Obcišgi offsetowe z kosmosu?
6 gru 2016 14:44
W cišgu ostatnich 20 lat w budowie obcišgu kompresyjnego nie zaszły żadne istotne zmiany. Główne wady pozostały te same:
Ľ krótka żywotnoć zwišzana z ăsiadaniemÓ w czasie pracy,
Ľ odznaczanie krawędzi uniemożliwiajšce częste zmiany formatów,
Ľ puchnięcie warstwy tkaninowej pod wpływem rodków myjšcych.
Najwięksi producenci pracujš cišgle nad poprawš parametrów technicznych. MacDermid-Rollin swoje pomysły już wprowadził w życie.
Stabil-X Đ rewolucyjna technologia
Stabil-X to przede wszystkim rewolucyjna, zdaniem producenta, technologia, która wyraża się w zastosowaniu nowoczesnych materiałów zmieniajšcych parametry druku i wytrzymałoć obcišgu.
Tak wyglšda tradycyjny, kompresyjny obcišg gumowy (rys.1).
Jak widać, znaczšcš częć stanowi warstwa tkaniny bawełnianej odpowiedzialna m.in. za wytrzymałoć. Ma ona istotny wpływ na gruboć warstwy kompresyjnej. Dla porównania na rys. 2 Đ konstrukcja obcišgu Stabil-X.
Najważniejsze innowacje w budowie
Jak widać na przekroju, zmiany nastšpiły:
1. W warstwie drukujšcej, gdzie zamiast tradycyjnego kauczuku nitrylowego zastosowano polimery.
2. W warstwie kompresyjnej, którš zwiększono prawie dwukrotnie oraz wzmocniono dodatkowo 7 włóknami aramidowymi na centymetr. Ponadto zawiera ona o ponad 75% mniej rozpuszczalników niż zwykłe obcišgi.
3. W warstwie tkaninowej zamiast 3 warstw bawełnianych mamy tylko jednš warstwę z włókna syntetycznego.
4. W warstwie spodniej również zastosowano polimery zamiast tkaniny bawełnianej. Obie warstwy Đ drukujšca i spodnia Đ sš oszlifowane, co powoduje nadzwyczajnš stabilnoć wymiarowš obcišgu.
Dzięki tym zmianom obcišg zyskał zupełnie nowe właciwoci, które majš się przełożyć na konkretne korzyci dla drukarza.
Korzyci
Wykorzystanie właciwoci polimerów w warstwie drukujšcej daje bardzo wysoki współczynnik przenoszenia farby. Mniej farby na obcišgach pomaga zredukować częstotliwoć mycia (rednio 20% mniej cykli myjšcych, zależy to jednak również od papieru i płyt). Szybciej też ustala się równowaga wodno-farbowa, dzięki czemu mniejsze sš odpady papieru. Ograniczona zwilżalnoć powierzchni obcišgu wpływa na prowadzenie mniejszej iloci roztworu nawilżajšcego oraz redukcję jego zużycia (o ok. 15%). W niewielkim stopniu obniża się więc wytrzymałoć powierzchniowa papieru, dzięki czemu mniejsza jest tendencja do zrywania.
Warstwa kompresyjna, wyprodukowana bez dodatku rozpuszczalników, poroforów i plastyfikatorów organicznych, nie ăsiadaÓ na skutek ich wyparowywania. Dzięki temu też obcišg jest praktycznie pozbawiony przykrego zapachu. Zamiast włókien bawełnianych zastosowano włókna syntetyczne, co zdecydowanie poprawiło własnoci mechaniczne i zapewniło więcej miejsca na warstwę kompresyjnš.
Niezwykle wytrzymałe włókna aramidowe, stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych, samochodach Formuły 1 czy jachtach wyczynowych, pozwoliły zdecydowanie podwyższyć wytrzymałoć na zrywanie i ograniczyć ăpełzanieÓ (ăpłynięcieÓ) obcišgów.
Zachowanie niezmiennie wysokiej jakoci druku w czasie zależy także, między innymi, od odpornoci obcišgu na wnikanie rozpuszczalników i wilgoci. Zastosowanie polimerów spowodowało, że obcišg jest na to bardzo odporny i pęcznieje tylko w niewielkim stopniu.
Jak zapewnia producent, szlifowanie obu stron znacznie poprawiło stabilnoć na cylindrze (obcišg nie ăpełzaÓ), a lepsze wyrównywanie nierównoci papieru spowodowało bardzo dobre odwzorowanie punktu i wietne krycie (apla). Następstwem tego jest bardzo dobra jakoć druku.
W celu lepszego zobrazowania potencjalnych korzyci wykonano symulację zamieszczonš w tabeli.
Koszty zwišzane z pracš maszyn cišgle rosnš m.in. dlatego, że obcišgi wymagajš coraz więcej czasu na konserwację i czyszczenie ze względu na automatyzację i niezbędne bezpieczeństwo pracy przy maszynie.
Dlatego tak istotne jest, aby czas pracy maszyny był w jak największym stopniu wykorzystany na drukowanie, a w jak najmniejszym na czynnoci generujšce koszty produkcji takie jak:
Ľ wymiana obcišgów ze względu na zużycie i zwišzane z tym przestoje maszyny,
Ľ uszkodzenia obcišgów i wymiana na nowe,
Ľ mycie obcišgów,
Ľ czas potrzebny na ustawienie równowagi farba-woda (koszt odpadów papieru).
Zdaniem dostawcy, zastosowanie obcišgów Stabil-X zamiast tradycyjnych znacznie obniża wyżej wymienione koszty. W tabeli wzięto pod uwagę tylko jeden parametr: dwukrotnie mniejsze zużycie Stabil-X. Pokazuje ona, ile drukarnia może zaoszczędzić w cišgu roku stosujšc ten obcišg.
ăKosmicznyÓ obcišg firmy MacDermid-Rollin zyskał już uznanie 500 klientów w Europie oraz otrzymał międzynarodowš nagrodę organizacji Graphic Arts Technical Foundation (GATF) o nazwie InterTech za inno-wacyjnoć, jakiej nie odnotowano w dziedzinie obcišgów w cišgu ostatnich 30 lat.
Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Wolff Trading Sp. z o.o.