Organiczne i ekologiczne
21 maj 2021 12:37

Firma Metsä Board, wiodący europejski producent tektury premium z włókien pierwotnych należący do Metsä Group, zaprojektował w swoim Excellence Centre w Äänekoski w Finlandii lekkie, ale wytrzymałe i łatwe do recyklingu opakowanie dla organicznej polskiej wódki – Chopin Rye Organic.

Czystość, biel i prostota

Dla Podlaskiej Wytwórni Wódek „Polmos” SA, rodzinnej destylarni produkującej znaną na całym świecie markę Chopin Vodka, ważne było, aby opakowanie przekazywało etos marki. Poszukując inspiracji dla projektu opakowania naszego produktu, chcieliśmy, aby opakowanie odpowiadało ekologicznemu procesowi jego wytwarzania – wyjaśnia Joanna Dolińczyk, koordynator ds. marketingu marki Chopin Vodka. – Mieliśmy niezwykle entuzjastyczną wizję stworzenia autentycznie organicznego i ekologicznego opakowania z trzema głównymi motywami: czystość, biel i prostota.

Opakowanie zostało wyprodukowane z użyciem chroniącej zawartość tektury na fali F, której wszystkie warstwy są wykonane z białego kraftlinera MetsäBoard Natural WKL Bright. Całkowicie białe, kaszerowane opakowanie ma lekką konstrukcję opartą na klapkach zamykających, które nie wymagają stosowania kleju. Brak kleju, w połączeniu z minimalnym pokryciem farbami o niskiej migracji i lakierem na bazie wody, pozwolił stworzyć opakowanie, które jest bezpieczne, stylowe i łatwe do recyklingu. Opakowanie zostało wyprodukowane przez firmę Prost-Key Packaging, zlokalizowaną w miejscowości Prostki w woj. warmińsko-mazurskim.

W zgodzie z ideą GOZ

Mechanizm otwierający umożliwia wielokrotne łatwe otwieranie i zamykanie opakowania, a jednocześnie utrzymuje butelkę na miejscu. Zakrzywione podwójne bigi stanowią wzmocnienie i odsłaniają butelkę, gdy patrzy się z boku. Białe wykończenie obejmuje wytłoczony po obu stronach napis „organic” i podkreśla czystość.

To opakowanie w każdym elemencie przekazuje konsumentowi obietnicę marki – stwierdza Iiro Numminen, structural packaging designer w Metsä Board. – Łatwość recyklingu była istotna dla koncepcji projektu ze względu na ogromne znaczenie gospodarki obiegowej. Excellence Centre Metsä Board dysponuje najnowocześniejszą technologią w zakresie badań i rozwoju, projektowania opakowań oraz parametrów użytkowych tektury i opakowań. Naszą ambicją jest przyspieszanie innowacji w zakresie materiałów i opakowań oraz stworzenie platformy współpracy dla klientów i partnerów technologicznych z całego świata.

Opakowanie zostało wyprodukowane przy użyciu lekkiego białego kraftlinera MetsäBoard Natural WKL Bright, produkowanego w zakładzie Metsä Board Husum. Jest on wytwarzany z włókien pierwotnych pochodzących w 100 proc. z lasów północnoeuropejskich, w których prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. 

Opracowanie: AN

error: Kopiowanie zabronione!
cript>