Pierwsze w Polsce Laboratorium Druku Wielkoformatowego
24 sty 2023 12:53

Po dwóch latach od rozpoczęcia projektu rozbudowy Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Atrium i IKONOS mogą poszczycić się oficjalnym otwarciem Laboratorium Druku. Nowe Laboratorium jest częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Druku Wielkoformatowego i Fabryki Materiałów Samoprzylepnych IKONOS.

Laboratorium Druku to pierwszy w kraju i jeden z niewielu w Europie ośrodek zdolny do prowadzenia prac badawczych i wdrożeniowych w pełnym zakresie. W nowym laboratorium testuje się nowe receptury powleczeń materiałów wielkoformatowych w różnych technologiach druku (przy użyciu atramentów żywicznych, ekosolwentowych, LED UV, sublimacyjnych itd.), które to receptury są następnie wdrażane do produkcji na potrzeby klientów w kraju i za granicą.

Centrum zostało wyposażone w sprzęt laboratoryjny i aparaturę badawczą niezbędną do przeprowadzania prac badawczo-rozwojowych, w wyniku których mają powstać innowacyjne i przyjazne środowisku materiały powlekane do druku wielkoformatowego. Wśród najnowszych sprzętów laboratoryjnych można wymienić maszynę wytrzymałościową, która jest szeroko stosowana do mechanicznego badania wytrzymałości powstających mediów, a także komorę starzeniową. Komora starzeniowa to zaawansowane technologicznie urządzenia do badania wpływu takich czynników atmosferycznych jak: światło, podwyższona lub niska temperatura, rosa, deszcz, śnieg. Media do druku wieloformatowego, szczególnie te tworzone z myślą o zastosowaniach zewnętrznych, są wystawione na przynajmniej jeden z wymienionych czynników powodujących ich niszczenie, a w konsekwencji duże straty ekonomiczne. Komory starzeniowe stanowią więc bardzo użyteczne narzędzie przy projektowaniu w działach R&D oraz kontroli jakości produkcji. Umożliwiają wykrywanie błędów na wczesnym etapie produkcji. Poza tym portfolio sprzętu badawczego Laboratorium Druku zostało powiększone o nowe wiskozymetry, mierzące lepkość testowanych materiałów powlekanych.

W nowo powstałym laboratorium odbywają się liczne konferencje oraz spotkania z dostawcami i odbiorcami nowych materiałów.

Badania nad innowacyjnymi mediami do druku wielkoformatowego są przeprowadzane z wykorzystaniem m.in. najlepszych ploterów ekożywicznych firmy Mutoh, których wyróżniającą się jakość i szybkość drukowania potwierdzono w niezależnych testach.

Firma badawcza Keypoint Intelligence przedstawiła raport/test najnowszych ploterów ekożywicznych Mutoh z serii XpertJet Pro – modele 1341SR Pro i 1641SR Pro. Obydwa plotery są dostępne w Laboratorium Druku Atrium i IKONOS.

Jak wypadły te testy? Raport dowodzi, że obydwa plotery oferują wyróżniające się na tle konkurencji jakość druku, parametry pracy oraz łatwość obsługi. Niezależna firma przyznała ww. ploterom:

1. W kategorii jakość obrazu – 4,5 na 5 gwiazdek
– obrazy półtonowe – 4,5 na 5 gwiazdek
– odwzorowanie kolorów – 4,5 na 5 gwiazdek
– gamut kolorów – 5 na 5 gwiazdek
– spójność tapet wielopanelowych – 5 na 5 gwiazdek

2. W kategorii funkcjonalności – 4,5 na 5 gwiazdek
– obsługa mediów – 4,0 na 5 gwiazdek
– zarządzanie pracą plotera – 4,5 na 5 gwiazdek
– konserwacja i atrament – 4,5 na 5 gwiazdek

3. W kategorii prędkość – 4,0 na 5 gwiazdek

W tych samych testach podobne konkurencyjne plotery uzyskiwały wyniki średnio o pół gwiazdki niższe od nowych ploterów Mutoh serii XPJ.

Dodatkowo w ostatnim czasie ploter ekożywiczny Mutoh XpertJet 1641SR Pro zdobył nagrodę Buyer’s Lab Pick Award od Keypoint Intelligence na 2023 rok.

Co jest tak wyróżniającego w tych ploterach?

Dzięki ploterom Mutoh można precyzyjniej i szybciej drukować nową głowicą AccuFine. Nie trzeba kalibrować plotera do grubości mediów, a także nie trzeba kalibrować urządzenia do druku dwukierunkowego. Ploter takie operacje wykonuje automatycznie. Sam kompensuje zatkane dysze, a także sprawdza, czy projekt zmieści się na pozostałej długości mediów. Dzięki atramentom Mutoh z certyfikatem GreenGuard Gold można drukować projekty do wnętrz, np. tapety. Nowe plotery to także liczne ułatwienia i usprawnienia dla wygody użytkowania. Dzięki kołnierzom bez trzpienia wkładanego do gilzy można łatwiej zakładać i ściągać rolki z mediami. Z pomocą otwieranych osłon i specjalnych luster można łatwiej czyścić i konserwować ploter. Pozostałe zalety to podświetlany stół i rolki prowadzące z regulowaną siłą docisku do delikatnych mediów.

Drukarki wielkoformatowe Mutoh są więc rekomendowane dla profesjonalistów, ceniących swój czas i pieniądze.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Atrium