Digiprint, wyłączny dystrybutor technologii HP Indigo oraz Scodix na polskim rynku, informuje o instalacji pierwszej maszyny Scodix Ultra 2 PRO + Foil w Polsce. Na wybór jednej z najbardziej nowoczesnych technologii w dziedzinie uszlachetniania wydruków zdecydowała się warszawska drukarnia Enaf Sp. z o.o., która do tej pory posiadała w swoim portfolio między innymi maszynę do druku cyfrowego HP Indigo 7800.
Ponadto park maszynowy drukarni został poszerzony o model HP Indigo 12000, dzięki czemu firma Enaf zwiększy swoje możliwości produkcyjne w dziedzinie cyfrowego druku arkuszowego o format B2+.
Scodix Ultra to wszechstronne rozwiązanie do cyfrowego uszlachetniania wydruków. Wydruki mogą być wykańczane przede wszystkim lakierem wybiórczym oraz folią metaliczną, połączone z różnego rodzaju podłożami – w tym offsetowymi, cyfrowymi, plastikowymi, laminowanymi i nielaminowanymi, a także powlekanymi i niepowlekanymi. Dzięki temu technologia daje możliwość realizowania zleceń wydruków komercyjnych takich jak: wizytówki, kartki z życzeniami, foldery, okładki na książki, broszury, etykiety czy opakowania, już od 1 sztuki.
Innowacyjność technologii Scodix polega na cyfrowym uszlachetnieniu arkuszy w formacie B2+ i możliwości osiągania najszerszego zakresu efektów na różnorodnych podłożach i w różnych aplikacjach. Unikalny jest fakt uzyskiwania zaawansowanych uszlachetnień arkuszy bez użycia drogich i czasochłonnych procesów analogowych. Dziewięć różnych typów aplikacji takich jak: Scodix Crystal, Braille, Sense, Foil, Glitter, Spot, VDP/VDE, Cast&Cure oraz Metallic dostępnych jest na jednej platformie w pełni cyfrowo. Oznacza to, że efekty takie jak np. lakier wybiórczy (płaski lub wypukły; od 5 do 250 mikronów) czy też aplikacja wybiórczo folii metalicznej imitującej hot stamping możliwe są do uzyskania za pomocą kilku kliknięć bez konieczności produkcji matryc. Wysoka powtarzalność oraz pasowanie efektu uszlachetnienia do zadrukowanych wcześniej (różnymi technikami druku) arkuszy możliwe są dzięki innowacyjnej i solidnej konstrukcji oraz systemowi registra Scodix RSP. Zespół aplikowania folii metalicznych czy też innych takich jak Cast and Cure – zintegrowany w jedną linię produkcyjną charakteryzuje się solidną konstrukcją, która, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, wyznacza jakościową referencję, jak również umożliwia wymierne oszczędności materiałów, co ma istotne znaczenie biznesowe.
Drukarnia Enaf działa na rynku od ponad 16 lat – przez pierwsze 12 lat specjalizowała się wyłącznie w drukach personalizowanych dla przedsiębiorstw. W 2012 r. instalując pierwszą maszynę HP Indigo zrewolucjonizowała produkcję druków korporacyjnych dla dużych korporacji, przenosząc kolory Pantone do druku cyfrowego. Jako jedna z nielicznych drukarń arkuszowych w Polsce ma możliwość dorabiania kolorów dodatkowych w druku cyfrowym pod własnym dachem.
Zamiast powszechnego łączenia różnych prac na jednym arkuszu drukarskim, Enaf stawia na zachowanie wierności kolorów wizualizacji korporacyjnych swoich klientów i bogactwo surowców, oferując wsparcie na etapie projektu i przygotowania do produkcji.
Cyfrowy park maszynowy drukarni to HP Indigo 7800 oraz HP Indigo 12000. Obie maszyny są w konfiguracji 7-kolorowej dającej identyczne możliwości produkcyjne. Druk offsetowy to przede wszystkim 5-kolorowa Komori LS 529 z wieżą lakierującą oraz dwie maszyny w formacie A3+ do druku na kopertach i efektów specjalnych niedostępnych w druku cyfrowym.
Introligatornia jest zoptymalizowana pod kątem realizacji wielu zleceń w tym samym czasie. Wyposażona jest w park maszynowy potrzebny do wykonywania wszelkich rodzajów opraw i uszlachetnień oraz wykrawania różnych form nawet w najmniejszych nakładach.
Uszlachetnienia od zawsze były dużym wyzwaniem w produkcji niskich nakładów. Przez długi czas szukaliśmy technologii, która mogła wypełnić tę niszę. Wszystkie dostępne wcześniej rozwiązania wiązały się z ograniczeniami produkcyjnymi lub wysokimi kosztami przygotowania produkcji. Wybór technologii Scodix nie był przypadkowy – jest odpowiedzią na potrzeby obecnych klientów oraz chęcią umocnienia pozycji firmy jako lidera niskonakładowej produkcji druków korporacyjnych, użytkowych i reklamowych o najwyższej jakości i dużym stopniu uszlachetnienia – mówi Witold Kochlewski, członek zarządu Enaf.
Organizacyjnie firma jest przygotowana do obsługi tysięcy zamówień miesięcznie, o różnych wielkościach i krótkim terminie realizacji. Park maszynowy jest dobierany pod kątem szybkiej produkcji niskich nakładów bez względu na formę zlecenia i bez kompromisu jakościowego.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Digiprint