O produkcji bezpiecznych opakowań
18 paź 2017 12:20

Bezpieczeństwo opakowania jest kluczowe zwłaszcza w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna czy kosmetyczna i musi być zapewnione bez kompromisu w kwestii jego atrakcyjności. Zagadnienia bezpieczeństwa opakowań regulują również przepisy prawne zarówno polskie, jak i unijne, dlatego program siódmej edycji konferencji staraliśmy się przygotować w taki sposób, aby poruszał wszystkie interesujące zagadnienia z różnych obszarów tematycznych. 

Na rynku regularnie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne służące poprawie nie tylko bezpieczeństwa opakowań, ale także podniesieniu ich atrakcyjności w oczach konsumentów. 14 listopada br. w hotelu Intercontinental w Warszawie rozwiązania do produkcji bezpiecznych i skutecznych opakowań zaprezentują:

Marcin Weksler, CEO EyeC Polska przedstawi inspekcję wizyjną EyeC jako system zachowania jakości gwarantujący bezpieczeństwo partnerów – drukarń i właścicieli marek.

Firma EyeC jest dostawcą systemów inspekcji wizyjnej zarówno dla drukarń, jak i ich klientów – właścicieli marek. Są one kluczowym elementem bezpieczeństwa w łańcuchu produkcji opakowań, podnoszącym wydajność i gwarantującym zgodność produktu końcowego z plikiem wzorcowym. Podczas prelekcji odbędzie się praktyczna prezentacja systemu Proofiler 400DT ze skanerem A3, umożliwiającego porównywanie pliku do pliku oraz pliku do skanu. 

Zbigniew Krugiełka, kierownik sprzedaży, Postpress Packaging w firmie Heidelberg Polska omówi wybrane rozwiązania techniczne i technologiczne, które znajdują zastosowanie w maszynach segmentu postpress packaging wykorzystywanych do produkcji opakowań kartonowych takich jak automaty do wykrawania oraz składarko-sklejarki, a są istotne z punktu widzenia zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa produkcji, niezawodności i jakości produkcji. W  trakcie prezentacji krótko zostaną przedstawione informacje na temat nowych produktów, które w niedługim czasie będą wprowadzone na rynek.

Mariusz Matuszewski, dyrektor działu farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych w hubergroup Polska część prezentacji poświęci długo oczekiwanej przez branżę fleksograficzną serii farb opartych na żywicach poliuretanowych. Takie farby umożliwiają wykonanie techniką fleksograficzną opakowań do tej pory zarezerwowanych dla aplikacji wklęsłodrukowych i farb opartych na PCW (PVC). Dzięki nim możliwe jest już wykonywanie opakowań  na przykład z odpornością na sterylizację, opakowań żywności do odgrzewania w mikrofali, chustek nawilżanych, opakowań produktów mokrych lub wilgotnych itd. Drugim tematem prezentacji będą lakiery strukturalne, głównie „paper-touch” w kilku wariantach oraz „soft-touch”, umożliwiające uszlachetnianie opakowań gętkich w nieznany do tej pory sposób i zwiększenie ich atrakcyjności.

Adam Fotek, ekspert ds. badań w firmie JS Hamilton Poland SA omówi problematykę olejów mineralnych MOSH/MOAH/POSH w opakowaniach wykonanych z papieru, tektury i tworzyw sztucznych z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego. W drugiej części prezentacji prelegent przedstawi zmiany wprowadzone przez Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/1416 i Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/752.

Stanisław Moczulski, Sales Director Poland w firmie Metsä Board wykaże, jak wspólnie osiągnąć więcej, zużywając mniej. Firma Metsä Board uprościła swoją ofertę produktów i usług, które skupiają się na wytwarzaniu ekologicznych, bezpiecznych i wydajnych opakowań. Inicjatywa „Better with Less” to przykład zaangażowania Metsä Board w tworzenie wraz z klientami przemyślanych i innowacyjnych, odnawialnych, nowoczesnych rozwiązań opakowaniowych, które pasują do marek i przyszłych potrzeb świata. 

Andrzej Płatek, wiceprezes i dyrektor handlowy w firmie Reprograf SA poruszy zagadnienia związane z kontrolą jakości i powtarzalności w procesie drukowania na przykładzie nowego systemu kontrolującego drukowanie obrazu firmy Komori. W druku bardzo łatwo jest „zgubić” drobne elementy rysunku w wyniku  problemów technologicznych takich jak zabrudzenia w surowcu czy mikro-

wytłoczenia gum. Drugim punktem prezentacji jest kontrola autentyczności opakowań drukowanych przy wykorzystaniu nowych technologii z zastosowaniem farb fluorescencyjnych.

Konferencję tradycyjnie będzie moderować uznany specjalista branży opakowań i redaktor prowadzący naukowej części miesięcznika Opakowanie, Stefan Jakucewicz.

Rejestracja i szczegóły wydarzenia na www.poligrafika.pl.

Zapraszamy!  AN