystaniem wyłącznie palety 6 kolorów. Kolejną cenną zaletą urządzenia umożliwiającą jego ekonomiczną eksploatację jest możliwość znacznego zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych dzięki najnowszemu rozwiązaniu firmy Rotomec polegającemu na zintegrowaniu przekładni elektronicznej z systemem kontroli registrów. Możliwości registrów zastosowanych w maszynie zainstalowanej w Hatzopoulos SA zostały jeszcze bardziej zwiększone dzięki systemowi TAPS (Total Automatic Pre-register Setting), pierwszej tego typu funkcji wprowadzonej w przemyśle obróbki papieru. Odczytywanie nadruków na roli znacznie przyspiesza proces przygotowania urządzenia w przypadku zarówno nowego, jak i powtarzanego zlecenia drukowania.
Personel pracujący przy obsłudze maszyny potwierdza, że efektywność registrów zastosowanych w urządzeniu Rotomec jest wysoka, a obsługa systemu za pomocą przycisków prosta. Ilość odpadów produkcyjnych powstających przy rozpoczynaniu nowego cyklu produkcyjnego została znacznie zmniejszona. Straty utrzymują się na niskim poziomie nawet wtedy, gdy urządzenie pracuje z różnymi szybkościami.
Dzięki nowej maszynie firma Hatzopoulos SA może spełniać wymagania rosnącej grupy odbiorców i zaoferować im wysokiej jakości opakowania giętkie.
Opracowano na podstawie materiałów FM Group News