Agfa Graphics na tegorocznych targach Fespa koncentrowała się na promowaniu portfolio maszyn z serii Anapurna i Jeti, bazujących na energooszczędnej technice inkjet UV LED oraz na prezentacjach debiutującej w Europie rolowej maszyny Avinci DX3200, skierowanej na rynek tekstylny i pracującej w technice sublimacyjnej. Sukcesem polskiego zespołu Agfa Graphics jest zakontraktowanie pierwszej w naszym kraju „hybrydowej” maszyny Anapurna H3200i LED.
Targi Fespa 2017, pomimo nieco słabszej frekwencji, możemy uznać za bardzo udane – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem druku cyfrowego Agfa Graphics w Polsce. – Choć odbywały się one niespełna rok po największej na świecie wystawie poligraficznej, jaką była drupa 2016, na naszym stoisku nie zabrakło ważnych premier rynkowych i nowych rozwiązań technologicznych. Uwagę zwraca przede wszystkim wprowadzenie energooszczędnych promienników UV LED we wszystkich maszynach oferowanych przez Agfa Graphics pod marką Anapurna i Jeti. W rezultacie trend zapoczątkowany na targach drupa stał się obecnie w naszym przypadku normą. Co więcej, docenioną przez klientów – w Polsce możemy pochwalić się już niemal 10 kontraktami na zakup urządzeń Anapurna, wyposażonych w promienniki UV LED zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że rozwiązania te pojawiły się w naszej ofercie zaledwie kilka miesięcy temu. Na targach Fespa 2017 udało nam się sfinalizować kontrakt na kolejną tego typu maszynę, a zarazem pierwszą w naszym kraju – Anapurna H3200i LED.
Nowością belgijskiego producenta, zaanonsowaną tuż przed rozpoczęciem targów, była wzbogacona wersja flagowego produktu z oferty Agfa Graphics – hybrydowego plotera Jeti Tauro H2500 LED, wyposażona w energooszczędne promienniki UV LED, o której pisaliśmy już w majowej Poligrafice. Tym samym niemal całe portfolio urządzeń z serii Anapurna i Jeti jest obecnie dostępne w wersji wykorzystującej tę innowacyjną i niosącą ze sobą szereg zalet technologię – podkreśla Przemysław Arabski. – Promienniki UV LED oferują liczne walory ekologiczne i ekonomiczne: brak konieczności rozgrzewania i schładzania lamp, większą żywotność promienników w zasadzie równą cyklowi życia maszyny, możliwość stosowania mediów wrażliwych na wysokie temperatury – to tylko niektóre z nich.
Więcej zastosowań dzięki sublimacji
W Hamburgu miała miejsce europejska premiera nowego rolowego plotera, bazującego na technice sublimacyjnej – Avinci DX3200. Urządzenie skierowane jest na rynek soft signage, oferuje maks. szerokość druku 3,2 m oraz rozdzielczość do 1440x540 dpi. Maszyna ta spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem rynku – mówi Przemysław Arabski. – Co więcej, klienci z Polski już zakontraktowali pierwsze urządzenia tego modelu. To pokazuje, że firmy dotychczas bazujące na maszynach inkjetowych coraz śmielej sięgają także po rozwiązania umożliwiające zadrukowywanie tekstyliów w technice sublimacyjnej. Tym samym rozszerzają portfolio zastosowań, a co za tym idzie – grupę docelowych klientów.
Wydruki realizowane w Avinci DX3200 znajdują zastosowanie przy aplikacjach zewnętrznych oraz wewnętrznych, m.in. przy produkcji banerów, materiałów typu POS, grafiki ściennej czy materiałów wystawienniczych. Te ostatnie można było obejrzeć na targach – flagi i dekoracje, stanowiące elementy wyposażenia stoiska Agfa Graphics, zostały zadrukowane właśnie w jej nowym ploterze.
House of Asanti
Na stoisku Agfa Graphics były też prezentowane dwa, znane już z wdrożeń rynkowych urządzenia z rodziny Jeti: Ceres RTR3200 LED oraz Mira 2732 HS LED. Pierwsze z nich pracuje w trybie z roli na rolę, drugie to rozwiązanie hybrydowe, pracujące w trybie płaskim z opcjonalnym modułem umożliwiającym obsługę materiałów giętkich.
Wszystkie ww. urządzenia były sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0, dedykowanego rynkowi cyfrowego druku wielkoformatowego. W ramach specjalnej przestrzeni stois-ka – „House of Asanti” – można było z kolei zobaczyć różnorodne próbki zleceń wykonanych z udziałem techniki inkjetowej Agfa Graphics, m.in. innowacyjnych atramentów UV LED. Te ostatnie znalazły uznanie w oczach jurorów towarzyszącego targom Fespa konkursu EDP Awards. Nagrodzone za „wyjątkową jakość” atramenty są obecnie używane we wszystkich ploterach Anapurna i Jeti, wyposażonych w system utrwalania wydruków UV LED. Bazujące na specjalnej recepturze, umożliwiają zadrukowywanie wielu różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich, zapewniając wysoką jakość i przyczepność. Atramenty te są również wykorzystywane przez producentów zewnętrznych, którzy z powodzeniem stosują je – w ramach kompletnych linii przemysłowych – do kodowania, znakowania, drukowania etykiet i opakowań oraz przy aplikacjach dekoracyjnych.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się hybrydowy ploter Anapurna H3200i LED, który znalazł podczas targów pierwszego nabywcę z naszego kraju. Fakt ten przeczy tezie, jakoby na wydarzeniach wystawienniczych, takich jak Fespa, nie były finalizowane kontrakty – mówi Przemysław Arabski. – Po wcześniejszych wstępnych rozmowach prezentacje targowe były na tyle przekonujące, że klient zdecydował się na zakup. Anapurna H3200i LED to bardzo wszechstronne urządzenie, umożliwiające zadrukowywanie podłoży sztywnych i giętkich z prędkością do 129 m2/h.
Opracowanie: AN