Od kart plastikowych do opakowań
28 lut 2019 10:04

W ostatnim czasie park sprzętowy firmy Argo-Card z Gdańska, specjalizującej się w produkcji kart plastikowych, powiększył się o nową, półformatową, arkuszową maszynę offsetową Rapida 75PRO-5+L ALV2 firmy Koenig & Bauer. Z uwagi na hybrydową konfigurację i zastosowanie w niej technologii UV służy ona do zadrukowywania zarówno powszechnie wykorzystywa-nych tu tworzyw sztucznych (m.in. PVC, PET czy PP), jak i w coraz większym stopniu do produkcji opakowań, bazujących na podłożach kartonowych. To drugie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer w historii Argo-Card; od dekady pracuje tu ćwierćformatowa maszyna Genius 52 UV, bazująca na offsecie bezwodnym, dedykowana trudnym w obróbce, niewsiąkliwym podłożom.

Chociaż na rynku produkcji kart plastikowych jesteśmy obecni od ponad 20 lat, to druk w naszej firmie pojawił się dopiero ok. 2008 roku – mówi Remigiusz Montwiłł, prezes zarządu Argo-Card. – Wówczas w naszym gdańskim zakładzie stworzony został od podstaw dedykowany dział poligrafii. Jego „serce” stanowiła maszyna Genius 52 UV firmy KBA-Metronic, której towarzyszyły również rozwiązania innych producentów: maszyna sitodrukowa oraz urządzenia do dalszej obróbki tworzyw sztucznych – laminatory i sztanca. Inwestycja ta pozwoliła nam rozwinąć skrzydła, gdyż znacząco zwiększyła potencjał produkcji, realizowanej od tej pory w jednym miejscu. Obecnie Argo-Card jest niekwestionowanym liderem na rynku kart plastikowych w Polsce i wiodącym dostawcą usług związanych z tym segmentem rynkowym. Warto bowiem dodać, że poza idącym w dziesiątki milionów sztuk wytwarzaniem samych kart, zajmujemy się też kompleksową ich obsługą (tzw. fulfillment) dla naszych klientów. Tak jest choćby w przypadku kart lojalnościowych, gdzie odpowiadamy za całe programy realizowane przez naszych partnerów biznesowych. Posiadamy rozbudowany dział IT, zajmujący się m.in. obsługą i rozwojem naszego autorskiego oprogramowania GiftPlus. Jest to system komputerowy, który dzięki wykorzystaniu zalet internetu pozwala na efektywne zarządzanie kartami podarunkowymi. Coraz ważniejszym obszarem działań Argo-Card są karty SIM dla sieci komórkowych i właśnie z myślą o rosnącym na nie zapotrzebowaniu, także w kontekście pakowania i konfekcjonowania, zdecydowaliśmy się na zakup nowej, półformatowej maszyny offsetowej.

Wybór kierownictwa gdańskiej drukarni padł na rozwiązanie zaproponowane przez firmę Koenig & Bauer – półformatową maszynę Rapida 75PRO-5+L ALV2, pracującą w technologiach konwencjonalnej oraz UV. Jak zaznacza Remigiusz Montwiłł, w większości wykorzystywany jest drugi z wymienionych trybów produkcji, gdyż maszyna w 90 proc. służy obecnie do zadrukowywania podłoży plastikowych. Przejęła ona większość prac dotychczas realizowanych w urządzeniu Genius, przede wszystkim średnio- i wysokonakładowych. Podłoża kartonowe stanowią zaledwie 10 proc. realizowanego w niej asortymentu, maszyna wciąż posiada niewykorzystany przez nas potencjał. Chcielibyśmy zatem zagospodarować ją właśnie w tym obszarze, obsługując nowych klientów, zainteresowanych wysokiej jakości opakowaniami, także uwzględniającymi efekty specjalne czy zabezpieczenia, realizowane m.in. w trybie in-line w maszynie Koenig & Bauer – mówi prezes Argo-Card.

Z myślą o tego typu produkcji Rapida została wyposażona w pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 0,8 mm. Z uwagi na zastosowaną tu technologię UV wiele kluczowych elementów – mieszadła w kałamarzach, systemy mycia, osłony na promieniowanie UV czy systemy mycia CleanTronic UV – wymagało specjalnego przygotowania. Wprowadzono także wymienne pozycje pomiędzy agregatami do suszenia pośredniego UV. O wysoką jakość produkcji mają zadbać m.in. zaawansowane rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl oraz funkcja pomiaru spektralnego Lab.

Wybierając dostawcę zwracaliśmy uwagę na wysoką jakość i wydajność samej maszyny, ale uwzględnialiśmy również doświadczenie producenta i jego udziały rynkowe na rynkach, którymi jesteśmy zainteresowani, a więc podłoży niewsiąkliwych oraz opakowań kartonowych. Na obu Koenig & Bauer jest globalnym liderem, a o jakości i trwałości rozwiązań tej firmy przekonaliśmy się sami, użytkując maszynę Genius 52 UV, wytwarzaną przez spółkę-córkę KBA-Metronic, oraz uzyskując rekomendację dotyczącą rozwiązań tego producenta m.in. od naszych partnerów z organizacji ICMA, do której należymy od lat – dodaje Remigiusz Montwiłł. 

Maszyna Rapida 75PRO-5+L ALV2 pracuje w firmie Argo-Card od połowy ubiegłego roku, znacząco wspierając realizowaną przez nią produkcję kart plastikowych, sięgającą rocznie – jak informuje Remigiusz Montwiłł – 60 mln sztuk: Stanowią one trzon naszego biznesu i są bardzo rozwojowym rynkiem, gdyż popularność programów lojalnościowych czy zapotrzebowanie na karty podarunkowe wciąż jest na wysokim poziomie. Drugim filarem działalności Argo-Card jest tzw. co-packing, czyli kompleksowe pakowanie i przepakowywanie produktów z udziałem opakowań typu blister i folii stretch. Na trzeci składa się kompleksowa obsługa sieci komórkowych w zakresie kart SIM, m.in. opakowań do nich. Pakowanie kart SIM często jest procesem bardzo skomplikowanym. Opakowanie musi być w wielu miejscach personalizowane; posiadamy dedykowaną linię produkcyjną, która umożliwia wykonanie tego procesu jednocześnie z czynnością pakowania. Z myślą o dynamicznym wzroście ostatniego z wymienionych uznaliśmy za niezbędną inwestycję w nową maszynę offsetową.

Po kilkumiesięcznej eksploatacji kierownictwo Argo-Card chwali sobie zrealizowany zakup, także w kontekście obsługi posprzedażowej ze strony Koenig & Bauer (CEE) – dostawcy maszyny: Podobnie jak w przypadku modelu Genius, mamy z nią pozytywne doświadczenia. Na uwagę – poza skokiem wydajnościowym – zasługuje też bardzo wysoka jakość uzyskiwanej tu reprodukcji. Dwa razy większy format i zaawansowanie technologiczne spowodowały, że obsługuje ona obecnie wszystkie prace uwzględniające podłoża plastikowe o nakładzie powyżej 20 tys. egzemplarzy. Przejęła więc 70 proc. zleceń z udziałem tego typu trudnych w obróbce substratów. Chwalimy sobie także współpracę z lokalnym, autoryzowanym serwisem maszyn Koenig & Bauer – firmą MSM Majka z Gdyni.

Jak podkreśla Remigiusz Montwiłł, obecnie posiadany przez Argo-Card park sprzętowy i cała towarzysząca mu infrastruktura (m.in. w obszarze IT) czynią z firmy nie tylko lidera w dziedzinie kart plastikowych, ale też potencjalnie atrakcyjnego partnera w obszarze opakowań kartonowych: Zdajemy sobie sprawę, że maszyna Rapida posiada potencjał przekraczający nasze obecne potrzeby w zakresie druku offsetowego, związane z obsługą stałych klientów z rynku kart. Dlatego jesteśmy bardzo otwarci na współpracę ze wszystkimi firmami zainteresowanymi wysokiej jakości opakowaniami kartonowymi, także uwzględniającymi efekty specjalne – wykonywane w technice offsetowej oraz sitodrukowej – czy personalizację realizowaną w technologii cyfrowej – podsumowuje prezes Argo-Card.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE), dodaje: Jesteśmy dumni z faktu, że rozwiązanie naszej marki po raz kolejny zostało docenione przez najważniejszego w Polsce i cenionego poza nią gracza na rynku kart plastikowych. Z satysfakcją odnotowujemy plany kierownictwa firmy Argo-Card względem wykorzystania maszyny Rapida PRO do produkcji opakowań kartonowych. Warto w tym miejscu dodać, że rozwiązania Koenig & Bauer, również w Polsce, posiadają znaczące udziały w tym segmencie rynkowym. Miło nam było również usłyszeć kilka ciepłych słów w związku z trwającą już 10 lat eksploatacją maszyny Genius. Zrealizowane w 2008 roku wdrożenie było pierwszą w Polsce instalacją tego modelu. Mamy nadzieję, że nowo zakupiona Rapida okaże się podobnie trwała i niezawodna, znacząco przyczyniając się do dalszego rozwoju drukarni Argo-Card. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer (CEE)