Nowy ekoinnowacyjny system odpylania
26 kwi 2022 13:09

Słowo „innowacja” nabiera nowego znaczenia w obliczu coraz wyższych wymagań ekologicznych stawianych przedsiębiorstwom z branż papierniczej i opakowaniowej. Czy wydatki związane z ekologią mogą przełożyć się na wzrost konkurencyjności firmy i jej lepszą efektywność? Tak, jeśli będą one realizowane w ramach spójnej idei ekoinnowacji – przekonuje Radosław Gliński z firmy Nestro.

Ekoinnowacje są ważnym czynnikiem warunkującym rozwój w przemyśle papierniczym, opakowaniowym, poligraficznym: podnoszą bezpieczeństwo, jakość i wydajność zakładów produkcyjnych, obniżając jednocześnie ich negatywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na środowisko pracy. Te – wydawałoby się wzniosłe – idee mogą przynieść również wymierne korzyści finansowe firmie. Ekoinnowacje mają bowiem przełożenie na wzrost dochodowości zakładu i obniżenie kosztów jego utrzymania. Oto cztery obszary wdrożenia ekoinnowacji.

Krok pierwszy – zmniejszenie wykorzystania energii

Zmniejszenie zużycia energii to pożądany efekt w każdej dziedzinie przemysłu, szczególnie przy rosnących kosztach energii i wymaganiach związanych z redukcją CO2. W wielu zakładach wciąż funkcjonują maszyny odpylające starszego typu, o niskiej wydajności, często pracujące na poziomie 50 proc. swoich pierwotnych możliwości. Generują one wysokie koszty energii niezbędnej do ich zasilania. 

Zainstalowanie nowoczesnych wentylatorów i linii do odpylania to inwestycja, która zwróciłaby się po kilku latach pracy zakładu, szczególnie że nowa generacja maszyn odpylających to rozwiązania zużywające minimalną ilość energii przy maksymalnej wydajności, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwanie przy starych maszynach na dłuższą metę musi generować straty. 

Krok drugi – poprawa jakości stanowisk pracy

Oczywistą sprawą w przypadku stanowisk pracy w zakładach przemysłowych jest bezpieczeństwo. W zakładach branż papierniczej, poligraficznej i opakowaniowej priorytetem jest odpylanie niebezpiecznych pyłów i usuwanie odpadów. W świetle restrykcyjnych wymagań związanych choćby z emisją pyłów na stanowiskach pracy, w halach, w których pracują ludzie, zdrowie pracowników musi być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy. Prawidłowo zaprojektowane maszyny odciągowe nowej generacji pozwalają poprawić jakość powietrza w otoczeniu przez ograniczenie pyłu resztkowego poniżej poziomu 1 mg/m3.

Choroby związane z dużym zapyleniem powietrza (np. pylica, astma oskrzelowa) to największe zagrożenie dla pracowników. Ale poprawa warunków na stanowisku pracy to nie tylko ochrona zdrowia pracownika. Niezwykle istotne jest także efektywne i produktywne wykorzystywanie jego możliwości. 

Jednym z rozwiązań wspierających jest automatyczny system odbioru i zagospodarowania odpadu zaprojektowany i montowany przez Nestro. Opiera się on na transporcie pneumatycznym z użyciem separatorów i filtrów NFP JET lub mechanicznych w zależności od wymagań miejscowych, jak również na belownicach, rozdrabniaczach firmy Balemaster Europe, której jesteśmy partnerem i przedstawicielem w Polsce. Separatory Nestro dostępne są dla strumienia powietrza od 7500 do 38 000 m3/h. Oddzielenie odpadu od strumienia powietrza następuje w 6 obrotowych komorach, separatory te mogą pracować zarówno na podciśnieniu, jak i nadciśnieniu. Konstrukcja separatorów umożliwia ciągły odbiór ścinek papieru i wstęgi papierniczej z dwóch spośród sześciu komór separatora.

W dobie braku wykwalifikowanej kadry tego typu marnotrawstwo zasobów ludzkich jest po prostu nieopłacalne, zważywszy, że stawka za godzinę pracy jest niezmienna bez względu na zakres działań pracownika – zauważa Radosław Gliński. – Zdecydowanie lepiej byłoby zatrudnić go np. jako pomocnika operatora linii produkcyjnej czy maszyny CNC.

Krok trzeci – redukcja hałasu

Myśląc o zanieczyszczeniach przemysłowych, pierwszym skojarzeniem jest zanieczyszczenie powietrza. Czystość powietrza to jednak niejedyny sposób na redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne i środowisko pracy. Trzeba również pamiętać o „noise polution”, czyli zanieczyszczeniu hałasem.

Maszyny do obróbki oraz urządzenia odciągowe starszego typu, stosowane w fabrykach przemysłu papierniczego, generowały ogromną ilość hałasu, który negatywnie wpływał zarówno na środowisko pracy, jak i na otoczenie w okolicy zakładu. Same tylko wentylatory transportowe w odciągach potrafiły wytwarzać hałas na poziomie 90 decybeli. Jest to poziom niebezpieczny dla zdrowia, który może prowadzić do osłabienia słuchu, jeśli nie stosuje się słuchawek ochronnych. Ekoinnowacyjne rozwiązania, zmniejszające poziom hałasu w zakładach branży papierniczej, są obecnie bardzo pożądane. Obniżenie poziomu hałasu jest niezbędne w przypadku zakładów zlokalizowanych w sąsiedztwie innych firm i zabudowań mieszkalnych, jak i wówczas, gdy zakład znajduje się w pobliżu lasu lub siedlisk ptaków, np. na obszarach Natura 2000. Przykładem takich wymagań mogą być ostatnio zakończone inwestycje w odpylanie w zakładach w Polsce, gdzie firmie Nestro udało się uzyskać poziom hałasu poniżej 76 decybeli (przy pracującej maszynie odpylającej). 

Krok czwarty – zagospodarowanie odpadów

Kolejnym krokiem we wdrażaniu ekoinnowacji w zakładach papierniczych i opakowaniowych jest zagospodarowanie odpadów, poczynając od ich transportu po magazynowanie, a następnie zutylizowanie. Nasze systemy automatyzacji odbioru odpadu mają zastosowanie przy przetwarzaniu tektury falistej za pomocą połączonych maszyn drukarskich i wykrawających. Tektura falista, czyli materiał biodegradowalny składający się wyłącznie z surowców odnawialnych i nadający się doskonale do recyklingu, jest pneumatycznie odsysany; wielkości odpadu z maszyn takich jak np. BOBST dochodzą do 15-20x2000 mm. Automatyzujemy również obszary związane z rozdrabnianiem makulatury poprzez rozdrabniacze poziome, przeznaczone do arkuszy odpadów. Proces utylizacji wspierają przenośniki taśmowe lub system pneumatyczny. System pneumatyczny Nestro ma wiele zalet, ponieważ zastosowane są tu energooszczędne wentylatory do czystego powietrza o sprawnościach powyżej 85 proc. Istnieje możliwość płynnej regulacji pracy wentylatorów przez zastosowanie przemiennika częstotliwości, występuje niski poziom hałasu filtra poniżej 76 dB z uwagi na to, że wentylator jest zabudowany w dźwiękochłonnej kabinie.

Czas poświęcony na ręczne lub niezautomatyzowane usuwanie odpadów poprodukcyjnych jest dla pracodawcy czasem straconym – uważa Radosław Gliński. – Odpady pozostające w linii produkcyjnej znacząco wpływają na pogorszenie warunków pracy maszyny, elementy obrabiające są wówczas częściej wymieniane, przegrzewają się, mogą doprowadzić do zaprószenia ognia.

Od początku działalności w 1977 roku kierujemy się mottem: Czyste rozwiązania, ponieważ uważamy, że w zmieniającym się intensywnie świecie nie wystarczy już proponować produktów, lecz należy proponować rozwiązania np. ekoinnowacyjne i ekorozwojowe. 

Dlatego jako firma staramy się przede wszystkim zadowolić naszego klienta, nie wysuwać naszego produktu na pierwszy plan, tylko dowiedzieć się, czego oczekuje klient, a następnie dopasować nasz produkt tak, aby spełniał jego oczekiwania. Właśnie z tego powodu Nestro tworzy kompletne rozwiązania różnych systemów dla ważnych branż przemysłu. Nasza dewiza w tym działaniu to: rozwiązania elastyczne i przyszłościowe, optymalne dla klientów, bezpieczne dla ich pracowników.

W przypadku wszystkich projektów zarówno w kraju, jak i zagranicą klienci Nestro czerpią korzyści z planowania kompletnych rozwiązań, od przyjęcia postawionego problemu i planowania urządzenia do rozruchu i przeszkolenia personelu. 

Indywidualne i zależne od specyfiki danego zakładu wymagania wobec poszczególnych urządzeń do odsysania i oczyszczania są dla firmy za każdym razem nowym wyzwaniem. Na te warunki skierowana jest technologia Nestro ze swoją dużą elastycznością i przystosowaniem do różnych warunków pracy. 

W firmie Nestro klient otrzymuje wszystko „z pierwszej ręki”. Obok planowania i projektowania optymalnych rozwiązań dla klienta, a także własnej produkcji elementów urządzeń, urządzenia instalowane i uruchamiane są przez własny wysoko wykwalifikowany personel.

W Polsce automatyzacją procesu odbioru odpadu zajmują się nasi inżynierowie sprzedaży:
Jakub Mąka (tel. kom.: 509 516 900, j.maka@nestro.pl)
oraz Mariusz Baranowski (tel. kom.: 735 912 262, m.baranowski@nestro.pl).

 

Zeskanuj kod QR i dowiedz się więcej o firmie.

Artykuł sponsorowany