PHOENIX Xtra Print Polska świętuje kolejny sukces
27 lut 2020 13:19

Dwudziestopięciolecie działalności biznesowej, ćwierć wieku obecności na polskim rynku... W świetle jubileuszów innych firm może to nic; dla nas rocznica, do której mamy ogromny szacunek. Tylko ci, którzy wskrzesili firmę, w niej pracują i nią żyją, wiedzą, co się za tym kryje. Ile wytrwałości i trudnych wyborów. Wyzwań, dostrzegania szans i podejmowania ryzyka. Nauki na błędach, ale i szczęścia i sukcesów. Jedno jest pewne – w ciągu tych 25 lat zbudowaliśmy firmę, a jej największą siłą jest jej Zespół: ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Początki obecnej spółki M&MR Trading Polska sięgają roku 1991. Była to era przełomu i reform, kiedy to Polska stawiła czoło swojej prezencji w Europie i świecie i z otwartymi ramionami zaczęła chłonąć ich gospodarcze zdobycze. Podczas gdy większość zachodnich koncernów wchodziła w kooperacje z polskimi zakładami przenosząc produkcję i gwarantując sobie tym rynek zbytu, ówczesny hamburski koncern PHOENIX AG postawił na dwóch emigrantów z Polski, udzielając im wyłączne przedstawicielstwo handlowe na swoje techniczne wyroby gumowe na rynek polski. Margareta i Marek Rochlitzki rozpoczęli dystrybucję produktów PHOENIX AG, będąc już od pierwszej chwili swej działalności świadomymi ogromnego potencjału tego projektu. I tak już w krótkim czasie nieodzowne stały się magazyn konsygnacyjny oraz sieć sprzedaży na terenie Polski, w efekcie czego 27 października 1994 r. powstała firma handlowa Phoenix Polska Sp. z o.o. operując w obszarze przemysłu górniczego, motoryzacyjnego i poligraficznego.

Milenium przyniosło kolejne kroki milowe. W 2001 r. powstała druga spółka handlowa, PHOENIX Xtra Print Polska, która jako jedna z pierwszych w kraju konfekcjonowała obciągi offsetowe. W roku 2005 CONTINENTAL AG przejął koncern PHOENIX AG i postawił na obie byłe polskie placówki handlowe PHOENIX AG, potwierdzając tym naszą siłę i renomę na rynku oraz oferując nam kooperację i dostawy swoich wyrobów. 

Nowym wyzwaniem dla obu spółek handlowych stało się teraz rozszerzenie portfolio o nowe komplementarne grupy produktów w ramach dziedzin swych działalności. Była Phoenix Polska od roku 2006 pod egidą TransComfort Sp. z o.o. definiuje swoje prymarne powołanie w kierunku projektów w branży pojazdów szynowych oraz infrastruktury związanych z bezpieczeństwem i komfortem w ruchu. W 2013 roku PHOENIX Xtra Print Polska obok offsetu rozszerza swoją ofertę o produkty i usługi dla branży fleksograficznej inicjując nowoczesną technologię grawerowania laserowego. Celem 

synergii TransComfort i PHOENIX Xtra Print Polska w roku 2014 w spółkę M&MR Trading Polska jest optymalizacja biznesu, gdzie obie spółki kontynuują swoją działalność jako autonomiczne jednostki (Business Units). Trzecia BU – TTM Technologia Transferu Mediów – dołączyła do Spółki w roku 2018.

Dynamiczny rozwój PHOENIX Xtra Print Polska zasadniczo postępuje od roku 2013, kiedy to strategia firmy przeorientowała się na zaspokojenie kompleksowo potrzeb klientów. Od tego momentu jakość obciągów i płyt do lakierowania marki PHOENIX Blankets zaczęła na nowo zyskiwać uznanie dzięki połączeniu w sposób kompatybilny jakości istniejących i nowo oferowanych produktów. Jednocześnie zdobyliśmy na rynek polski nowej jakości włókniny czyszczące obciąg i płytę drukową, farby konwencjonalne, wysokiej jakości lakiery dyspersyjne i UV. Inwestycja w lasery włóknowe oraz wprowadzenie nowej technologii grawerowania otworzyły nowe możliwości optymalizacji podbicia w połysku przy zastosowaniu płyt elastomerowych CSL do lakierowania w offsecie marki Conti Laserline. Sektor ten obsługuje funkcjonujący od 6 lat Dział Graficzny i Studio Prepress. Rezultatem wymogów rozwijającego się sektora drukarń opakowaniowych było rozszerzenie naszego portfolio o kleje dyspersyjne i hotmeltowe. Obecnie obsługujemy drukarnie i firmy konfekcjonujące opakowania, które drukują w technologiach offsetowej, fleksograficznej, w suchym offsecie oraz w heatsecie. W 2019 roku wychodząc naprzeciw naszym strategicznym klientom stworzyliśmy dział folii technicznych, gdzie m.in. przewijamy folię hotstampingową i coldstampingową. 

Liczne międzynarodowe kontakty handlowe z całej Europy wpływają na dynamicznie rozwijający się eksport nie tylko samych produktów poligraficznych, ale również usług. 

Rozwojowi sektora usług będą dedykowane kolejne inwestycje. W tym zakresie współpracujemy z naszym wieloletnim partnerem Continental, który wspólnie z nami rozwija know-how i modernizuje produkty elastomerowe do grawerowania bezpośredniego na potrzeby zarówno klientów lokalnych, jak i na całym świecie. 

Jak natomiast ma wyglądać przyszłość PHOENIX Xtra Print Polska? Bacznie przyglądamy się perspektywom branży, naciskowi na wdrażania nowoczesnych technologii, na ich czynniki ekologiczne i ochrony środowiska, na konieczność redukcji CO2. Wciąż poszukujemy nowatorskich rozwiązań w postaci optymalizacji i usług. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i nowe projekty. W realizacji tych celów i wizji jednego jesteśmy pewni: najwyższa jakość oferowanych produktów i usług będzie nadal stanowić nasz najwyższy priorytet. 

Dziękujemy wszystkim Klientom i Dostawcom za wspaniałe wspólne ćwierćwiecze na polskim rynku przemysłowym. Mamy nadzieję na kolejne 25 lat pełne, jak dotychczas, pasji, możliwości oraz wyzwań. 

Krzysztof Stall

krzysztof@pxp.com.pl

Artykuł sponsorowany