Podwójny debiut
24 kwi 2017 08:31

Na targach ISA International Sign Expo, które odbywały się w Las Vegas w dniach 20-22 kwietnia br., światową premierę miał nowy rolowy ploter firmy Agfa Graphics, bazujący na technice druku sublimacyjnego – Avinci DX3200. Jest to wysokowydajne rozwiązanie dedykowane aplikacjom typu soft signage, realizowanym na mediach poliestrowych. Podczas targów Fespa 2017 w Hamburgu ploter zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany na rynku europejskim. 

Wysokiej jakości wydruki typu soft signage

Ploter Avinci DX3200 umożliwia realizację wielkoformatowych wydruków typu soft signage o maksymalnej szerokości 3,2 m z rozdzielczością do 1440x540 dpi. Dzięki zastosowanej tu technice sublimacyjnej urządzenie umożliwia – jak zapewnia Agfa Graphics – produkcję wysokiej jakości wydruków o żywotnej kolorystyce, które znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych.

Mówi Reinhilde Alaert, menedżer produktu w firmie Agfa Graphics: Użytkownicy pilotażowych wdrożeń Avinci DX3200 byli pod dużym wrażeniem prędkości i jakości oferowanej przez to urządzenie. Ploter drukuje w 6 kolorach (CMYKLcLm) i nanosi krople atramentu o wielkości 14 pikolitrów. To gwarantuje uzyskanie wyrazistego gamutu kolorystycznego, znakomitych przejść tonalnych i znakomitej reprodukcji detali. Poza wysoką wydajnością i jakością Avinci DX3200 uwagę zwraca konkurencyjna relacja ceny urządzenia do produktywności, jaką zapewnia.

Wysoka prędkość, niskie zużycie atramentu

Nowy ploter Agfa Graphics pracuje w kilku trybach produkcyjnych; w zależności od zastosowania jego prędkość wynosi nawet 173 m2/h. Avinci z powodzeniem obsługuje szeroką gamę mediów poliestrowych, wykorzystywanych przy takich aplikacjach jak: banery, displeje typu POS, grafika ścienna, reklama zewnętrzna, materiały wystawiennicze czy flagi. Co niezwykle istotne, ploter został wyposażony w specjalne, „inteligentne” algorytmy zapewniające jak najniższe zużycie atramentu. Jest to kolejna ważna zaleta z punktu widzenia jego użytkowania – dodaje Reinhilde Alaert.

Wydajne oprogramowanie dedykowane producentom materiałów typu soft signage

Ploter Avinci DX3200 jest sterowany systemem workflow Asanti, który optymalizuje i automatyzuje wszystkie etapy produkcji materiałów typu signage: przygotowanie do drukowania, procesy drukowania oraz wykańczania. Asanti oferuje też możliwość wykorzystania wcześniej przygotowanych szablonów.

Ten system workflow posiada ponadto szereg funkcji kluczowych z punktu widzenia firmy specjalizującej się w materiałach typu soft signage. Jedną z nich jest integracja z rozwiązaniem StoreFront – stworzonym przez Agfa Graphics oprogramowaniem typu web-to-print do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Uwzględnione tu zostały także inne opcje, pożądane przez firmy z tego segmentu rynkowego: automatyczne pozycjonowanie oczek na banerach czy też łatwe projektowanie dodatków stosowanych np. przy produkcji flag.

Procesy kalandrowania i nawijania

Za sprawą stworzonego z myślą o mediach tekstylnych systemu ich transportu, Avinci – zdaniem Agfa Graphics – gwarantuje niezawodne nawijanie zwoju z zadrukowanym materiałem. Ploter jest też kompatybilny z większością pracujących w trybie offline urządzeń do kalandrowania dostępnych na rynku.

Aplikacje typu soft signage są w coraz większym stopniu doceniane przez rynek. Zadrukowane tekstylia postrzega się w sposób specyficzny – wiele osób po prostu lubi ich widok. Co więcej, podłoża tego typu oferują wiele dodatkowych zalet: są lekkie, odporne na zginanie i marszczenie, można ich z powodzeniem ponownie użyć. Avinci DX3200 wychodzi naprzeciw tym trendom i potrzebom rynkowym i stanowi niezwykle wartościowe uzupełnienie portfolio Agfa Graphics w obszarze wielkoformatowego druku cyfrowego – podsumowuje Reinhilde Alaert.

Europejska premiera na targach Fespa 2017

Kilka tygodni po wystawie ISA International Sign Expo ploter Avinci DX3200 będzie miał swój europejski debiut na targach Fespa 2017. Na stoisku Agfa Graphics nie zabraknie też innych, znanych rozwiązań w zakresie druku wielkoformatowego z jej oferty. Podczas pokazów „na żywo” będą prezentowane m.in. następujące urządzenia: niedawno wprowadzony na rynek zwojowy ploter Jeti Ceres RTR3200 LED; hybrydowy ploter Jeti Tauro H2500; płaski ploter Jeti Mira 2732 HS LED; wysokowydajny ploter hybrydowy Anapurna H3200i LED oraz system workflow Asanti 3.0, sterujący wszystkimi ww. rozwiązaniami. 

Agfa Graphics zapowiada też prezentację licznych przykładów zastosowania techniki inkjetowej UV, LED UV i sublimacyjnej w tzw. aplikacjach przemysłowych, uwzględniających funkcje dekoracyjne, druk funkcjonalny czy procesy wytwórcze realizowane w różnych branżach.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa Graphics