Nowy standard druku z roli na rolę
23 mar 2017 13:48

10 lat temu firma Océ zrewolucjonizowała druk wielkoformatowy, wprowadzając na rynek pierwszą maszynę z serii Arizona, drukującą w technologii UV z wysoką wydajnością i jakością. Wiele wskazuje na to, że innowacyjna technologia UVgel zastosowana po raz pierwszy w systemie Océ Colorado 1640 będzie przynajmniej tak samo przełomowa dla rynku wielkoformatowego druku rolowego, jak Arizona w segmencie flatbed.

16Technologia UVgel oraz pierwszy wykorzystujący ją system Colorado 1640, drukujący z roli na rolę z prędkością maksymalną 159 m2/h, to odpowiedź firmy Canon na optymistyczne prognozy rynkowe dla wielkoformatowego druku rolowego. Japoński koncern słusznie zauważył, że oferta urządzeń dla tego segmentu rynku jest niekompletna – pomimo dużego wyboru niedrogich urządzeń z tzw. poziomu wejściowego (zazwyczaj wykorzystujących technologię ekosolwentową lub lateksową), charakteryzujących się niską wydajnością oraz bardzo drogich, przemysłowych maszyn drukujących z wysoką prędkością (lateks lub UV) brakuje propozycji z tzw. średniej półki cenowej oraz technologii, która mogłaby zaoferować wysoką jakość i produktywność za rozsądną cenę. Zdaniem firmy Canon lukę tę wypełnia innowacyjna technologia UVgel.

Komponenty sukcesu

Canon opracował technologię UVgel, chcąc zapewnić dostawcom usług druku bezprecedensową wydajność i wysokiej jakości druk na szerokiej gamie nośników, zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najważniejsze komponenty nowej technologii to piezoelektryczne głowice Canon/Océ z automatycznie kompensującymi się dyszami, atrament Canon UVgel oraz technologia utrwalania UV LED. Kluczowy jest tu fakt, że atrament ma postać żelu, który został opracowany zgodnie z wymaganiami utrwalania światłem UV. W uproszczeniu proces drukowania atramentem żelowym wygląda następująco: w głowicy drukującej atrament jest podgrzewany i przybiera płynną postać; wałek podający podłoże utrzymuje stałą temperaturę 28°C niezależnie od warunków zewnętrznych; ciekła kropla atramentu w kontakcie z podłożem natychmiast powraca do żelowej konsystencji, a dzięki wstępnemu naświetlaniu UV LED zostaje bezzwłocznie na nim utrwalona; właściwe naświetlanie UV LED ma miejsce już po „użelowaniu” całego obrazu na podłożu. Oznacza to, że atrament Canon UVgel 

zostaje natychmiast utrwalony na nośniku, tworząc ściśle kontrolowane i precyzyjnie naniesione krople, co eliminuje rozlewanie się i zlewanie atramentu. Nowoczesny, niskotemperaturowy system utwardzania porusza się niezależnie od głowicy drukującej, umożliwiając równomierne utwardzanie LED UV. Utwardzony żel jest natychmiast suchy i gotowy do dalszej obróbki lub laminowania, co ma olbrzymie znaczenie dla dostawców usług druku, szczególnie przy zleceniach z krótkim terminem realizacji. W głowicach drukujących Canon UVgel wykorzystano opatentowaną technologię ciągłego monitorowania dysz, która używa próbkowania akustycznego do wykrywania i korygowania źle działających dysz, co praktycznie eliminuje białe linie. Pozwala to na bezproblemową pracę urządzenia i ogranicza konieczność ingerencji operatora.

Bez kompromisów

Océ Colorado 1640 jest pierwszym systemem firmy Canon, w którym zastosowano nową technologię UVgel. Tę drukarkę drukującą z roli na rolę o szerokości 1,6 m zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami przemysłowymi, aby spełnić wymagania produkcyjne firm każdej wielkości, które chcą drukować wielkoformatowe grafiki w dużych nakładach z zapewnieniem krótkich terminów realizacji, jakich oczekują klienci.

Popyt na druk wielkoformatowy stale rośnie, a producenci materiałów graficznych chcą rozwijać swoje możliwości produkcyjne – mówi Mark Lawn, dyrektor ds. profesjonalnych rozwiązań druku w firmie Canon Europe. – Dotychczas musieli godzić się na technologiczny kompromis między szybkością, jakością i różnorodnością obsługiwanych nośników. Wprowadzając ploter Océ Colorado 1640 z technologią UVgel, Canon oferuje optymalną równowagę między jakością, produktywnością, automatyzacją, szerokim zakresem zastosowań i redukcją kosztów operacyjnych. Drukarka wyznacza nowy standard druku z roli na rolę. Wszystko to pozwala rozszerzyć możliwości produkcyjne i otworzyć się na nowe źródła przychodów. Jak zapewnia producent, nowy ploter Océ Colorado 1640 gwarantuje doskonałą jakość i powtarzalność produkcyjną. Precyzyjnie nanoszone krople żelu są natychmiast utrwalane na nośniku i tworzą ostre obrazy z minimalnym powiększaniem się kropli, praktycznie bez satelitów, zaś ścisła kontrola kropli gwarantuje wysoką powtarzalność barw na kolejnych wydrukach.

Przełomowa produktywność

Océ Colorado 1640 jest najszybszym urządzeniem w tym segmencie na rynku – prędkość drukowania sięga nawet 159 m2/h dla takich zastosowań, jak druk billboardów i banerów zewnętrznych. Nawet przy najwyższym poziomie jakości, podczas druku materiałów przeznaczonych do oglądania z bliska wewnątrz budynków, ploter produkuje materiały z prędkością 40 m2/h. System utrwalania UV LED pracuje niezależnie od głowicy drukującej, umożliwiając równomierne utwardzanie UV. Utwardzony żel jest natychmiast suchy i gotowy do dalszej obróbki lub laminowania, co stanowi ogromną wartość dla dostawców usług druku, szczególnie przy zleceniach z krótkim terminem realizacji. Kolejnym rozwiązaniem podnoszącym produktywność pracy na nowym ploterze jest możliwość konfiguracji Océ Colorado 1640 z dwiema rolkami, co pozwala przełączać się w trakcie pracy między dwoma rodzajami i rozmiarami nośników, umożliwiając produkcję wydruków mieszanych. 

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń drukujących z roli na rolę, duży wpływ na jakość oraz zakres zastosowań ma dokładność, z jaką ploter przesuwa nośnik. Ciężka, solidna rama urządzenia, duża sztywność i przemysłowe komponenty zapewniają stabilną obsługę nośnika. System używa też optycznego sprzężenia zwrotnego, które nieustannie monitoruje przesuw nośnika, aby w razie potrzeby automatycznie skorygować rozmiar następnego kroku.

Funkcje automatyzacji przyspieszają przygotowywanie urządzenia przez operatora do pracy nawet o 30 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami, na przykład dzięki wspomnianemu już systemowi dwóch rolek, który pozwala skrócić czas ładowania nośników. Przemysłowa konstrukcja maksymalizuje czas bezawaryjnej pracy i minimalizuje konieczność interwencji konserwacyjnych.

Uniwersalność zastosowań

Océ Colorado 1640 zaspokoi potrzeby firm produkujących wydruki do eksponowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, m.in.: plakaty, banery, oznakowania, materiały POS, billboardy, grafiki okienne czy tapety na zamówienie. Technologia UVgel to proces niskotemperaturowy z utwardzaniem LED, co gwarantuje minimalne zniekształcenia i rozszerza zakres nośników między innymi o cienkie i wrażliwe na ciepło media. Ponadto atrament UVgel nie zawiera wody, co znacznie ogranicza puchnięcie nośnika, gwarantując stabilność rozmiarów mediów po wydruku. Atrament UVgel pozwala uzyskać szeroką gamę barw, porównywalną z ekologicznymi atramentami na bazie rozpuszczalnika, ale z profilem środowiskowym charakterystycznym dla atramentów lateksowych i UV. Wydruki UVgel długo zachowują żywe barwy i są odporne na działanie warunków zewnętrznych, a bezzapachowe wydruki wolne od lotnych związków organicznych spełniają najwyższe standardy środowiskowe do zastosowań wewnętrznych.

Szybki zwrot z inwestycji

Drukarka Océ Colorado 1640 minimalizuje dodatkowe koszty operacyjne i gwarantuje szybki zwrot z inwestycji. Skierowana jest przede wszystkim do firm oferujących wydruki wielkoformatowe i oznakowania, które drukują przynajmniej 8 tys. m2 rocznie. Jej cena została ustalona na poziomie 55 tys. EUR, a maksymalne roczne możliwości produkcyjne firma Canon określa na 100 tys. m2. 

Technologia Canon UVgel ogranicza zużycie atramentu nawet o 40 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami. Jest to zasługą efektywniejszego sposobu podawania atramentu z dyszy i znacznie mniejszego zużycia atramentów konserwacyjnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że cena jednego litra kształtować się będzie na poziomie 120 EUR. 

Océ Colorado 1640 to innowacja w druku z roli na rolę, oferująca dostawcom usług druku niskonakładowego atrakcyjną cenowo opcję przejścia na druk produkcyjny i szybki zwrot z inwestycji – podsumowuje Mark Lawn. – Technologia UVgel pomaga producentom oznakowań i grafiki osiągnąć wysoką produktywność w szerokiej gamie zastosowań, zapewniając potężną platformę do rozwoju działalności biznesowej o nowe kanały sprzedaży.

Pierwsza instalacja systemu Océ Colorado 1640 odbędzie się jeszcze w marcu br. w niemieckiej firmie Comdatek GmbH, specjalizującej się w mało- i wielkoformatowym druku cyfrowym. Z możliwościami nowego plotera firmy Canon będzie można zapoznać się już w maju na targach Fespa 2017 w Hamburgu, o czym więcej w kwietniowej Poligrafice.  AN