Odpady opakowaniowe w branży poligraficznej
6 gru 2016 14:44
16 listopada w siedzibie Centralnego Orodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie odbyło się seminarium zatytułowane ăOdpady opakowaniowe w branży poligraficznej. Sytuacja po wejciu do Unii EuropejskiejÓ. Spotkanie rozpoczęła Hanna Żakowska (na zdjęciu obok) Đ kierownik Zakładu Ekologii Opakowań COBRO witajšc wszystkich uczestników (około 30 osób Đ przedstawicieli drukarń, wydawnictw, firm handlowych). Następnie głos zabrał Paweł Sosnowski, specjalista w Wydziale Instrumentów Ekorozwoju Departamentu Polityki Ekologicznej Ministerstwa rodowiska, który przedstawił dowiadczenia z funkcjonowania polskiego modelu gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz planowane zmiany w systemie prawnym, zwracajšc szczególnie uwagę na nowelizację ustawy o opłacie produktowej oraz zmiany z tym zwišzane istotne dla wydawnictw i drukarń. Akty prawne Unii Europejskiej oraz krajowe regulacje prawne, a także obowišzki drukarń i wydawnictw w kontekcie odpadów opakowaniowych w branży poligraficznej omówiła Hanna Żakowska (więcej na ten temat piszemy na s. 36). Oba wystšpienia przerywały pytania uczestników i wywišzujšca się następnie dyskusja, choć formalnie dopiero II częć spotkania miała charakter warsztatowy. Prowadzili jš Hanna Żakowska oraz Konrad Nowakowski (COBRO). Tu uczestnicy uzyskali praktyczne wskazówki dotyczšce realizacji obowišzków wynikajšcych z regulacji prawnych w obszarze odpadów opakowaniowych dla przedsiębiorstw branży poligraficznej. Przedstawiono również uczestnikom listę referencyjnš organizacji odzysku i zakładów recyklingowych sporzšdzonš przez COBRO. Partnerami seminarium były redakcje ăOpakowaniaÓ i Poligrafiki oraz portal PrintinPoland.com. MD
***
W dniu, w którym w COBRO dyskutowano o kolejnych planowanych zmianach w polskim prawie, połšczone sejmowe komisje rodowiska i gospodarki podjęły dwie istotne, także dla firm z branży poligraficznej, decyzje. Po pierwsze przegłosowano obowišzek recyklingu materiałów reklamowych: ulotek, broszur, folderów itd. Oznacza to, że przedsiębiorcy zlecajšcy drukowanie tego rodzaju materiałów będš zobowišzani do odprowadzania opłaty produktowej. Za takim rozwišzaniem lobbowały m.in. organizacje odzysku i stowarzyszenia ekologów, przeciw były Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych i stowarzyszenie Eko-Pak, zrzeszajšce największe koncerny branży spożywczej.
To samo stowarzyszenie optowało natomiast za wykreleniem z ustawy ăodpadowejÓ obowišzku odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych, z których znacznš częć stanowiš kartony na mleko i soki. Tu z kolei przeciwko zmianom opowiadajš się zarówno organizacje odzysku (dla których wyłšczenie tetrapaków z ustawy ăodpadowejÓ oznacza de facto spadek przychodów), jak i organizacje ekologiczne. Komisje, zgodnie z propozycjami rzšdu, podjęły decyzję o wyłšczeniu tetrapaków z obowišzków nakładanych przez ustawę.
Na podstawie ăGazety WyborczejÓ z 17.11.04 opracował SS