Pierwsza maszyna poligraficzna japońskiej firmy Akiyama powstała w 1948 roku i od tego czasu zainstalowano ich już ponad 5000 na całym wiecie. Obecnie dostępne sš dwa modele urzšdzeń sygnowanych markš Akiyama: Jprint oraz Extreme. Od kilkunastu lat japońskie maszyny pracujš także w europejskich drukarniach. Pod koniec listopada ub.r. swojego wyłšcznego dealera na rynki polski i nadbałtyckie Đ firmę Mercator Poligrafia Đ odwiedził Takeshi Oda, szef sprzedaży arkuszowych maszyn offsetowych Akiyama w Europie. Poligrafika wykorzystała jego wizytę do przybliżenia czytelnikom nie tylko produktów Akiyama, ale także samej firmy, filozofii jej działania oraz planów zwišzanych z rynkiem europejskim.
Pobyt Takeshi Oda w Polsce zbiegł się z kilkoma instalacjami maszyn Aki-yama w Europie: 5-kolorowej Extreme-XT540 w Wielkiej Brytanii i we Francji, 4-kolorowej Extreme XT440 w Hiszpanii oraz dwóch 4-kolorowych maszyn Jprint JP 440 w Rosji. Takeshi Oda spotkał się w Polsce z kilkoma klientami, z którymi Mercator Poligrafia rozmawia o inwestycjach w maszyny Akiyama. Rozmowę z Takeshi Oda tłumaczył zadziwiajšco sprawnie posługujšcy się polszczyznš Koichiro Habu, specjalista do spraw sprzedaży w Mercator Poligrafia.
Filozofia działania i misja firm wywodzšcych się z krajów azjatyckich często inspirowana jest elementami wschodnich kultur. Przykładem może być koncern Konica Minolta i jego filozofia oparta na japońskim pojęciu Kizuna. Czym kieruje się Akiyama?
Rzeczywicie nasza kultura przenika we wszystkie właciwie obszary działalnoci, także biznesowej. Akiyama kieruje się pojęciem feel the magic Đ poczuj magię. Tworzymy maszyny przyjazne użytkownikowi Đ proste w obsłudze, pozwalajšce uzyskać wysokš jakoć druku w szybkim czasie, za to przy niskich kosztach produkcji. Magia widoczna jest zatem w każdej odbitce schodzšcej z naszej maszyny. Szczególnie jeli maszynš tš jest 8-kolorowa Jprint, która dzięki swojej piętrowej budowie zajmuje prawie tyle samo miejsca, co tradycyjna maszyna 4-kolorowa i zużywa porównywalnš iloć energii, za to pozwala na uzyskanie dwustronnie zadrukowanej odbitki z takš samš wysokš jakociš po obu stronach dzięki jednoczesnej regulacji registrów.
Na czym w takim razie polega magia modelu Extreme?
Koncepcja tego modelu zdecydowanie różni się od koncepcji maszyny Jprint. Extreme posiada budowę tradycyjnš; jej zaletš jest możliwoć zaoferowania wartoci dodanej do druku w postaci uszlachetniania lakierami UV, dyspersyjnymi czy hybrydowymi. Co więcej, jestemy w stanie skonfigurować takš maszynę według potrzeb konkretnego klienta Đ np. umiecić wieżę lakierujšcš pomiędzy zespołami drukujšcymi wg koncepcji wybranej przez klienta. Magicznie wysokš jakoć druku zapewnia m.in. opracowany przez nas mechanizm podwójnej regulacji registra, pozwalajšcy wyeliminować problemy z pasowaniem koloru.
Marka Akiyama na kilka lat zniknęła z rynku europejskiego, by ponownie pojawić się na nim dwa lata temu. Co spowodowało wycofanie się i póniejszy powrót?
To prawda Đ firma Akiyama na kilka lat wycofała się z rynku europejskiego, m.in. ze względu na silnš dominację maszyn niemieckich. Rozwijalimy w tym czasie sprzedaż w Australii i krajach obu Ameryk. Na rynek europejski powrócilimy 2 lata temu, gdy okazało się, że nasze produkty znakomicie spełniajš oczekiwania dynamicznie rozwijajšcego się, ale i trudnego, bo podlegajšcego częstym zmianom rynku europejskiego. W zwišzku z tym zdecydowalimy się na podjęcie współpracy z dealerami i promowanie marki Akiyama w Europie. Sukcesem okazał się majšcy swš premierę na targach drupa 2004 model Extreme, zastępujšcy maszynę pod nazwš Bestech. W Europie pracuje już około 20 maszyn Jprint i 5 modeli Extreme w różnych konfiguracjach i formatach, co jest naszym zdaniem niezłym wynikiem jak na model z ponadrocznym stażem.
Jakš nowš wartoć wnoszš maszyny Akiyama, na czym polega ich innowacyjnoć w porównaniu z konkurencyjnymi urzšdzeniami produkcji europejskiej?
Innowacyjna jest przede wszystkim konstrukcja maszyny Jprint Đ jako pierwsi na wiecie wprowadzilimy w 1994 roku rozwišzanie umożliwiajšce jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza. Szybko zdobyło ono uznanie na rynku, pojawili się też naladowcy, niemniej Akiyama jako firma z największym dowiadczeniem w konstruowaniu tego typu urzšdzeń wcišż pozostaje liderem.
Jakim profilem produkcji i jakš jej wielkociš charakteryzujš się drukar-nie, którym dedykowane sš maszyny Akiyama?
Drukarnie, które widziałem w Europie, znacznie różniš się od japońs-kich. Przede wszystkim my Đ ze względu na warunki, w jakich żyjemy Đ dużo oszczędniej gospodarujemy powierzchniš produkcyjnš. Staramy się wykorzystać praktycznie każdy metr kwadratowy przestrzeni, stšd między innymi pomysł na konstrukcję pionowš. Maszyny JPrint spełniš więc oczekiwania drukarń, które chcš wykonywać pełnokolorowš produkcję w krótkim czasie, a nie dysponujš dużymi powierzchniami. Ze względu na łatwoć obsługi i szybkoć zmiany drukowanej pracy urzšdzenia te doskonale sprawdzš się w firmach, które drukujš wiele prac kolorowych Đ dwustronnie zadrukowanych akcydensów, materiałów reklamowych Đ również w niskich i rednich, często zmieniajšcych się nakładach. Przygotowanie tej maszyny do druku zajmuje zaledwie 10-15 minut dzięki unikalnemu rozwišzaniu, jakim jest równoczesna zmiana płyt dla jednej strony drukowanej pracy. Model JPrint umożliwia uzyskanie 13 000 odbitek w cišgu godziny, więc i duże nakłady nie sš dla niego wyzwaniem. W Hiszpanii maszyna ta często kupowana jest jako uzupełnienie parku składajšcego się z maszyn zwojowych. wietnie sprawdzi się też w zakładach drukujšcych dużo prac na bardzo cienkich podłożach, np. papierach tzw. biblijnych. Model Extreme dedykowany jest natomiast drukarniom specjalizujšcym się w produkcji wysoko przetworzonych opakowań oraz materiałów reklamowych drukowanych na różnych podłożach i w różnych nakładach. Również w przypadku tej maszyny dzięki zastosowanym rozwišzaniom czas narzšdu jest bardzo krótki Đ nawet 6 minut.
Potencjalnych klientów firmy Aki-yama jest więc w Europie wielu. Jakie działania zamierzacie podjšć, aby zwiększyć sprzedaż w tym regionie wiata?
Planujemy intensywne działania promocyjne, skupiajšce się przede wszystkim na podkreleniu odmiennoci i innowacyjnoci naszych konstrukcji, zwłaszcza modelu JPrint. Będziemy wspierać naszych dealerów w organizacji prezentacji i szkoleń dla potencjalnych klientów, zamierzamy także zapraszać ich do Japonii Đ z dowiadczenia wiemy, że dla wielu drukarzy wizyty w naszych drukarniach były bardzo inspirujšce.
Gdybym to ja rozważała zakup maszyny drukujšcej, bałabym się, że w przypadku poważniejszej awarii urzšdzenia produkcji japońskiej sprowadzenie częci zamiennych będzie nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.
Częci, które ulegajš zużyciu i w zwišzku z tym wymagajš okresowej wymiany, a także materiały eksploatacyjne znajdujš się w magazynie każdego dealera naszych maszyn. Ponadto z wyjštkowš starannociš szkolimy serwisantów naszych urzšdzeń, dzięki czemu większoć usterek sš oni w stanie naprawić bez koniecznoci sprowadzania częci z Japonii. Aby jednak nasi klienci nie mieli podobnych jak pani obaw, w 2006 r. planujemy otwarcie magazynu częci zamiennych w Hiszpanii. Do tej pory interesy klientów zabezpieczš korzystne umowy z firmami spedycyjnymi, które gwarantujš dostarczenie przesyłki z Japonii w cišgu 72 godzin. Co więcej, politykš Akiyamy jest zarabianie nie na serwisie i częciach zamiennych, tylko na produkcji maszyn. Wiele podzespołów jest standaryzowanych i posiada swoje polskie odpowiedniki. Może więc Pani miało decydować się na maszynę Akiyama.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Naruszko
***
JPrint
Maszyny serii JPrint firmy Akiyama posiadajš pionowe ustawienie zespołów drukujšcych, pozwalajšce na jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza bez jego odwracania. Rozwišzanie to umożliwia lepszš regulację pasowania na obu stronach arkusza, a brak perfektora eliminuje ryzyko jego uszkodzenia, zarysowania czy zabrudzenia. Co więcej, margines na łapki jest niezbędny na jednej tylko krawędzi arkusza, co powiększa obszar zadruku. Zastosowanie koszenia cylindra płytowego w połšczeniu z możliwociš regulacji położenia płyty na cylindrze (plate cocking system) pozwala na korektę negatywnych efektów pracy papieru w czasie drukowania oraz ewentualnych niedokładnoci montażu. Cylindry dociskowe pierwszej i drugiej strony arkusza posiadajš ceramiczne osłony zapewniajšce jednolite drukowanie na obu stronach. Żywotnoć tych osłon przedłużana jest dzięki bezkontaktowemu systemowi myjšcemu jednoczenie cylindry offsetowy i dociskowy.
Utrwalenie farby na arkuszu umożliwia cylinder przekazujšcy. Czas narzšdu skrócony jest do minimum dzięki równoczesnej zmianie płyt dla każdej strony. Maszyny JPrint przystosowane sš do zadrukowywania arkuszy w formatach od 530x740 do 820x1120 mm i o grubociach od 0,04 do 0,3 mm z prędkociš do 13 000 odbitek/h.
Extreme
To najnowszy produkt firmy Akiyama. Pozwala na zadrukowywanie podłoży w szerokim zakresie gramatur (także kartonu, tektury z mikrofalš i tworzyw sztucznych) o gruboci do 1 mm, w formacie maksymalnym 740x1040 mm i z prędkociš do 16 000 ark./h. Również w tym modelu zastosowano podwójny mechanizm sterowania registrem skonym. Cylindry przekazujšce posiadajš potrójnš, a dociskowe Đ podwójnš rednicę, co pozwala na znaczne złagodzenie krzywizny przebiegu arkusza. Ma to szczególne znaczenie przy zadrukowywaniu podłoży o wysokich gramaturach. Maszyna może być wyposażona w zespół lakierujšcy przystosowany zarówno do lakierowania całej powierzchni, jak i wybiórczego lakierami dyspersyjnymi oraz UV. Automatyczna zmiana płyt jednoczenie na wszystkich zespołach, system kontroli barwy współpracujšcy z densytometrem lub spektrofotometrem i zdalna regulacja profili farbowych, registrów oraz prędkoci duktorów z opcjš zapamiętywania ustawień powtarzanych prac skraca czas procesu narzšdzania maszyny nawet do 6 minut.
Samonakładak maszyny Extreme wyposażony jest w system automatycznego dopasowywania przepływu powietrza do prędkoci drukowania, co umożliwia stabilne drukowanie nawet przy maksymalnej prędkoci.