Na tegorocznych targach pojawiš się niemal wszyscy liczšcy się dostawcy sprzętu, systemów i materiałów dla branży poligraficznej. Częć z nich wystawi się w Poznaniu po raz pierwszy, częć przygotowuje na targi premierowe produkty, które można było zobaczyć po raz pierwszy na ubiegłorocznej drupie. Poniżej prezentujemy przeglšd niektórych targowych zapowiedzi uzyskanych od wystawców tegorocznej Poligrafii.
AC&C HSH Group
Firma będzie na targach promować nowš, drugš wersję własnego systemu workflow PuzzleFlow, w której wprowadzono wiele nowych, interesujšcych funkcji. Producent szczególnš uwagę zwraca na moduł ToolBox, który porzšdkuje strukturę pracy, jak również oferuje zaawansowane opcje naddruku, kontrolę sposobu renderowania, dostęp do opisu dokumentu i inne. Moduł Tiler z kolei pozwala na stosowanie PuzzleFlow do zautomatyzowanej produkcji billboardów (rozcinanie prac na mniejsze częci). Kolejna funkcja to AutoCrop do automatycznego ustawiania geometrii strony poprzez autodetekcję znaczników cięcia umieszczonych na pracy. Moduł ten pozwala też na dostosowanie geometrii do rzeczywistej zawartoci strony. Warto dodać, że PuzzleFlow 2 oferuje też funkcje RIPa (EagleRIP firmy Founders) oraz kompatybilnoć z formatem JDF.
Agfa
Firma zaprezentuje wiele produktów wprowadzonych do oferty na ubiegłorocznych targach drupa. Wydarzeniem będzie z pewnociš polska premiera termicznej płyty bezodczynnikowej :Azura. Płyta wywołuje się mechanicznie, po nawietleniu :Azura wymaga jedynie usunięcia gumš obszarów niedrukujšcych. Agfa zapewnia, że nowa płyta jest bardzo odporna na uszkodzenia, odznacza się przy tym wytrzymałociš dochodzšcš do 100 tys. odbitek. Jak wynika z informacji firmy, płyta od razu po premierze na targach drupa zdobyła dużš popularnoć. W cišgu 6 miesięcy po targach płyty :Azura zamówiło ponad 100 klientów z całego wiata.
W zakresie CtP firma pokaże innš ubiegłorocznš premierę Đ termiczny system półformatowy :Acento. Urzšdzenie oferuje wydajnoć do 20 płyt/h i jest przeznaczone dla mniejszych zakładów poligraficznych. Agfa oferuje go w kilku wariantach, tak pod względem stopnia automatyzacji, jak i prędkoci pracy. Warto dodać, że pierwsze urzšdzenie tego typu rozpoczęło pracę w I połowie ub.r. w warszawskiej firmie Print Media Services.
Agfa będzie też na targach promować kolejnš wersję systemu do zarzšdzania przepływem prac w procesie przygotowania do druku :Apogee X 2.0, a także nowy system rastrowania hybrydowego :Sublima (o tym drugim produkcie przeczytacie Państwo więcej na s. 44)
Ankovo
Firma zapowiada prezentacje oferowanych przez siebie produktów firm Adast (offsetowe maszyny arkuszowe, krajarki), Van Son (farby) i Colomag (urzšdzenia prepress, laminatorki). Te ostatnie znajdujš się w ofercie Ankovo dopiero od kilku miesięcy.
Avargraf
Tradycyjnie już firma będzie prezentować na targach wiele produktów zwišzanych z obróbkš po druku. Z oferty firmy Hohner na stoisku znajdzie się HSB 7000 Đ nowa linia potokowa do oprawy broszurowej z szyciem drutem przez grzbiet (wydajnoć do 7 tys. broszur/h). Kolejne urzšdzenie to EM 520 Đ modułowy agregat do wykrawania otworów wyposażony w łšcznik RS 520 Đ wyprodukowane przez firmę James Burn (możliwoć pracy in-line ze złamywarkš, zszywarko-złamywarkš itd., wydajnoć do 8 tys. składek/h). Z oferty firmy C.P. Bourg wybrano BB 3002 Đ maszynę do oprawy bezszwowej z frezowaniem grzbietu i klejeniem grzbietowym klejem hot melt, wprowadzonš do sprzedaży na targach drupa 2004, oraz BB 3500 Đ urzšdzenie do zamykania spirali. Kolejne zapowiadane urzšdzenia to: krajarka Perfecta 115 TVC, prezentowana w cišgu z utrzšsarkš Perfecta SA 110 A, półformatowa złamywarka GUK, maszyna do odwracania stosu Rachner RD 1000 PA/R+S, zestaw maszyn do oprawy twardej firmy Schmedt oraz systemy nawilżania firmy Merlin Technology.
Poza tym Avargraf będzie promowałĘcały asortyment oferowanych przez siebie materiałów poligraficznych takich jak m.in. płyty KPG (konwencjonalne i CtP), chemia drukarska ABC Chemicals (m.in. dodatki do wody, dodatki do farb, rodki czyszczšce), siatki Printing Research. Z nowoci Avargraf pokaże wałki gumowe do maszyn drukujšcych firmy Zenith Rubber oraz obcišgi kompresyjne Dotmaster firmy Duco.
Avimex
Firma, będšca autoryzowanym dystrybutorem maszyn Adast, wystawi na targach najnowszy model czeskiego producenta: Adast Dominant 757. Jest to 5-kolorowa maszyna drukujšca w formacie 485x660 mm, wyposażona m.in. w: system zdalnego sterowania Adacontrol, półautomatyczne zakładanie płyt, register diagonalny (koszenie), system Super Blue na cylindrach przekazujšcych i wykładaniu, system suszenia INKDRY Plus i elektronicznš kontrolę podwójnego arkusza.
Bttcher Polska
Firma będzie promować na targach oferowane przez siebie materiały eksploatacyjne: wałki, obcišgi offsetowe i rodki chemiczne, jak również kompleksowe rozwišzania dla poligrafii, obejmujšce m.in.: redukcję alkoholu, drukowanie bez alkoholu, drukowanie farbami konwencjonalnymi, UV i hybrydowymi oraz systemy nawilżania.
Creo Polska
Firma, debiutujšca w Poznaniu z własnym stoiskiem (i działajšca jako polski oddział od poczštku tego roku) zaprezentuje kompletny system CtP, składajšcy się z termicznej nawietlarki Trendsetter 800 II i proofera Integris, sterowanego systemem workflow Prinergy EVO. Trendsetter 800 II to najpopularniejszy model sporód 8-stronicowych nawietlarek CtP firmy Creo, na całym wiecie pracuje ponad 4000 tych urzšdzeń. Nawietlarka oferuje wydajnoć rzędu 15-30 pełnoformatowych płyt/h przy stałej rozdzielczoci 2400 dpi, maksymalny rozmiar płyty wynosi 838x1143 mm.
Jak wynika z zapowiedzi firmy, szczególny nacisk podczas prezentacji będzie kładziony na popularyzację oprogramowania Prinergy EVO. Workflow ten, oparty na systemie Prinergy, jest otwarty na format PDF, obsługujšc jednoczenie informacje dotyczšce obróbki danych w formacie JDF.
Derya
Na drugim co do wielkoci stoisku tegorocznych targów firma Derya przedstawi wiele premierowych na polskim rynku produktów wytwarzanych przez japońskš firmę Horizon. Pierwszy z nich to pełnoformatowa złamywarka AFC 744 AKT, pozwalajšca na 32-stronicowe łamanie arkuszy. Inny nowy produkt to linia do produkcji broszur Stitchliner 5500, o maksymalnej wydajnoci 5,5 tys. cykli/h, umożliwiajšca wykonywanie broszur w okładkach z zakładkš. Kolejna nowoć Đ trójnóż HT 30, pozwalajšcy na zapamiętanie 40 powtarzalnych prac w pamięci komputera. Z mylš o drukarniach cyfrowych Derya pokaże urzšdzenie do zbierania kartek z maszyny cyfrowej HOF 30, które może współpracować z liniami szyjšco-złamujšcymi bšd z liniami do produkcji broszur (wspomniany wczeniej Stitchliner). HOF 30 pozwala na zbieranie z prędkociš 27 tys. ark./h. Ostatnia nowoć to złamywarka biurowa PF-P 330 z podawaniem pneumatycznym. Jak informuje producent, wszystkie urzšdzenia mogš pracować w systemach CIP3 i CIP4.
Duplo Polska
Firma, działajšca od 1 kwietnia jako przedstawicielstwo w naszym kraju (wczeniej Duplo reprezentowala firma Riset) przedstawi w Poznaniu kilka nowoci. Wród nich warto wymienić Duetto System 5000 Đ podwójnš linię do produkcji broszur przeznaczonš zarówno dla druku offsetowego, jak i cyfrowego oraz Docucutter DC-645 Đ wysokonakładowe rozwišzanie do cięcia dokumentów. Inne anonsowane przez Duplo Polska produkty to m.in. powielacz Duprinter DP-460H, linia do produkcji broszur Bookletmaker System 2000 i zbieraczka cierna System DFC-12. Więcej na temat firmy Duplo Polska przeczytacie Państwo w zeszycie nr 2 niniejszego wydania, na s. 52.
Erka
W zakresie przygotowalni fleksograficznej Erka pokaże na targach laserowš nawietlarkę do fotopolimerów firmy RSD Technik. Z kolei w dziedzinie postpress na ekspozycję targowš złożš się: złamywarki do papieru szwajcarskiej firmy Multigraf, a także maszyny introligatorskie niemieckiej firmy Nagel. Sporód nich warto wymienić kompletne linie do produkcji broszur (w tym specjalistycznš zbieraczkę do druków cyfrowych), falcerko-zszywarki, zagniatarkę grzbietów broszur, wietarki do papieru, zszywarki, bigówki i bigówko-perforówki.
Eurintrade
Sporód bogatej oferty urzšdzeń i materiałów dla poligrafii, firma Eurintrade zaprezentuje w Poznaniu najnowszej generacji cyfrowe systemy odbitek próbnych Cromalin b2/b3, przeznaczone do symulacji i wizualizacji w studiach projektowych i prepress. Urzšdzenia te, oparte na technologii druku atramentowego, posiadajš m.in.: osiem barw podstawowych zapewniajšcych bardzo szeroki gamut reprodukowanych barw, bibliotekę barw z katalogu Pantone, własny system zarzšdzania barwš Cromanet, wbudowany standard dla druku offsetowego Eurostandard System Brunner, a także rozbudowane systemy stabilizacji i kontroli jakoci. Poza opcjš zdalnego sterowania i kontroli Remote Proofing systemy Cromalin posiadajš też funkcję iCertification, umożliwiajšcš wydawanie certyfikatów zgodnoci barwnej odbitek przez udostępniony w tym celu arbitrażowy serwis internetowy.
Fantom Poligrafia
Firma pokaże na stoisku prezentacje na żywo oferowanych przez siebie systemów CtP i maszyny drukujšcej. Będzie niš 4-kolorowa ćwierćformatowa maszyna japońskiej firmy Hamada Đ model 452 AI, w wersji z najbogatszym wyposażeniem. W zakresie systemów CtP firma zaprezentuje dwa urzšdzenia, oba w półformacie, oba pracujšce w technologii fioletowej. Pierwsze z nich to Cobalt 4 wyprodukowany przez kanadyjskš firmę Escher-Grad, drugš nawietlarkš będzie ECRM Mako 4. Obydwie nawietlarki będš sterowane systemem workflow Express firmy Compose Đ oprogramowanie to jest nowociš w ofercie Fantom Poligrafia.
Ferag Polska
Wród przygotowanych z mylš o poznańskiej ekspozycji rozwišzań znajduje się system transporterów do transportu pakietów gazet, czasopism i podobnych produktów poligraficznych wraz z automatycznš wagš do okrelania ich ciężaru. Waga pracuje w zakresie 25-35 g z dokładnociš do 0,1%. System transportowy jest również wyposażony w stół obrotowy do zmiany kierunku transportu pakietów.
Ferag przygotowuje też pokazy pakowania w folię pojedynczych egzemplarzy gazet i czasopism bez obkurczania, z możliwociš dokładania do produktu głównego innych wyrobów takich jak ulotki, płyty CD, gadżety itd. Maszyna oferuje prędkoć do 55 egz./min przy nakładaniu ręcznym, w wersji automatycznej prędkoć wzrasta do 85 cykli/min, w zależnoci od produktu i zastosowanej folii.
Poza tym Ferag zaprezentuje wiatowe trendy w zakresie wspomagania pracy maszyn drukujšcych, obróbki produktów drukowanych, zagospodarowania odpadów w poligrafii oraz projektów serwisowych dla swoich klientów.
Grafikus-Systemy Graficzne
W dziedzinie CtP Grafikus zaprezentuje pełnoformatowš nawietlarkę termicznš Xpose! 130 szwajcarskiej firmy Lscher, skonfigurowanš z wywoływarkš Glunz & Jensen Interplater 85 HD. System CtP będzie współpracował z systemem proofingu opartym na drukarkach Epson Stylus Pro 9600 i Epson Stylus Pro 4000. Obie drukarki będš sterowane oprogramowaniem firmy GMG. Z oferty tej firmy Grafikus pokaże wszystkie wersje oprogramowania do proofingu: od najprostszej ColorProof 04 do reprodukcji barw, poprzez DotProof do reprodukcji kolorów i rastra, kończšc na najbardziej rozbudowanej wersji Flexoproof.
Na stoisku będš też pracowały dwie ćwierćformatowe maszyny drukujšce firmy Ryobi: 524 HE i 524 GX. Obie maszyny bazujš na poprzedniej serii maszyn japońskiego producenta Đ HXX. Model 524 HE to ekonomiczna wersja maszyn z serii 520, wyposażona m.in. w niskie wykładanie i półautomatyczny system zmiany płyt, pracujšca z prędkociš maksymalnš 13 tys. ark./h w przedziale gramatur od 0,04 do 0,5 mm. Z kolei 520 GX to najnowsza generacja maszyn Ryobi, przeznaczona dla użytkowników o wyższych wymaganiuach. Maszyna drukuje z prędkociš 15 tys. ark./h i oferuje pełnš automatyzację (m.in. wstępne ustawienia parametrów papieru, programy nafarbiania, automatyczne myjki). Jak zapewnia producent, narzšd na nowej maszynie Ryobi zajmuje tylko 5 minut.
Grafitec
Firma, która od stycznia br. działa bezporednio na polskim rynku (do tej pory byla reprezentowana przez Mercator Poligrafia), pokaże półformatowš 5-kolorowš maszynę drukujšcš Prestige 574 oraz 4-kolorowš maszynę w formacie A2 Đ Performer 466. Warto nadmienić, że po ostatnich targach drupa Grafitec zmodernizował obie serie produkowanych przez siebie maszyn. Maszynę Prestige pokazanš w Dsseldorfie wyposażono m.in. w niezależny zespółĘlakierujšcy in-line i wydłużone wykładanie, zwiększono też zadrukowywany format oraz liczbę stref farbowych kałamarza. Obie maszyny wyposażono również w unowoczeniony system zdalnego sterowania kałamarzami farbowymi i registrami Polly Control, umożliwiajšcy regulację registra skonego podczas pracy, oraz w suszarkę IR.
Na stoisku będzie też prezentowany termiczny system CtP amerykańskiej firmy Presstek Đ Dimension 425 Excel, pozwalajšcy na produkcję płyt o maksymalnym formacie 680x780 mm. W urzšdzeniu nawietlane sš bezodczynnikowe płyty Anthem oraz niewymagajšce żadnej dalszej obróbki płyty Applause. Przypomnijmy, że Grafitec jest przedstawicielem Pressteka w Europie rodkowo-Wschodniej.
Heidelberg Polska
Heidelberg tradycyjnie już będzie największym wystawcš targów Poligrafia. W tym roku na powierzchni ponad 400 m2 znajdš się m.in.: zespół drukujšcy pokazanej na drupie maszyny Speedmaster XL 105 (pierwsze egzemplarze majš trafić do Polski w tym roku), najnowsza generacja nawietlarek termicznych CtP Suprasetter oraz urzšdzenia introligatorskie: krajarka Polar XT i złamywarka Stahlfolder z serii TH.
Firma będzie w Poznaniu promować swoje rozwišzania w zakresie zarzšdzania produkcjš Prinect, powišzane z osieciowaniem i integracjš maszyn oraz urzšdzeń pracujšcych w różnych działach drukarni. Prezentowane rozwišzania będš adresowane do wszystkich zakładów poligraficznych, także tych mniejszych, szukajšcych sposobu na efektywniejsze wykorzystanie swojego parku maszynowego i zwiększenie konkurencyjnoci. Drugim tematem będzie ochrona rodowiska i najnowoczeniejsze rozwišzania w zakresie systemów urzšdzeń peryferyjnych dla hali maszyn Star System. Trzecim ważnym zagadnieniem będzie kontrola jakoci kolorystycznej arkusza Print Color Management. Jest to zdaniem Heidelberga temat o tyle istotny, że wraz z rozwojem technologicznym samych maszyn drukujšcych sš one wyposażane w coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane technologicznie urzšdzenia i oprogramowanie pozwalajšce zbliżyć się do idealnego odwzorowania obrazu na arkuszu Đ stšd obecnoć tej tematyki w Poznaniu.
Interprint
Firma Interprint będzie na targach promować rozwišzania produkowane przez swoich dostawców. Z oferty firmy Schwegmann największy nacisk zostanie położony na chemię drukarskš oraz system Moll, eliminujšcy koniecznoć częstego czyszczenia systemów wodnych w maszynach rotacyjnych. Z oferty firmy Schur promowane będš urzšdzenia ekspedycyjno-transportowe dla drukarń rotacyjnych, pozwalajšce na obsługę wydrukowanych materiałów od złamywaka do rampy załadowczej. Interprint jest też jednym z polskich dystrybutorów firmy Contitech, producenta obcišgów kompresyjnych. Na targach zaprezentowana zostanie zupełna nowoć: obcišgi Conti Air Litho HC, o nowej konstrukcji, z podwójnš wartswš kompresyjnš i zmodyfikowanš warstwš materiałowš. Obcišgi, w obecnej wersji przeznaczone do drukowania arkuszowego, od kwietnia majš być też dostępne w wersji dla drukarń rotacyjnych.
Introma
Na ponad 100-metrowym stoisku firma pokaże produkowane przez siebie urzšdzenia introligatorskie, w w tym 4-kasetowš składarkę FK-4.400S w formacie B3. Introma anonsuje jš jako pierwszš składarkę polskiej produkcji przeznaczonš do produkcji ulotek farmaceutycznych. Wród urzšdzeń produkowanych przez firmę znajdš się także bigówko-perforówki, zszywarki, urzšdzenia do zaokršglania naroży, urzšdzenia do opraw spiralnych.
Introma pokaże też urzšdzenia firm reprezentowanych na polskim rynku: zbieraczki i linie do produkcji broszur o pobieraniu podcinieniowym, utrzšsarki z nadmuchem powietrza oraz wiertarki jedno- i wielogłowicowe japońskiej firmy Uchida, oklejarki niemieckiej firmy GMN, laminatory, automatyczne bigówki listwowe i kršżkowe włoskiej firmy OMM oraz urzšdzenia do produkcji skorowidzów francuskiej firmy Innovations.
Konica Minolta Business Solutions Polska
Polskš premierę będzie mieć w Poznaniu urzšdzenie Konica Minolta bizhub 1050 pro, pracujšce z prędkociš 105 czarno-białych arkuszy na minutę. Firma będzie też promować wprowadzane w tym roku na rynek urzšdzenia kolorowe: bizhub C450, bizhub C500, pracujšce z prędkociš od 35 do 50 stron/minutę.
M.M. Druk Serwis
Krakowska firma wystawi na targach kompaktowš maszynę fleksograficznš Alfa o szerokoci wstęgi 250 mm, wyposażonš w pełne suszenie UV. Producentem maszyny jest brytyjska firma Edale, reprezentowana przez M.M. Druk Serwis w naszym kraju na zasadach wyłšcznoci. Maszynę Alfa dostawca anonsuje jako uniwersalne urzšdzenie do niskonakładowych druków wysokiej jakoci.
Michael Huber Polska
Firma będzie promować na targach nowe serie farb, wprowadzone do sprzedaży w ostatnim czasie. Znajdzie się wród nich m.in. Gecko, nowa seria rozpuszczalnikowych farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych przeznaczonych do zadrukowywania opakowań. Kolejna nowoć to MetalFX, technologia stworzona z mylš o drukowaniu z efektami metalicznymi. Firma będzie też promować nowš serię offsetowych farb skalowych CORONA, zalecanych przez Hubera do drukowania opakowań rodków spożywczych, używek i innych produktów wrażliwych sensorycznie.
Firma zapowiada również prezentację systemu HICOS (Huber Intelligent Colour System), pozwalajšcego na odwzorowywanie większej iloci barw niż jest to możliwe w konwencjonalnym druku 4-barwnym.
Specjalnie na targi firma Michael Huber Polska przygotowała też wzornik lakierów dyspersyjnych.
Modico
Firma pokaże produkowane we własnym zakresie maszyny błyskowe Sun Stamper do produkcji pieczštek typu pre-ink. Polskš premierę będš miały oprawki Modico do technologii błyskowej oraz materiały do produkcji na maszynach błyskowych aluminiowych paneli z nadrukiem.
Mller Martini
Na stoisku będzie prezentowana m.in. włoska maszyna do szycia nićmi F180 produkowana przez firmę Smyth. Jest to automatyczna maszyna do małych i dużych nakładów, pracujšca z wydajnociš do 180 cykli/min, w zakresie formatów 420x320 mm.
Oc Poland
W zakresie druku małoformatowego firma zaprezentuje dwie ubiegłoroczne premiery. Z systemów kolorowych na stoisku będzie pracować maszyna Oc CPS 800, będšca kolejnš, wzbogaconš wersjš 7-kolorowych urzšdzeń firmy Oc, umożliwiajšcš drukowanie na szerszej niż poprzednie modele gamie podłoży. Z urzšdzeń czarno-białych zobaczymy Oc VarioPrint 2110, system produkcyjny przeznaczony do drukowania broszur, folderów, skryptów zarówno jedno-, jak i dwustronnych. Urzšdzenie pracuje z prędkociš 105 stron A4/min i obsługuje wiele mediów, w tym papiery kredowe i fakturowane.
Dział druku wielkoformatowego firmy Oc będzie na targach reprezentowany przez urzšdzenie Oc TCS 400 przeznaczone do zastosowań inżynierskich i geodezyjnych, drukujšce w technologii ink-jet. Poza tym firma pokaże dwa inne urzšdzenia wielkoformatowe Đ Oc CS 6060 i IP Seiko 4500.
Opus
Firma pokaże oferowane przez siebie systemy opraw dokumentów, m.in. Atlas 300 Image, oprawiajšcy do 300 kartek i pozwalajšcy na wykonywanie złoceń na okładkach, Atlas 150 (do 150 kartek) i Atlas 125 Mono (do 125 kartek).
Printline
Z oferty Day International firma Printline będzie promować obcišgi offsetowe nowej serii Durazone, wprowadzone do sprzedaży w 2004 roku, o nowej opatentowanej technologii produkcji warstwy kompresyjnej. Producent zapewnia, że ich stosowanie zwiększa produktywnoć rednio o 40%. Obecnie w Polsce obcišgi te sš wprowadzane w drukarniach heatsetowych, wkrótce majš być też dostępne w wersji do maszyn arkuszowych. Z oferty firmy Varn (chemia drukarska) będzie prezentowany pakiet produktów do obróbki i pielęgnacji płyt CtP. Nowociš na polskim rynku sš z kolei etykiety zintegrowane Folien Fischer, przeznaczone dla banków czy firm telekomunikacyjnych korzystajšcych z tej formy dostarczania informacji.
Printy Poland
Firma zaprezentuje Eurolaser Đ wielkoformatowy ploter tnšco-grawerujšcy przeznaczony do obróbki miękkich materiałów. Urzšdzenie ma budowę modularnš, umożliwiajšcš rozbudowę w miarę potrzeb użytkowników. Firma oferuje szeroki wybór wielkoci stołów roboczych (od 800x800 mm do 2200x3000 mm).
PXL Systems
Firma będzie promować program Odystar, system bazujšcy na formacie PDF 1.5. Program ten Đ zdaniem dostawcy Đ gwarantuje integralnoć plików, umożliwia dokonywanie zmian w ostatniej chwili i ich podglšd, szybki i wysokiej jakoci trapping. Odystar zawiera kompletny zestaw narzędzi dla rodowiska prepress.
Reprograf
Głównym akcentem tegorocznej ekspozycji będš produkty japońskich partnerów Reprografu Đ firm Screen w zakresie systemów prepress i Komori w dziedzinie maszyn drukujšcych. Firma będzie też promować systemy zarzšdzania i kontroli produkcji na wszystkich etapach procesu poligraficznego. W zakresie szeroko rozumianego koloru Reprograf będzie prezentował ofertę firm KPG, Epson (drukarki), X-Rite (systemy pomiarowe), EFI (oprogramowanie) oraz systemy workflow oparte na formacie JDF.
Nowociš na rynku polskim będzie ploter solwentowy szwajcarskiej firmy Zund (na zdjęciu poniżej). W zakresie małoformatowego druku cyfrowego Reprograf pokaże system Konica Minolta. Na targach nie zabraknie oferty producentów materiałów, reprezentowanych w Polsce przez Reprograf: Ipagsa (płyty offsetowe, także CtP), Typon (filmy graficzne) i innych.
Scorpio
Na ponad 200-metrowym stoisku firma pokaże kilka polskich premier. W zakresie CtP prezentowany będzie system fioletowy, składajšcy się z nawietlarki HighWater Python 74-BV-60 połšczonej mostem z wywoływarkš Heights Inca 8. Największym eksponatem na stoisku będzie 11-metrowa, 6-kolorowa maszyna fleksograficzna Imer F-330, przeznaczona do drukowania etykiet, wyposażona w moduł tłoczenia na zimno, zespół relaminacji/delaminacji i zespół wykrojników. Uzupełnieniem maszyny będzie urzšdzenie do montaży form fleksograficznych Cobra Table Top firmy J.M. Heaford. Nowociš targowš będzie urzšdzenie do grawerowania cylindrów wklęsłodrukowych Helioklischograph K500 firmy Hell Gravure Systems, wyposażone w Đ jak twierdzi dostawca Đ najszybszš na wiecie głowicę grawerujšcš. Scorpio pokaże też nowš cyfrowš drukarkę wielkoformatowš firmy Tampoprint Đ EP 1600 o rozdzielczoci 1440 dpi, przeznaczonš do drukowania na sztywnych podłożach o gruboci maksymalnej 500 mm oraz automatyczne urzšdzenie tej samej firmy do 4-kolorowego zadrukowywania płyt CD farbami UV Đ Concentra 130.
Tobias Associates Ten amerykański producent zaawansowanych systemów skanowania i densytometrów po raz pierwszy pojawi się na poznańskich targach. Firma zaprezentuje na nich m.in. przeznaczony dla drukarń gazetowych skaner do pasków szaroci NS3 NewsScan, umożliwiajšcy odczyt z pasków o gruboci minimalnej 1,6 mm. Tobias pokaże też skaner do pasków kolorów SD3, umożliwiajšcy m.in. pomiar apli, przyrostu punktu, trappingu, poziomu szaroci, kontrastu i balansu szaroci.
Tomaco-Intro
Firma pokaże najnowszej generacji maszyny do wykonywania oprawy klejonej ksišżek w systemie Fastbind oraz unikalnš technologię wytwarzania ăna żšdanieÓ personalizowanych okładek miękkich i twardych na potrzeby drukarń cyfrowych. Polskš premierę będš miały maszyny klejšce Fastbind Elite, Optima i Ultra oraz urzšdzenia towarzyszšce: maszyny przegniatajšce Fastbind C320E i C450E, maszynę do wykonywania okładek twardych Fastbind Casematic oraz stanowisko do przegniatania i jednoczesnego docinania okładek miękkich Fastbind Ondematic.
US Print
Firma pokaże po raz pierwszy w Polsce brazylijskš maszynę fleksograficznš Etirama w konfiguracji: 4 zespoły drukujšce umieszczone na cylindrze centralnym, zespół lakierujšcy UV, potrójny zespół wykrawania rotacyjnego z odwijaniem ażuru, zespół do tłoczenia foliš na zimno, zespół laminujšcy. US Print zaprezentuje też wyroby szwedzkiej firmy Kelva, producenta pomp farbowych i urzšdzeń do czyszczenia wstęgi.
Verus
Firma pokaże maszynę Brausse 1050SEF Đ automat do wykrawania tektury ze stacjš oczyszczania, z możliwociš tłoczenia foliš na goršco. Maszyna jest montowana w Chinach przez niemiecko-kanadyjskie konsorcjum IMG-Brausse na podzespołach takich firm jak Bosch-Rexroth, Siemens czy Mitsubishi. Firma zapowiada, że jako jedyna pokaże na targach wykrawanie z oczyszczaniem, jak również tłoczenie foliš na goršco.
Xteam/Zakłady Artystyczne Art
Firmy Xteam i Art w tym roku pojawiš się na wspólnym stoisku, na którym w zakresie druku cyfrowego pokażš szerokš gamę rozwišzań Xerox, z których szczególnš uwagę warto zwrócić na kolorowy system DocuColor 8000 Đ jego polska premiera miała miejsce na marcowej wystawie Innovate 05 w Warszawie. System, w konfiguracji targowej wyposażony w RIP Creo CXP8000, oferuje prędkoć 80 stron A4/min i pozwala stosować rastry liniowe, kołowe oraz stochastyczny. Drugim urzšdzeniem kolorowym na stoisku będzie DocuColor 3535. Dla firm rozpoczynajšcych przygodę z drukiem cyfrowym przygotowano innš nowoć Đ monochromatyczny system Xerox 4110. Z urzšdzeń czarno-białych pojawi się także system Nuvera 120. Firmy będš też promować system zarzšdzania drukarniš cyfrowš DocuTraffic.
Dodatkowo na stoisku znajdš się systemy owietleniowe Just Normlicht, wykorzystywane w branżach DTP, poligraficznej i fotograficznej. Zwiedzajšcy będš mogli zapoznać się z możliwociami lamp ProofStation 10, ProofTop Multi 5000, Color Match 5000 Duo, Image Pro 5000 i Studio Light 5000.
Nowociš w Polsce będzie prezentacja wyrobów chińskich producentów takich jak: Beiren, Wiefang, Qufu Henn, Guowang, przeznaczonych m.in. dla drukarń offsetowych. Ekspozycja, na której znajdš się m.in. krajarki, maszyny do wykrawania i złocenia oraz oklejarki do ksišżek, będzie stanowić oficjalnš inaugurację cisłej współpracy trzech firm: Art, Beiren Henn i Xteam.
Zakład Foliowania Papieru
Firma, będšca przedstawicielem D&K Group, przedstawi po raz pierwszy w Polsce automatycznš linię do laminowania Pegasus B2. Urzšdzenie to będzie miało rtównoległš wiatowš premierę na targach Northprint 2005. ZFP pokaże też różnego rodzaju folie, w tym folię do trudnych podłoży Superstick, przeznaczonš do laminowania PCV.
Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez wystawców