Firma FFEI, dostawca rozwiązań do druku cyfrowego, zaprezentuje na stoisku Fujifilm podczas targów Labelexpo Americas nowe funkcjonalności hybrydowego systemu inkjet UV Graphium. Jedną z nich będzie opcja nanoszenia dodatkowego białego nadruku.
Maszyna Graphium została stworzona w oparciu o wieloletnią wiedzę technologiczną firmy FFEI w zakresie budowy cyfrowych maszyn inkjetowych i łączy w sobie wiele najnowszych technologii, pozwalających użytkownikom tego rozwiązania na wykonywanie skomplikowanych zleceń, nieopłacalnych do realizacji przy wykorzystaniu maszyn konwencjonalnych lub ink-jetowych. Graphium łączy innowacyjne systemy przepływu pracy i przygotowania do druku, oprogramowanie do zarządzania barwą oraz nowatorską technologię kalibracji głowicy. Umożliwia drukarniom przyjęcie do realizacji złożonych projektów wymagających zastosowania szerokiego gamutu barw na praktycznie każdym podłożu. Obsługująca do sześciu modułów cyfrowych i sześciu stacji flekso, maszyna Graphium oferuje unikalną możliwość opcjonalnego połączenia stacji do druku fleksograficznego ze stacjami introligatorskimi od jednego producenta, pracujących w jednej linii. Taka funkcjonalność znacznie przyczynia się do redukcji czasu produkcyjnego i kosztów w porównaniu z tradycyjnym wykańczaniem druków w oddzielnej linii.
Maszyna Graphium wykorzystuje specjalistyczne atramenty Uvijet Graphium utwardzane światłem UV, opracowane przez Fujifilm Speciality Ink Systems. Atramenty te charakteryzują się wydajnością, szerokim gamutem barw oraz dobrą przyczepnością i wydajnością nanoszenia, potrzebnymi do spójnego drukowania opakowań i etykiet. Oprócz tego rozwiązanie FFEI wykorzystuje głowice drukujące Xaar 1001. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności ich pracy, podczas tworzenia maszyny Graphium zespół FFEI ściśle współpracował ze specjalistami z działu badań i rozwoju firmy Xaar. Co więcej, maszyna wykorzystuje technologie wstępnej obróbki elektrycznymi wyładowaniami koronowymi, czyszczenia wstęgi i Adaptive Screening Technology – wszystkie dostępne jako standard.
Więcej bieli
Na zbliżających się targach Labelexpo Americas (9-11 września, Rosemont pod Chicago, USA) ze swoim partnerem, firmą Fujifilm, FFEI zaprezentuje m.in. nową funkcję nanoszenia dodatkowego białego nadruku, zaprojektowaną z myślą o rozszerzeniu liczby aplikacji, do jakich mogłaby być zastosowana ta cyfrowa maszyna inkjetowa. Funkcja ta nie tylko podnosi elastyczność maszyny w nowych zastosowaniach, ale także znacząco zwiększa nieprzezroczystość w połączeniu z białym poddrukiem Graphium. Ta nowa, unikalna funkcjonalność daje drukarzom możliwość oferowania uszlachetnionych etykiet o wyższej wartości dodanej. System Graphium od początku charakteryzowały wysoka nieprzezroczystość nadruków oraz wysoka adhezja koloru białego, które są kwestiami kluczowymi, jeśli chodzi o możliwość produkcji wysoko przetworzonych etykiet o wysokim nasyceniu barw – komentuje Andy Cook, dyrektor zarządzający FFEI. – Możliwość nanoszenia dodatkowego białego nadruku jako ostatniego koloru nanoszonego w technologii
cyfrowej przekłada się na wiele nowych możliwości – od produkcji kalkomanii po nalepki na szyby. Zastosowanie dodatkowego białego nadruku (na rewersie etykiety) również znacząco poprawia czytelność tekstów. Przykładowo, gdy biały tekst jest drukowany na kolorowym tle, często traci klarowność. W tej sytuacji można albo nadrukować kryjący, biały tekst na kolorowe tło, albo wybrać tekst z tła i zastosować kombinację białego nadruku i białego druku na rewersie, uzyskując znacznie lepszą czytelność i klarowność. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest idealna gładkość powierzchni etykiety (miejsca z tekstem nie charakteryzują się wtedy podwójną grubością farby). System Graphium został stworzony z myślą o szerokim spektrum etykietowych projektów, bez względu na ich złożoność – dodaje Andy Cook. – Teraz, z opcją białego nadruku i poddruku oraz sześcioma stacjami flekso maszyna oferuje unikalny model „od konceptu do gotowego produktu” – przetwórcy etykiet są w stanie zintegrować opcjonalne stacje flekso oraz wykończeniowe inline (w tym zakresie partnerem FFEI jest firma Edale – przyp. aut.), w celu maksymalizacji możliwości w nowych obszarach biznesowych.
W zgodzie ze standardem
Oprócz funkcji nanoszenia dodatkowego białego nadruku FFEI zaprezentuje liczne dodatkowe udoskonalenia systemu, takie jak możliwość drukowania na podłożach o szerszym zakresie grubości – od 40 do 600 µm, co w praktyce oznacza przetwórstwo od najcieńszych folii (tzw. linerów) po grube podłoża winylowe. Dodatkowo, w celu zapewnienia wysokiej jakości i powtarzalności produkcji niezależnie od rodzaju użytej technologii czy pracy, Graphium drukuje w standardzie ISO 12647-2:2204.
Na targach Labelexpo Americas system Graphium będzie prezentowany ze stacjami flekso zlokalizowanymi zarówno przed zespołami cyfrowymi, jak i po nich, z zespołem do foliowania na zimno oraz wykrawaniem. Graphium dzięki swojej modułowej budowie może wykonywać wszystkie procesy, jakie wykonuje konwencjonalna maszyna wąskowstęgowa – konkluduje Andy Cook. –Wykrawanie, cięcie na arkusze, cięcie roli, foliowanie na zimno, laminowanie, zespoły flekso wodne i UV... Wielość możliwości powoduje, że przetwórcy etykiet mogą je nie tylko produkować w możliwie najbardziej oszczędny sposób, ale również – dzięki zespołom do druku cyfrowego – podjąć się realizacji zleceń, które dotychczas były dla nich nieopłacalne. AN