Płyty fleksograficzne następnej generacji
24 kwi 2017 08:37

Esko dotrzymuje obietnicy dostarczenia płyt fleksograficznych na całkowicie nowym poziomie w zakresie jakości i jednolitości oraz znaczącego uproszczenia procesu ich produkcji. Pierwsi klienci potwierdzają świetną wydajność i wyjątkową jakość druku.

Trendy rynkowe wymuszające zmiany

Wiceprezes Esko ds. sprzętu, Thomas Klein, wyjaśnia: Średnie nakłady fleksograficzne stają się coraz mniejsze, a branża wymaga, aby ich produkcja była szybsza i wydajniejsza. Nasze rozwiązanie opiera się w znacznej mierze na ponownym zdefiniowaniu procesu produkcji płyt fleksograficznych. Standardowo produkcja płyt jest skomplikowana i odbywa się w większości ręcznie, z wykorzystaniem nawet pięciu różnych urządzeń w sześciu etapach produkcyjnych. 

02Integracja poszczególnych procesów oraz ich większa automatyzacja – czyli innymi słowy standaryzacja – zwiększają jakość, jednolitość produkcyjną i łatwość użytkowania, tym samym umożliwiając naszym klientom efektywniejsze zarządzanie procesami produkcji płyt fleksograficznych.

Ściślejsza integracja zwiększająca produktywność

Około 10 miesięcy temu firma Esko wprowadziła szereg innowacji z dziedziny produkcji płyt fleksograficznych, które zostały przedstawione podczas targów drupa 2016:

– System CDI Crystal 5080 XPS łączy i automatyzuje proces naświetlania oraz ekspozycji płyt fleksograficznych, które są następnie przekazywane do procesora.

– Zupełnie nowy model XPS 5080 to urządzenie do przeprowadzania ekspozycji UV LED, które zapewnia jeszcze większą spójność w już uznanym standardzie jakości Esko.

– Kompleksowa integracja procesu produkcji płyt fleksograficznych oraz oprogramowania sterującego procesami roboczymi z nowym systemem Automation Engine Device Manager zapewnia pełną kontrolę nad produkcją płyt fleksograficznych.

– Innowacyjna technologia sitodruku wynosi cyfrową fleksografię na jeszcze wyższy poziom jakości.

Korzystne połączenie procesów naświetlania i ekspozycji płyt fleksograficznych

XPS Crystal 5080 to urządzenie do przeprowadzania ekspozycji UV LED płyt fleksograficznych, pozwalające na główną i tylną ekspozycję UV w trakcie tego samego zadania. CDI Crystal 5080 to nowa cyfrowa naświetlarka do płyt fleksograficznych oparta na najlepszej obecnie technologii CDI. Oba urządzenia można ze sobą połączyć w pojedynczą maszynę do produkcji płyt fleksograficznych, czyli CDI Crystal 5080 XPS, która pozwala na jednoczesne naświetlanie i ekspozycję płyt. Takie rozwiązanie zmniejsza liczbę ręcznych operacji o 50 proc. w porównaniu z innymi technologiami.

W drugiej połowie 2016 r. pierwsza partia urządzeń Esko CDI Crystal i XPS Crystal została już zainstalowana w zakładach produkcyjnych klientów z Europy i Ameryki Północnej. Liczba kolejnych dostaw światowych wzrasta w błyskawicznym tempie.

Rozwiązanie certyfikowane przez wiodących 

dostawców płyt i wyposażenia

Wiele popularnych typów płyt fleksograficznych od głównych dostawców (DuPont, MacDermid, Asahi i Flint) otrzymało już certyfikacje umożliwiające ich wykorzystanie z urządzeniem Esko XPS Crystal, obejmując większość zastosowań w zakresie elastycznego druku opakowań. Lista certyfikowanych płyt fleksograficznych stale się powiększa, dzięki czemu platforma CDI Crystal może zostać wykorzystana w wielu różnych procesach druku fleksograficznego.

W kolejnym kroku firma Esko i jej partner Vianord będą pracować nad dalszymi innowacjami oraz automatyzacją procesu tworzenia płyt fleksograficznych. Następny krok w kierunku w pełni zautomatyzowanego procesu tworzenia płyt fleksograficznych, bez etapów wymagających ręcznej ingerencji, będzie się składał z pomostu pomiędzy urządzeniem CDI Crystal 5080 XPS a instalacją do przetwarzania płyt. Płyty fleksograficzne będą naświetlane, poddawane ekspozycji jednocześnie od tyłu i przez maskę, a następnie przetwarzane na jednej, ujednoliconej linii produkcyjnej, co pozwoli wyeliminować z procesu jeszcze więcej etapów ręcznej obsługi.

Jednolita i wysoka jakość płyt 

Firma Esko od dekad jest uznawana za pioniera w dostarczaniu wysokiej jakości druku fleksograficznego. Firmy z branży potwierdzają, że HD Flexo oraz Full HD Flexo to standardy oznaczające najwyższą jakość, które stały się wyznacznikiem dla dzisiejszego druku fleksograficznego. Urządzenie XPS Crystal 5080 zapewnia, wg informacji producenta, jeszcze wyższą jakość niż HD Flexo i Full HD Flexo, gwarantując wyjątkową spójność wytwarzanych płyt. Jednolitość płyt jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających standaryzację procesów drukowania fleksograficznego oraz osiągnięcie i utrzymanie optymalnej jakości druku. Ramy UV wykorzystujące lampy fluorescencyjne nie zapewniają takiego poziomu kontroli energii, jaki jest wymagany do osiągnięcia najlepszych wyników. 

Zintegrowane operacje przygotowania do druku i tworzenia płyt

Coraz mniejsze objętościowo zlecenia wymagają szybszego przygotowania płyt fleksograficznych i krótkiego czasu realizacji, aby wyeliminować czas przestoju maszyny czekającej na przygotowanie płyt.

Dzięki wcześniejszej kontroli procesów roboczych (przeprowadzanej podczas przygotowywania do druku) firma Esko redukuje wymaganą przestrzeń magazynową i lepiej integruje produkcję płyt fleksograficznych z procesami przygotowywania do druku. Te innowacje pozwalają sprostać wymagającym czasom realizacji zleceń.

Automation Engine Device Manager monitoruje status zadań i kontroluje procesy produkcji płyt fleksograficznych. Postęp pracy, statusy zadań oraz kolejki wszystkich urządzeń są aktywnie monitorowane i wyświetlane na ekranie. Tym sposobem dział przygotowywania do druku dysponuje wszystkimi niezbędnymi informacjami do nadania priorytetów i zarządzania kolejkami tworzenia płyt fleksograficznych, tak aby odpowiednia płyta została wyprodukowana we właściwym czasie.

Zmiana reguł gry dla fleksografii: uproszczenie procesów 

Klein podsumowuje: Jako że wszystkie nasze innowacyjne urządzenia i oprogramowanie przeznaczone do tworzenia płyt fleksograficznych są w pełni przetestowane, gotowe do użycia i stosowane przez naszych klientów, jasne jest, że nasze rozwiązania zwiększają jakość i spójność druku fleksograficznego oraz zwiększają czas sprawności maszyn wykorzystywanych przez firmy konfekcjonujące, tym samym wspierając cały przemysł fleksograficzny. Dotyczy to nie tylko naszych klientów, ale również całej sieci branżowych partnerów Esko – od producentów maszyn po dostawców płyt – którzy potwierdzają, że nasza firma to prawdziwy innowator w świecie tworzenia płyt fleksograficznych.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Esko

error: Kopiowanie zabronione!
cript>