Na targach drupa można zostać oszołomionym przez wielkie, lśniące maszyny drukujące masowo produkujące znakomitej jakości druki z oczywistą łatwością i zatrważającą prędkością. Żaden z tych cudów inżynierii nie byłby jednak w stanie działać bez dobrego obciągu. Zdaniem Francesco Ferrariego, starszego technika w firmie Trelleborg Printing Blankets, drukarze przyjeżdżający na targi do Düsseldorfu powinni koniecznie odwiedzić stoiska firm oferujących obciągi.
Podczas 20 lat doświadczenia w druku offsetowym arkuszowym i zwojowym zawsze pragnąłem założyć obciąg na maszynę i po prostu o nim zapomnieć. Rozwój technologii sprawił, że stało się to możliwe, ale tylko do pewnego stopnia. Oczywiście trzeba kupić odpowiedni obciąg pasujący do maszyny i typu wykonywanej pracy, trzeba go prawidłowo założyć i użyć właściwej chemii drukarskiej oraz farb – mówi Francesco Ferrari.– Drukarze często nie osiągają najlepszej wydajności maszyn, ponieważ zostali namówieni do zakupu tańszego obciągu o słabej odporności na odgniecenia. Zdarza się to zwłaszcza przy kupnie obciągu w zestawie z farbami i chemikaliami. Oferta wygląda dobrze na papierze, ale może być bardzo myląca, jeżeli chodzi o „oszczędności”. Większość rodzajów obciągów obecnie używanych do druku arkuszowego to obciągi kompresyjne, co oznacza, że są one tak zaprojektowane, aby były odporne na zniszczenia powodowane przez włókna papierowe, luźne cząsteczki w stosie itd. Jednak ich solidność jest różna i zależy w dużym stopniu od producenta.
Prawie we wszystkich przypadkach obciąg musi być wymieniony, ponieważ został uszkodzony podczas drukowania. Oznacza to, że trzeba zatrzymać maszynę, aby założyć nowy obciąg, co w rezultacie może doprowadzić do półgodzinnego przestoju w przypadku formatu B1. Jeżeli uszkodzony jest więcej niż jeden obciąg, potrwa to dłużej. W przypadku wielokolorowych maszyn do drukowania arkuszowego, które kosztują setki tysięcy funtów, przestój jest ostatnią rzeczą, jakiej chce drukarz.
Firma Trelleborg informuje, że na całym świecie drukarze stosujący technologię drukowania arkuszowego chętniej kupują obciągi Vulcan, aby uzyskać najwyższą jakość druku, nawet w przypadku standardowych druków komercyjnych. Miało na to również wpływ coraz częstsze wykonywanie druków o podwyższonej wartości, w przypadku których do maszyny dodawane są opcje druku UV, ochrony marki, druku na metalu itd.
Oczywiście trudno mówić o trendach nie wymieniając słowa zaczynającego się na literę „e”. Najprawdopodobniej specjaliści oferujący sprzęt drukarski przygotowują się do targów drupa ucząc się, jak powiedzieć „ekologiczny” w wielu językach. Jeśli jednak chodzi o ten jak najbardziej na czasie temat, producenci obciągów są w trudnej sytuacji.
Mimo że osiągnięto duże postępy w produkcji obciągów, które dobrze współpracują z nowymi ekologicznymi chemikaliami i farbami drukarskimi, na stworzenie obciągu ulegającego biodegradacji potrzeba jeszcze wiele czasu. Producenci próbują jednak zmniejszyć wpływ, jaki produkcja obciągów wywiera na środowisko i np. Trelleborg uzyskał certyfikat ISO 14001.
Jedną z największych zmian w sektorze gazetowym w ciągu ostatniego roku było wprowadzenie obciągów o podłożu metalowym. Użycie tego typu obciągów ma wzrosnąć w 2008 roku. Drukarnie prasowe we Francji, Włoszech, w Niemczech i Zjednoczonym Królestwie należą do czołówki w tym zakresie w Europie, gdzie około 30% drukarń stosuje już obciągi o podłożu metalowym. Trend ten nasilił się dzięki instalacji maszyn o możliwościach drukowania 70, 80, a nawet 96 stron.
Coraz większa liczba producentów maszyn do druku gazetowego produkuje wersje maszyn z cylindrami zdolnymi do drukowania 24 stron za jednym obrotem – mówi Francesco Ferrari. – Konwencjonalne obciągi gumowe z warstwą tkaniny nie mogą być używane na tych dużych cylindrach, których szerokość może przekraczać dwa metry, ponieważ odstępy, które tworzą się przy ich zakładaniu na cylindry, powodują powstawanie niedopuszczalnych śladów i pasów na papierze. Problem ten nie dotyczy jednak obciągów o podłożu metalowym, które również dobrze sobie radzą z większą szybkością pracy tych maszyn.
Mimo że obciągi o podłożu metalowym kosztują blisko czterokrotnie więcej od tradycyjnych, cieszą się one rosnącą popularnością nawet w krajach tak odległych jak Indie czy Australia. Inną cechą zachęcającą do ich użycia jest możliwość wymiany uszkodzonego obciągu w czasie około pięciu minut. W przypadku innych obciągów czynność ta na maszynie do druku gazetowego może zająć nawet do godziny. Do obecnych liderów w tej dziedzinie, którymi są MAN, KBA i Wifag, dołączą w przyszłości prawdopodobnie także inni producenci maszyn. Ciekawe, ilu z nich będzie promować technologię obciągów o podłożu metalowym na targach drupa?
Innym coraz popularniejszym trendem na rynku gazetowym (jeszcze bardziej niż na rynku druku arkuszowego) jest druk bezwodny. Firmą obecnie wiodącą w tej dziedzinie jest KBA, producent maszyny Cortina. Prawdopodobnie zainteresują się nim również inne firmy, ponieważ możliwość użycia maszyny gazetowej do drukowania rastrem stochastycznym (FM), klasycznym (AM) itd. lub do druku komercyjnego do 120 l/cm bez konieczności dodawania tunelów suszących i suszek niesie znaczące korzyści.
Drukarze i wydawcy gazet intensywnie próbują wejść na rynek „półkomercyjny”, podczas gdy komercyjny sektor offsetu zwojowego liczy na przejęcie zleceń, które były wcześniej drukowane techniką rytowania. Odnotowano tylko częściowe zainteresowanie się drukarzy komercyjnego sektora offsetu zwojowego obciągami o podłożu metalowym i cylindrami obciągowymi; zazwyczaj używają oni konwencjonalnych obciągów kompresyjnych.
Sądzę, że przemysł poligraficzny znajdzie kilka nowości na targach drupa, jeżeli chodzi o farby i lakiery UV, ponieważ jest to rozwijający się dział sektora druku arkuszowego i opakowań – mówi Ferrari. – Wracamy tu do wcześniej wspomnianej kwestii dodatkowych opcji maszyn podwyższających wartość druku. Proces ten doprowadził do powstania dłuższych, wielokolorowych maszyn z możliwością drukowania dwustronnego, lakierowania UV, wycinania matrycowego, przystosowania do indywidualnych potrzeb itd.
Drukarze muszą uważnie wybierać obciągi, których zamierzają użyć. Jeżeli np. chcą drukować przy użyciu farb UV, muszą dobrać obciąg, który umożliwi im skuteczne osiągnięcie dobrych rezultatów, a nie obciąg, który „raczej pasuje”, ponieważ jest jedynym obciągiem dostępnym u dostawcy.
Większość producentów będzie miała coś nowego do pokazania na targach; z pewnością można będzie również obejrzeć interesujące nowości, jeżeli chodzi o obciągi. Firma Trelleborg zamierza przedstawić nowe produkty, jednak na razie nie zdradza szczegółów na ich temat.
Zainteresowani zakupem maszyn cyfrowych również powinni zainteresować się obciągami. W ciągu ostatnich kilku lat wiodący producenci obciągów nawiązywali kontakty z producentami cyfrowych maszyn drukujących (maszyny HP Indigo sprzedawane są wraz z obciągami firmy Trelleborg), więc można oczekiwać nowości także w tym sektorze.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Trelleborg