Nowości HP dla producentów opakowań i etykiet
23 mar 2018 13:50

20 lutego firma HP poinformowała o rozszerzeniu portfolio rozwiązań do druku etykiet i opakowań, które zwiększają elastyczność, wydajność i zyskowność firm zajmujących się drukiem cyfrowym oraz wykańczaniem po druku. Najważniejszą nowością jest komercyjny debiut maszyny cyfrowej HP Indigo 6900 do druku etykiet i opakowań. 

To rozszerzenie następuje po największej w historii HP Indigo transakcji z firmą ePac. Nasi klienci ze wszystkich segmentów produkcji rozwijają się w błyskawicznym tempie i odnoszą ogromne sukcesy. To skłania nas do poszukiwania innowacji i zaspokajania ich ewoluujących potrzeb – wyjaśnia Santi Morera, szef oddziału Graphic Solutions Business w HP. – Nowe technologie, które prezentujemy, są obecnie bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej i umożliwiają naszym klientom osiąganie jeszcze wyższej produktywności.

Innowacje, które zwiększają zyski drukarń cyfrowych

Nowa maszyna cyfrowa HP Indigo 6900 nie tylko poszerza krąg potencjalnych użytkowników z rynku etykietowego, ale – jak przekonuje producent – przy okazji zapewnia też większe zyski z każdego zadrukowanego metra podłoża. W gamie rozwiązań, z których mogą skorzystać drukarze obsługujący tę maszynę, znalazły się m.in.: rozwiązanie Pack Ready for Labels umożliwiające produkcję etykiet o podwyższonym stopniu odporności na czynniki zewnętrzne, przeznaczonych do etykietowania żywności, artykułów gospodarstwa domowego, chemicznych oraz farmaceutycznych; nowy atrament HP Indigo ElectroInk Silver (srebrny) do druku efektów metalicznych, zbliżony wyglądem do farby Pantone 877; atramenty HP Indigo ElectroInk Invisible Blue i Yellow (niebieski i żółty), widoczne wyłącznie w świetle ultrafioletowym, przeznaczone do ochrony marek oraz na etykiety promocyjne; a także pełna integracja z zespołem uszlachetniającym HP Indigo GEM, umożliwiającym m.in. lakierowanie punktowe i wypukłe, foliowanie, nakładanie hologramów oraz laminowanie druków. 

Nowa maszyna jest obsługiwana przez serwer HP Production Pro, przeznaczony do produkcji etykiet i opakowań na maszynach z serii Indigo. Zapewniając pięciokrotnie szybsze przetwarzanie obrazów oraz możliwości Esko Color Engine, potężny interefejs gwarantuje wyższą wydajność, skalowalność i prostotę realizacji prac cyfrowych; pozwala też przetwórcom zarządzać procesami produkcyjnymi na różnych maszynach i w wielu lokalizacjach, zwiększając liczbę realizowanych każdego dnia zleceń oraz skracając czas dostaw gotowych produktów do klientów. 

System Pack Ready dostępny dla HP Indigo 20000

Kolejną nowością jest rozpoczęcie komercyjnej sprzedaży systemu laminującego Indigo Pack Ready przystosowanego do obsługi maszyny HP Indigo 20000 do produkcji opakowań giętkich. Pionierska technologia pozwala na znaczne skrócenie czasu wprowadzania na rynek produktów w opakowaniach giętkich, umożliwiając produkcję wysokiej jakości powłok nadających się do zadruku cyfrowego bez konieczności stosowania dodatkowych substancji klejących. Laminatory Pack Ready są produkowane i dostarczane przez firmę Karlville. 

Poszerzone możliwości HP Indigo 30000

Maszyna arkuszowa HP Indigo 30000 została opracowana z myślą o druku opakowań kartonowych. Model ten pozwala drukować na podłożach o grubości od 200 do 600 mikronów. Wśród głównych zalet tego rozwiązania producent wymienia łatwość obsługi, oszczędność materiału (małą ilość odpadów) oraz dostosowanie do wymagań druku niskonakładowego. Maszyna otwiera przed producentami nowe rynki zbytu, umożliwiając produkcję nisko- i wysokonakładową. 

W gamie nowych rozwiązań dla HP Indigo 30000 znalazły się:

– polepszona wydajność pozwalająca na realizację kilkudziesięciu zleceń na opakowania kartonowe dziennie i zadruk 1 mln arkuszy w formacie B2 miesięcznie; 

– najszerszy dostępny zakres aplikacji możliwych do zrealizowania na jednej maszynie, obsługujących rozległą gamę podłoży od tektur po media metalizowane, syntetyczne i transparentne; produkcję nowych rozwiązań zabezpieczających w formie mikrotekstów i mikrokodów QR; a także nowe możliwości automatycznej masowej adaptacji i personalizacji; 

– moduł do lakierowania Tresu iCoat 3000 sprzedawany i serwisowany przez HP Indigo, umożliwiający produkcję pudełek składanych w linii.

Digillinck, producent opakowań kartonowych z Deinze (Belgia), uzupełnia swój park maszynowy o drugą maszynę HP Indigo 30000. Rynek opakowań z tektury ewoluuje i nasi klienci oczekują szybkich dostaw i mniejszych stanów magazynowych. Duża wszechstronność 

HP Indigo 30000 oraz jakość dorównująca offsetowej pozwalają nam na wykorzystanie tej szansy i budowę nowego, opłacalnego biznesu cyfrowego poprzez oferowanie krótkiego czasu realizacji zamówień oraz opłacalną produkcję krótkich serii opakowań farmaceutycznych – powiedział Vincent Oosterlinck, właściciel firmy Digilinck. – Od momentu instalacji maszyny przed trzema laty nasz biznes wzrósł o 66 proc. 

Oferta dla dynamicznego rynku opakowań z tektury falistej

HP ogłosiło także, że Kiwiplan, czołowy dostawca oprogramowania MIS/MES dla producentów opakowań sztywnych i z tektury falistej, w pełni zintegruje swój software z maszyną HP PageWide C500, gwarantując jej pracę ze 100 proc. wydajnością i pomagając klientom w oszczędzeniu czasu oraz kosztów dzięki zapewnieniu sprawności łańcuchów produkcji i dostaw. 

Jak dotychczas przełomowe maszyny PageWide C500 do bezpośredniego zadruku tektury falistej zostały zakupione przez pięciu odbiorców w Europie i USA; pierwsza z nich trafi do odbiorcy już w marcu. Oparta na wydajnej technologii druku w jednym przebiegu HP Thermal Inkjet, HP PageWide C500 stanowi opłacalną cyfrową alternatywę dla laminacji offsetowej i produkcji fleksograficznej. Maszyna gwarantuje bezpośredni zadruk tektury w offsetowej jakości ze standardową wydajnością w druku papierów powlekanych i niepowlekanych, a w efekcie uzyskiwanie opakowań o żywej grafice, która oddaje nawet najdrobniejsze detale. 

HP PageWide C500 drukuje wodnymi atramentami HP CV150 niezawierającymi UV-reaktywnej chemii. Te prawdziwie wodne atramenty umożliwiają przetwórcom tektury falistej druk na pierwotnych i wtórnych opakowaniach żywności bez konieczności stosowania dodatkowych barier. Solidne i niezawodne rozwiązanie pozwala spełnić najsurowsze przepisy w zakresie ochrony żywności i jest zgodne z branżowymi wytycznymi.

Na podstawie informacji firmy HP opracował TK