Odpowiednia płyta drukowa
6 gru 2016 14:43
Rosnšca konkurencja i stale zmieniajšce się wymagania rynku powodujš, że dobranie odpowiedniej płyty drukowej jest decydujšcym elementem sprawnego przebiegu procesu drukowania.
Największy przyrost produkcji w zakresie bezporedniego zadrukowywania tektury falistej nastšpił przy zadrukowywaniu powierzchni z papierów powlekanych. Występuje tu przeważnie raster o drobnej liniaturze i wymagane jest dokładne przeniesienie farby z płyty drukowej przy jednoczesnym minimalnym przyrocie punktów. Specjalnie dla tych wymagań japońska firma Asahi Photoproducts opracowała płyty typu SQ i DSQ.
Znaczšcym czynnikiem sukcesu płyty SQ jest konsekwentna poprawa jakoci na zasadzie ăcišgły proces zmian na lepszeÓ. Ta filozofia odzwierciedla się w całym procesie produkcji wszystkich typów płyt AFP, np. w formie bardzo wšskiego zakresu tolerancji gruboci płyt. Innym udoskonaleniem jest przenoszenie apli z płyty na podłoże drukowe, co jest zależne od trzech czynników: farby, podłoża i płyty.
W przypadku farby ważna jest jej reologia, a więc zdolnoć do płynięcia i zmiany formy, a rodek wišżšcy w farbie ma duży wpływ na rozprowadzenie pigmentu. Podłoże drukowe wpływa na jakoć głównie przez absorpcję i szorstkoć powierzchni. Na drukach próbnych wykonanych z płyt przeznaczonych do drukowania na tekturze falistej wyranie widać, że płyta SQ wyróżnia się jednorodnociš położonej farby, tworzšcej aplę.
Wród płyt cyfrowych płyta AFP-DSQ łšczy właciwoci drukowe płyty analogowej AFP-SQ z zaletami płyty cyfrowej Đ twardoć 34ź Shore A, bardzo duży zakres dopuszczalnych nawietleń i szybka obróbka.
Przy cyfrowych płytach fotopolimerowych w czasie nawietlania zasadniczego dochodzi do dzielenia się fotoinicjatorów na wolne rodniki. Z braku próżni tlen wnika na głębokoć 30-40 ľm w powierzchnię płyty. Ponieważ czšsteczki tlenu reagujš szybciej niż monomery, to w górnym obrębie płyty następuje łšczenie wolnych rodników z tlenem. Dlatego też polimer nie może w tym górnym obrębie ulec prawidłowemu sieciowaniu i w następnym procesie obróbki jest bardzo dokładnie wymywany. Rezultatem jest zaokršglona główka drukujšcego punktu rastrowego, który w zakresie wiateł leży nawet nieco głębiej niż aple, z mniejszym udziałem tlenu w stosunku do powierzchni.
Przy nawietlaniu (obrazowaniu) za pomocš lasera drobnych rastrowanych elementów decydujšce znaczenie ma jednorodna gęstoć optyczna czarnej warstwy płyty. Duże gęstoci tej warstwy mogš nieco przedłużać czas obrazowania płyt, ale charakteryzujš się wyższš ostrociš konturów oraz łatwiejszš obróbkš. Czarna warstwa płyt AFP-DSQ umożliwia, m.in. dzięki wyższej odpornoci na zarysowania, nawietlanie wstępne i zasadnicze na zakończenie obrazowania laserem przy nawietlarkach z lampami jednostronnymi. Dzięki nawietlaniu zasadniczemu następujšcemu bezporednio po wstępnym nawietleniu odwrotnej strony podwyższeniu ulega sieciowanie polimeru, czego rezultatem jest dłuższa żywotnoć płyt.
Jakkolwiek stosowanie tektury falistej z papierami powlekanymi w ostatnich latach uległo znacznemu wzrostowi, to jednak większoć wierzchnich warstw na bezporednio zadrukowywanych tekturach falistych stanowiš niepowlekane gatunki papierów ăbršzowychÓ. Niezależnie od tego, czy sš to ăpierwotneÓ papiery, czy wykonane z makulatury, ważniejsza jest przy tym ekonomicznoć niż doskonałe właciwoci płyt cyfrowych. Szeroka paleta produktów firmy Asahi Photoproducts obejmuje także dwa rodzaje ciekłych fotopolimerów, tworzšc w ten sposób ekonomicznie sensowny system drukowania z dobrymi rezultatami przy drukowaniu zarówno apli, jak i rastrowanych powierzchni.
Z płynnych fotopolimerów APR można indywidualnie wykonywać płyty o każdej gruboci (od 1,70 do 8,00 mm) z twardociš 27ź, 33ź i 38ź Shore A. Płynny fotopolimer jest nanoszony na folię nonš przez urzšdzenie dozujšce w iloci okrelonej dla gruboci płyty. Nawietlanie fotopolimeru następuje od góry i od dołu, aby jednoznacznie ustalić wysokoć reliefu i sieciowanie powierzchni drukujšcej. Poważnš zaletš tej technologii jest możliwoć ponownego wykorzystania niespolimeryzowanego fotopolimeru, który po nawietleniu jest odpowiednio zbierany z płyty (w czasie nawietlania odwrotnej strony) i odprowadzany do specjalnego urzšdzenia.
Automatyczne urzšdzenia do pokrywania płyty płynnym polimerem, jak np. Asahi ASF 1200 x 1600 mm, pozwalajš dzi na nanoszenie polimeru bazowego i typu Capping w jednym procesie. Twardsza warstwa Capping pozwala na drukowanie na niepowlekanych papierach z bardzo dobrymi rezultatami rastra 36 linii/cm. Dzięki wielowarstwowej budowie w przypadku opcji Capping miększa warstwa bazowa służy jako ciliwa podbudowa i dzięki temu zmniejsza się do minimum efekt ătaryÓ na gotowych drukach.
Dzięki brakowi rozpuszczalników w procesie wymywania system ten ma duże znaczenie dla ekologii. Płyta jest w cišgu kilku minut czyszczona za pomocš wody z resztek płynnego polimeru. Resztki te nie szkodzš rodowisku i mogš być odprowadzane do kanalizacji. Czas wykonania płyt z zastosowaniem płynnych polimerów wynosi ok. 1 godziny, w zależnoci od gruboci płyty. Można więc wykonywać płyty nawet do ăszybkichÓ zleceń.
Testy przeprowadzone z płytami analogowymi ătwardymiÓ oraz płytami z płynnych polimerów wykazały, że przy drobnym rastrze płynne fotopolimery z trudem dorównujš płytom ze stałš warstwš polimeru i włanie te płyty sš obecnie standardem (zarówno analogowe, jak i cyfrowe). Natomiast przy stosowaniu farb wodnych płyty z ciekłym polimerem zapewniajš lepsze przeniesienie farby, a w przypadku motywów kreskowych i przy aplach sš jakociowo, ekonomicznie i ekologicznie lepszym rozwišzaniem. Potwierdza to aktualna sytuacja na rynku, wskazujšca na rosnšce zainteresowanie ciekłymi polimerami i urzšdzeniami do ich obróbki.
Na podstawie artykułu dr. Dietera Niederstadta ăFr jede Anwendung die optimale PlatteÓ z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 4/2003 opracował ZZ