Opakowania do schrupania 
29 sty 2019 09:20

Jadalne opakowania, zrównoważona produkcja opakowań z tworzyw sztucznych i nowe wytyczne Parlamentu UE – światowy rynek opakowań czekają ogromne zmiany. Zwiększa się świadomość konsumentów dotycząca ekologii, producenci opakowań biorą natomiast pod lupę swoje procesy produkcyjne. Podczas 11. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations (2-3 kwietnia 2019 r., EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa) powstanie rozbudowana strefa EKOPACK. Dla targowych gości przygotowany zostanie również cykl wykładów poświęconych tematyce ekologicznych opakowań.

Ze słomką czy bez? Sam wybierasz

Jedzenie na wynos w barach szybkiej obsługi cieszy się niesłabnącą popularnością. Szybko, tanio i w miarę smacznie. Sęk w tym, że korzystanie z oferty tego typu lokali poza zaspokojeniem głodu generuje jeden poważny problem. Wraz z posiłkiem otrzymujemy masę opakowań. Kanapka, frytki, ketchup, cukier, słodzik i mleczko do kawy – wszystko osobno zapakowane, a do tego kubek z pokrywką i słomka. Największe korporacje postanowiły wziąć odpowiedzialność za wyprodukowane śmieci i zadbać o środowisko. W styczniu w Polce ruszyły testy w sieci McDonald’s. W niektórych lokalach możemy dokonać wyboru, czy kupiony napój wypijemy przez plastikową słomkę lub jej papierowy zamiennik, a może wcale jej nie potrzebujemy. Zaczynamy coraz częściej myśleć o środowisku dokonując swoich zakupowych wyborów. Odpowiedzialność spoczywa bowiem zarówno po stronie producentów opakowań, jak i klientów. Niewielkie zmiany nawyków mogą bardzo pomóc środowisku. Okazja do zapoznania się z szeroką ofertą ekologicznych opakowań pojawi się już w kwietniu na targach Packaging Innovations.

Opakowanie na deser

Po obiedzie czas na kawę, a co na deser? Może kubek? Projektanci opakowań prześcigają się w pomysłach na coraz to nowe jadalne opakowania. Otręby, algi, grzyby czy organiczny plastik – na rynku dostępny jest cały wachlarz ekologicznych opakowań, po które konsumenci sięgają z nieukrywaną ciekawością. Ale ekologiczne opakowanie nie musi być jadalne. Chodzi o to, żeby proces jego produkcji odbywał się w sposób zrównoważony, a odpady mogły być w pełni poddawane recyklingowi. 

Plastic is fantastic

Czy opakowanie z tworzywa sztucznego jest zatem zaprzeczeniem ekologii? Otóż nie! Kryteria Eco Design są definiowane tak, aby wywierały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ważne, aby przy projektowaniu opakowań z plastiku zwracać uwagę na stabilność produktu przez cały okres jego żywotności. Istotne, a może najważniejsze jest również to, aby wspomniane opakowania można było w 100 proc. poddać recyklingowi. Tak właśnie dzieje się w przypadku opakowań produkowanych m.in. przez firmę Jokey Plastik. Z pełną ofertą ekologicznych opakowań tej marki będzie można zapoznać się w strefie EKOPACK podczas targów Packaging Innovations już w kwietniu. Prezentowane opakowania są wykonane wyłącznie z materiałów certyfikowanych przez UE i potwierdzają fakt, że w dalszym ciągu plastic is fantastic.

O ekologicznych rozwiązaniach dla branży opakowań oraz o tym, jak przygotować się na wejście nowych wytycznych dotyczących produkcji opakowań wprowadzonych przez Parlament UE, będzie można posłuchać w strefie wykładów workShops organizowanych podczas targów.

Ponad 200 wystawców z całego świata zaprezentuje opakowania dedykowane kilkunastu branżom. Oprócz strefy EKOPACK zwiedzający poznają rozwiązania z zakresu LOGISPACK, SAFETYPACK, CO-PACKAGING, LABELLING, LUXPACK oraz PRINTING.

Bezpłatny bilet na targi do odebrania na www.packaginginnovations.pl.

Podejmij wyzwanie – zaprojektuj opakowanie! 

Mówią, że marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia. Nie inaczej jest w przypadku ambicji zawodowych. Już po raz 8. rusza konkurs Strefa Studenta – szansa dla młodych projektantów opakowań na postawienie pierwszych kroków na ścieżce kariery w branży opakowań. W tym roku konkurs ma nową formułę; projektanci mogą zgłaszać prace w 3 kategoriach: Wrażenie, Funkcjonalność i forma oraz Szata graficzna. Finał Strefy Studenta odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – na najważniejszym wydarzeniu w branży, gdzie spotykają się profesjonaliści z całej Europy. Myśl nieszablonowo, zaprojektuj i stań się gwiazdą w świecie opakowań!

Zrób wrażenie. Estetyczne, nowoczesne, zaskakujące, określające zapakowany w nim produkt i przede wszystkim wyróżniające się na półce – takie właśnie powinno być opakowanie w kategorii Wrażenie. Nieszablonowe pomysły i nienaganne wykonanie opakowania to podstawowe elementy oceny projektu przez jury.

W dobrej formie. W kategorii Funkcjonalność i forma oceniane będą projekty nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych opakowań. Nowatorskie technologie, funkcje, zabezpieczenia czy zamknięcia opakowań to elementy brane pod uwagę przez jury. Oceniane będą innowacyjność rozwiązań i dostrzeżenie potrzeb odbiorcy.

Szata zdobi produkt. Szata graficzna to kategoria kierowana do projektantów tworzących ciekawe koncepcje wizualne na opakowaniach. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych opakowań tworząc na nich spójne koncepcje graficzne. W tej kategorii oceniane będą ciekawe pomysły, precyzyjne wykonanie i niepowtarzalność projektu. Uczestnicy mogą zgłaszać projekty etykiet oraz grafiki na opakowania dla jednego produktu bądź też spójną koncepcję identyfikacji wizualnej całej linii produktowej.

Podejmij wyzwanie. Po rozstrzygnięciu I etapu Strefa Studenta przez profesjonalne jury do II etapu zostanie zaproszonych 5 projektantów z każdej kategorii konkursowej. Nominowani zaprezentują zrealizowane projekty przedstawicielom branży opakowań. Laureaci zostaną wyłonieni 2 lutego br. w EXPO XXI Warszawa podczas 11. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations. Na zwycięzców będą czekać nagrody pieniężne, możliwość opublikowania prac w uznanym magazynie branżowym oraz szansa na nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych.

Zgłoszenia do konkursu można wysyłać na adres: strefastudenta@targi.krakow.pl do 25 lutego br. 

Szczegóły i regulamin konkursu są dostępne na stronie www.packaginginnovations.pl/strefa-studenta

Opracowano na podstawie materiałów organizatora