OKI Electric oferuje nowy skaner tęczówki oka oraz funkcje rozpoznawania twarzy
6 gru 2016 14:45
Firma Oki Electric jesieniš br. rozpoczęła produkcję nowego skanera tęczówki oka IRISPASS-M. Jest to urzšdzenie nowej generacji wyposażone we w pełni zautomatyzowany, dualny system rejestracji obrazu tęczówki, znacznie skracajšcy czas identyfikacji stojšcej przed nim osoby.
Urzšdzenie jest wyjštkowo wygodne w obsłudze dzięki usprawnionym procesom rejestracji tęczówki, intuicyjnemu interfejsowi oraz możliwoci sterowania nim za pomocš poleceń głosowych. Będzie zgodne ze standardem BioAPI, międzynarodowym standardem interfejsów dla urzšdzeń biometrycznych oraz PrivateID, protokołem komunikacji pomiędzy systemami rozpoznawania tęczówki opracowanym przez Iridian Technologies, Inc.
Ze względu na rosnšce zagrożenia zwišzane z terroryzmem oraz oszustwami z wykorzystaniem cudzych danych osobowych (tzw. kradzież tożsamoci) zapotrzebowanie na technologie biometryczne na lotniskach i w biurach jest coraz większe. IRISPASS-M, ze względu na szybkoć identyfikacji oraz intuicyjny interfejs, stanowi doskonałe rozwišzanie dla systemów zabezpieczeń stosowanych w takich miejscach. Na przykład, dzięki szybkiej i prostej identyfikacji tęczówki, na lotniskach, na których zainstalowano skanery IRISPASS-M, kontrola podróżnych może przebiegać znacznie sprawniej Đ mówi Norikazu Shimizu, prezes Systems Hardware Company z Oki Electric.
Od 1996 r. firma Oki, wspólnie z Iridian Technologies, pracuje nad urzšdzeniami do rozpoznawania tęczówki takimi jak system kontroli dostępu IRISPASS-S, w pełni automatyczny skaner tęczówki IRISPASS-WG czy przenony skaner IRISPASS-h.
Skaner IRISPASS-M jest nowszš wersjš urzšdzenia IRISPASS-WG wprowadzonego na rynek w lipcu 2002 r. Podobnie jak poprzedni model, nowe urzšdzenie jest w pełni zautomatyzowane.
Oki zamierza aktywnie promować IRISPASS-M na rynkach Japonii, Ameryki Północnej oraz Europy jako urzšdzenie na potrzeby systemów bezpieczeństwa dla organów administracji państwowej, instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw.
Firma Oki Electric opracowała również dwie nowatorskie technologie pozwalajšce na rozpoznawanie i wierne odzwierciedlanie ludzkich rysów twarzy przez urzšdzenia elektroniczne. Pierwsza z nich, Face Sensing Engine (FSE), umożliwia zabezpieczenie dostępu do wideopołšczeń przed nieuprawnionym użyciem. Druga, FaceCommunicator, pozwala internautom zachować anonimowoć podczas kontaktów on-line.
FSE wykorzystuje cyfrowe zdjęcia, wykonane np. aparatem fotograficznym wbudowanym w telefon komórkowy, do dokładnego ăzapamiętaniaÓ rysów twarzy sfotografowanej osoby. System ten ărozpoznajeÓ osobę niezależnie od różnic owietlenia, dzięki czemu sprawdza się w wielu sytuacjach. FSE może być używany w wideotelefonach i innych terminalach pozwalajšcych na wideokomunikację.
FaceCommunicator spodoba się internautom pragnšcym zachować anonimowoć podczas kontaktów on-line bez koniecznoci rezygnowania z wideopołšczeń. Dzięki niemu podczas rozmów z nowo poznanymi użytkownikami sieci można ukryć się za ămaskš XXI wiekuÓ Đ awatarem, czyli trójwymiarowš animowanš postaciš. Będzie ona dokładnie odzwierciedlała mimikę użytkownika.
FaceCommunicator wykorzystuje technologię używanš obecnie przy produkcji wielu filmów animowanych. Rozpoznaje ona ruch elementów twarzy takich jak oczy, brwi i usta na podstawie przesyłanych przez kamerę obrazów. Następnie przetwarza je na trójwymiarowš animację, synchronizujšc jej mimikę z mimikš użytkownika.
Opracowano na podstawie informacji firmy Oki Systems (Polska)