Nowoczesne formy drukowe do fleksografii
6 gru 2016 14:49
W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił znaczny postęp techniczny we fleksografii, którego rezultatem jest wyższa jakość druku. Był on jednak związany ze znacznym wzrostem kosztów i obecnie ceny wysokiej jakości fotopolimerowych form fleksograficznych są porównywalne z cenami form wklęsłodrukowych.
Niezbędne były więc działania zmierzające do poprawienia tego stanu rzeczy przez opracowanie i stosowanie nowych technologii. Tematem nowych form drukowych zajmuje się Jaroslav Pluharˇ w artykule zamieszczonym w czasopiśmie „Flexo+Tief-Druck”.
Firma Ligum (Czechy) od 13 lat zajmuje się produkcją fleksograficznych form drukowych i rocznie sprzedaje ok. 45 000 form w postaci tulei. Poza tym firma ta produkuje coraz więcej tulei elastomerowych i płaskich płyt fotopolimerowych. Te formy drukowe są produkowane ze składników opartych na ropie naftowej i dlatego też ich ceny rosną. Poszukiwano więc nowych technologii, które zapobiegną podwyższaniu kosztów i poprawią konkurencyjność firmy. W tym celu firma Ligum podjęła w 2007 roku prace nad opracowaniem i wypróbowaniem nowego typu tulei – Blue 1. Czarna powierzchnia warstwy elastomerowej powoduje, że nadają się one zarówno do zastosowania w przypadku lasera CO2, jak i lasera YAG, a poza tym warstwa ta zapewnia lepsze właściwości mechaniczne, większą trwałość, może być grawerowana drobniejszą liniaturą rastra i wykazuje lepsze właściwości drukowe.
Tuleje te są produkowane o grubościach 1,54 mm i 3,12 mm odpowiadających grubościom tulei fotopolimerowych i można do nich stosować te same adaptery. Grubsze tuleje można stosować z warstwą ściśliwą lub bez niej; ta druga możliwość znacznie obniża cenę. Grubsze tuleje z warstwą ściśliwą można stosować na metalowych rdzeniach lub adapterach.
Jako górną warstwę elastomerową zastosowano kopolimer na bazie EPDM, który jest materiałem stabilnym, nadającym się do wszystkich farb i rozcieńczalników stosowanych we fleksografii, charakteryzującym się bardzo dobrym przenoszeniem farb. Liczne testy wykazały, że materiał ten odznacza się niskim stopniem pęcznienia (do 5%) i można go grawerować z rastrem nawet 80 l/cm.
Znormalizowanie wymiarów oraz dobór odpowiedniego materiału dla wszystkich dostępnych na rynku typów farb i rozcieńczalników umożliwiły firmie Ligum zoptymalizowanie produkcji warstwy laminatu i warstwy elastomeru. Nowa technologia pozwoliła na stopniowe obniżanie wkładu pracy oraz na widoczne oszczędności materiałów, co nie tylko usprawnia proces produkcji, lecz także przyczynia się do obniżenia cen sprzedaży.
Produkty typu Blue 1 charakteryzują się także następującymi cechami: krótkie terminy dostawy; realizacja zamówienia w ciągu 48 godzin, w porównaniu ze zwykłymi tulejami termin dostawy jest krótszy o 3-5 dni; stabilizacja rozmiarów, końcowe szlifowanie zwiększa stabilność rozmiarów oraz jakość powierzchni; kontrola jakości powierzchni – wszystkie tuleje Blue 1 podlegają kontroli w postaci kontrolnego druku – zapobiega to wysłaniu tulei z „miejscami niedrukującymi”; lepsza dynamika drukowania (lepszą dynamikę uzyskuje się w połączeniu z warstwą ściśliwą, szczególnie przy dużych prędkościach maszyny); niższy docisk – dzięki minimalnym tolerancjom ruchu obrotowego (+/- 0,01 mm) można pracować z mniejszym dociskiem, co znacznie przedłuża trwałość form drukowych.
Ocenia się, że wprowadzenie przez firmę Ligum nowego produktu, w którym ograniczono udział materiałów bazujących na ropie naftowej, znacznie przyczyni się do obniżenia kosztów wykonywania form drukowych.
Na podstawie artykułu Jaroslava Pluharˇa we „Flexo+Tief-Druck” nr 5/2008 opracował ZZ