Zdarza się, że podejmując decyzję o inwestycji w maszynę do produkcji opakowań właściciele patrzą głównie na rachunek ekonomiczny, co jest bezwzględnie ważne, jednak często ogranicza pole działania w zakresie produkcji, a w konsekwencji zawęża wachlarz produktów gotowych i konkurencyjność inwestycji.
Obecnie opakowanie nie spełnia wyłącznie funkcji zabezpieczających, ale musi się wyróżniać wśród setek innych, podobnych, podkreślając walory produktu i tworząc z nim całość.
Dlatego tworząc opakowania kusimy kształtem, zachęcamy ich ergonomią oraz wyglądem, modyfikujemy, usprawniamy, a w konsekwencji wpływamy nieustannie na wzrost stopnia skomplikowania opakowań w ich produkcji. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, drukarnie muszą nieustannie inwestować w innowacyjne technologie, im bardziej wszechstronne, tym lepsze, bo zapewniające dużą elastyczność działania.
Technograph jako integrator technologiczny stara się tłumaczyć swoim klientom powyższe zależności i optymalizować wybór technologii stosownie do ich potrzeb. Analizując nieustannie rynek producentów maszyn i rozwiązań technologicznych na świecie, za cel stawiamy sobie rekomendowanie sprawdzonych technologii konwertowania papieru, kartonu i tektury falistej, optymalnych zarówno w zakresie ekonomicznym, jak i jakościowym.
Jednym z rekomendowanym przez nas producentów jest Shanghai YAWA Machinery Co. Ltd. To istniejący od 1920 roku azjatycki producent automatów sztancujących, złocących, sztancująco-złocących oraz systemów inspekcyjnych. Jakość i powtarzalność urządzeń tego producenta skutkuje setkami instalacji na świecie. Zakres proponowanych przez YAWA rozwiązań dotyczy zarówno produkcji krótkich serii opakowań, jak i prac wielkowolumenowych z tektury falistej, litej, papieru czy folii. Obróbka i uszlachetnianie arkuszy mieszczą się w przedziale od 790 mm x 560 mm po 1650 mm x 1200 mm. W zależności od konstrukcji i obsługiwanego podłoża siła nacisku waha się między 120 T w przypadku najmniejszych rozwiązań a 450 T w przypadku np. urządzenia TD 1650S – automatu sztancującego z przeznaczeniem do tektury falistej. Przy wykorzystaniu maszyn firmy Yawa można efektywnie wykrawać, perforować, bigować, tłoczyć, złocić oraz oczyszczać, przy zrównoważonym czasie narządzania i zachowaniu wysokiego progu jakości opakowania.
Kolejną reprezentowaną przez nas firmą jest ogólnoświatowy lider rynku w zakresie produkcji maszyn do aplikacji okienek foliowych (i nie tylko) oraz maszyn do produkcji opakowań przestrzennych, czyli Heiber+Schröder z Niemiec. Te rozwiązania pozwalają w efektywny sposób budować wartość dodaną do opakowań, a niezwykle zróżnicowane możliwości konfiguracyjne zapewniają użytkownikowi swobodę działania przy pozyskiwaniu nowych klientów. Zasada modułowej budowy maszyn multiplikuje funkcjonalność, gwarantuje wysoką wydajność, jakość i estetykę opakowania w całym procesie produkcyjnym. Linie produktowe WP Speedliner, WP Proliner, WP Master czy CE Speedformer stanowią wyznacznik perfekcji i niezawodności na całym świecie. Kilkadziesiąt wdrożeń zrealizowanych w Polsce w ostatnich kilku latach, często obejmujących więcej niż jedną maszynę, potwierdza trafność wyboru. Technologia H+S znakomicie wpisuje się w zdanie o wielowymiarowości opakowań, dając możliwość produkcji całej gamy produktów końcowych.
Poszukiwanie optymalizacji ekonomicznej spowodowało wprowadzenie do oferty nietypowych i niezwykłych technologii wykraczających poza sztancowanie podłoży arkuszowych. Rozwiązania DAKIOU pozwalają na wykrawanie materiałów z roli nie tylko papieru, ale również tektury litej, tektury falistej oraz tworzyw sztucznych. Dochodząca do 30 proc. oszczędność surowca nawiniętego na roli daje większe możliwości konkurowania na rynku nawet w zakresie produkcji tego samego wyrobu, wykonywanego przez konkurencję. Wykrawanie, tłoczenie, nacinanie odbywa się z roli na arkusz lub nawet z poziomu nieregularnego kształtu. Istnieje opcja całkowitego oczyszczenia wykroju na wykładanie.
Zyskująca coraz większość popularność technika złocenia na zimno arkuszy na offsetowych maszynach drukujących podnosi walory estetyczne opakowania, zwiększa jego wartość, ale przede wszystkim przykuwa uwagę odbiorców nietuzinkowym wyglądem. W tym zakresie Technograph proponuje sprawdzoną technologię włoskiego producenta firmy Eurograf S.r.l., którą można implementować do prawie wszystkich dostępnych na rynku maszyn, zarówno fabrycznie nowych, jak i już pracujących, jako upgrade kompletnej linii produkcyjnej. Możliwość zastosowania folii złotych, srebrnych oraz dyfrakcyjnych, a następnie ich zadrukowania w linii czyni tę technologię nieograniczonym źródłem kreatywności. Odpowiednio przygotowany projekt z użyciem zimnego złocenia jest nieporównywalny z żadnym innym efektem uszlachetniającym, w tym znanym powszechnie złoceniem na gorąco.
Wymienione technologie są zaledwie wycinkiem proponowanych przez Technograph rozwiązań obejmujących również obróbkę folii i produkcję opakowań typu flexible. Tu możemy pochwalić się wyłączną reprezentacją takich producentów jak VETAPHONE – Corona & Plasma, ACE Electrostatic, Saldoflex czy SAM Sung An Machinery. Na naszej stronie internetowej wszyscy zainteresowani znajdą rozwinięcie umieszczonych w tym artykule informacji. Poszukiwanie wartości dodanej i optymalizacja procesu są dla nas celami nadrzędnymi, a rozbudowana i wyszkolona struktura serwisowa stanowi gwarancję ciągłości produkcji i bezpieczeństwa inwestycji.
Konrad Starościk