Mimaki, producent wielkoformatowych drukarek atramentowych i urządzeń tnących dla branży oznakowań/grafiki oraz rynków przemysłowych i włókienniczych/odzieżowych, wniesie 25 lat doświadczenia i nie tylko do targów FESPA 2013. Odwiedzający stoisko firmy Mimaki zobaczą wiele rozwiązań w druku wielkoformatowym oraz najnowocześniejsze rozwiązania tnące dla zastosowań w znakowaniu i grafice.
Przez ćwierć wieku utalentowani badacze i analitycy w firmie Mimaki poświęcali swój czas na opracowanie akcesoriów do drukarek, które poprawiłyby wydajność i konkurencyjność w dziedzinie oznakowań i grafiki – mówi Mike Horsten, główny menedżer ds. marketingu w Mimaki EMEA. – Wśród innowacyjnych rozwiązań, które wprowadziliśmy na rynek, znajdują się plotery tnące Mimaki serii CG, które zapewniają praktyczne i niedrogie rozwiązanie dla każdego zastosowania w dziedzinie oznakowań i grafiki.
Plotery tnące Mimaki obejmują modele od nablatowych urządzeń o szerokości 60 cm (CG-60) do modeli przemysłowych o szerokości 160 cm (CG-SRII/CG-FXII). Prędkość cięcia waha się od 60 do 100 cm/s. Innowacyjna funkcja półcięcia pozostawia wycięte obrazy na pierwotnym miejscu, aby uzyskać idealne naklejki i kalkomanie.
Firma Mimaki zaprezentuje również podczas FESPA po raz pierwszy w Europie nową wyjątkową linię narzędzi tnących – plotery serii CG-SRIII, które zaoferują rynkowi nowe funkcje. Połączenie urządzenia tnącego i załączonego do niego oprogramowania Mimaki, np. oprogramowania do projektowania Simple Studio, wtyczki Fine Cut dla oprogramowania CorelDRAW Graphics Suite X6 oraz Adobe Illustrator CS, sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy.
Bardzo cieszymy się mogąc wprowadzić do europejskiej branży oznakowań i grafiki jeszcze więcej nowinek i rozwiązań technologicznych w postaci nowo opracowanych ploterów tnących serii CG-SRIII – powiedział Mike Horsten. – Ich odświeżona konstrukcja i wiele nowych funkcji otwierają szeroki wachlarz nowych możliwości dla producentów oznakowań, pozwalając równocześnie utrzymać korzystne ceny – co jest kluczowym czynnikiem na rynku o silnej konkurencji. Urządzenia te łączą 25 lat doświadczenia firmy Mimaki na rynku, opinie klientów, nasze własne doświadczenie rynkowe, a także wkład działu badań i rozwoju.
Nowo opracowane urządzenia serii CG-SRIII o prędkościach od 70 do 100 cm/s to następcy ploterów tnących firmy Mimaki CG-60SR oraz CG-100/130SRII. Nowe plotery tnące serii CG-SRIII charakteryzują się najlepszym w swojej klasie naciskiem 500 g, co znacząco rozszerza gamę materiałów, które można wykorzystać w tych urządzeniach. Podwojona prędkość cięcia po łuku oferuje zwiększoną wydajność i znacznie ułatwia cięcie trudnych kształtów.
Dokładność cięcia zapewnia funkcja ciągłego wykrywania znaczników cięcia. Umożliwia ona automatyczne i ciągłe wykrywanie maksymalnie 4 znaczników cięcia, co pozwala na precyzyjne wycinanie konturów. Ponadto nowa funkcja kompensacji segmentów wykrywa najbliższe znaczniki cięcia i umożliwia dokładne wycinanie konturów na długich wydrukach.
Nowe plotery serii CG-SRIII oferują też zdalny monitoring. Powiadomienia o zdarzeniach, np. o zakończeniu cięcia lub statusie błędu, są wysyłane na zdefiniowany wcześniej adres e-mail, aby zapewnić maksymalny przerób i czas pracy. Powiadomienia o zdarzeniach obejmują dostępność aktualizacji oprogramowania firmowego dla ploterów.
Kolejną prezentowaną nowością będzie drukarka JV400-SUV, która została pokazana po raz pierwszy podczas targów FESPA 2012 jako prototyp. Rynek był nastawiony entuzjastycznie wobec możliwości druku solwentowego utrwalanego diodami UV od chwili wprowadzenia tego pomysłu.
Od wprowadzenia drukarek wielkoformatowych serii JV400 podczas zeszłorocznych targów FESPA były one instalowane w drukarniach na całym świecie i zostały uhonorowane kilkoma prestiżowymi nagrodami – mówi Mike Horsten. – Najmłodszy członek rodziny JV400 to model JV400-SUV, który wykorzystuje atramenty solwentowe utrwalane diodami UV i pozwala na wydruk bardzo wysokiej jakości o żywych kolorach i doskonałej trwałości w warunkach zewnętrznych. (…) Wysyłka drukarek JV400-SUV rozpocznie się 1 lipca 2013 roku.
Model JV400-130/160SUV oferuje druk w czterech kolorach (CMYK) z prędkością do 18 m2/h w trybie wersji roboczej. Drukarka ta, wykorzystując specjalnie dla niej opracowane atramenty firmy Mimaki, łączy elastyczność solwentu z wytrzymałością atramentu utrwalanego diodami UV. W procesie drukowania solwent jest absorbowany przez warstwę powierzchni przyjmującą atrament, a pigment wnika w zadrukowywany materiał. Atrament jest następnie utrwalany specjalnymi diodami UV, co daje gładki i błyszczący wygląd symulujący powłokę, ale zachowujący wyrazistość kolorów, jakiej oczekuje się od drukarek solwentowych.
Utrwalanie diodami UV zapewnia także wysoką odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Wydruki opuszczają drukarkę całkowicie suche i gotowe do natychmiastowego przetwarzania.
Firma Mimaki zaprezentuje również swoje oprogramowanie RasterLink6 RIP wraz JV400-SUV oraz innymi drukarkami, które będą wystawiane podczas targów. Oprogramowanie RasterLink6 RIP oferuje intuicyjny wybór wszystkich opcji na jednym ekranie i umożliwia łatwą konwersję wszystkich kolorów specjalnych na odpowiadające im kolory Pantone oraz CMYK, aby zapewnić spójność kolorystyczną. Użytkownicy mogą zmierzyć kolor docelowy za pomocą opcjonalnego kolorymetru i wykorzystać system wyboru kolorów (Colour Picker System) RasterLink6 do dokładnego odwzorowania kolorów docelowych. Specjalne demonstracje na żywo będą prowadzone w „Akwarium Projektowym Mimaki”.
Firma zaprezentuje także po raz pierwszy w Europie nowy atrament lateksowy LX101 dla swojego najnowszego modelu drukarki atramentowej, JV400-130/160LX. Odwiedzający stoisko Mimaki zobaczą, czym różni się druk z użyciem atramentu pomarańczowego i zielonego, co pozwala na dokładniejsze odwzorowanie kolorów oraz czarnego o większej gęstości, który umożliwia ostrzejszy i bardziej szczegółowy wydruk.
Atramentowe drukarki lateksowe Mimaki JV400-130/160 drukują za pomocą ekologicznych atramentów wodnych na szerokiej gamie materiałów, w tym na papierze niepowlekanym. Seria JV400LX współpracuje z pierwszym na świecie białym atramentem lateksowym, dzięki czemu możliwy jest druk w żywych kolorach na przezroczystych materiałach. Opatentowana przez firmę Mimaki technologia cyrkulacji MCT (Mimaki Circulation Technology) zapewnia stałą cyrkulację białego atramentu, co zapobiega wytrącaniu się pigmentu, mogącego mieć niekorzystny wpływ na jakość i przerób.
Nasze drukarki lateksowe JV400-130/160LX cieszą się dużą popularnością – podkreśla Mike Horsten. – Wierzymy, że nasi klienci korzystający z atramentów lateksowych ucieszą się z tej nowej pozycji w naszej ofercie atramentów lateksowych dla oznakowań i grafiki. Nowe atramenty LX101 oraz możliwość druku 6-kolorowego obsługiwanego już przez nasze oprogramowanie RasterLink6 RIP oferują dużo więcej niż po prostu nowy atrament. Atramenty lateksowe LX101 są bardziej ekologiczne, lecz trwałość atramentów Mimaki LX w warunkach zewnętrznych jest taka sama jak w przypadku atramentów solwentowych, dzięki czemu oferuje zalety obu technologii przy niewielkim wpływie na środowisko naturalne. Nowe atramenty zapewniają bardziej błyszczące wykończenie i żywsze kolory niż nasze dotychczasowe atramenty LX100. Cieszymy się mogąc zaprezentować podczas FESPA 2013 te ulepszone atramenty i wierzymy, że dzięki nim branże oznakowań, materiałów wystawienniczych, grafiki i laboratoriów fotograficznych znów się zjednoczą.
Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki