Mottem 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie był cytat z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”, który idealnie oddał charakter tegorocznych targów. Przez 4 dni Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków było miejscem spotkań z literaturą, ale i przestrzenią do dialogu międzykulturowego oraz międzypokoleniowego. To właśnie tutaj spotkali się ludzie w różnym wieku, z różnych krajów, miast i środowisk. Wszyscy przyszli w jednym celu, aby wspólnie uczestniczyć w Święcie Książki.
Blisko 500 wystawców, ponad 800 autorów, 52 000 odwiedzających, w tym 700 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych – tak w liczbach prezentuje się miniona edycja targów. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to jednak więcej niż liczby, to przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy za nimi stoją – wystawcy, autorzy, odwiedzający. To również organizatorzy z uwagą wsłuchujący się w głosy uczestników i odpowiadający na ich potrzeby.
Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy, gry planszowe – na targach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Program był bardzo rozbudowany. Zwiedzający mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach organizowanych między innymi w ramach Festiwalu Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkań z Fantastyką, Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkań z Non-fiction, Festiwalu Mroczne Historie oraz zdobycia autografów od takich autorów, jak: Katarzyna Bonda, Max Cegielski, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Max Czornyj, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Anna Goc, Aneta Jadowska, Marek Krajewski, Roma Ligocka, Jakub Małecki, Katarzyna Nosowska, Łukasz Orbitowski, Grzegorz Piątek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Jakub Żulczyk.
Rośnie nam na targach nowe pokolenie czytelników!
Targi od 26 lat promują czytelnictwo. Wchodzimy w następne ćwierćwiecze. Rośnie nam drugie albo i nawet trzecie pokolenie czytelników, z czego się ogromnie cieszymy – powiedziała podczas oficjalnego otwarcia prezes Targów w Krakowie, Grażyna Grabowska.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie dostarczają wielu pozytywnych emocji również autorom. Przyjeżdżam tutaj po to także, żeby kolekcjonować wzruszenia, ponieważ coraz częściej na te targi, na których jestem już chyba po raz 18., przychodzą dorośli już czytelnicy, często naprawdę na tyle dorośli, że mają już własne dzieci i opowiadają mi o tym, iż wychowywali się na moich książkach, co mnie i cieszy, i trochę jednak wzrusza. (...) – powiedział Grzegorz Kasdepke.
To już tradycja. Hejnał mariacki w EXPO Kraków
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie rozpoczęły się tradycyjnie od dźwięków hejnału mariackiego, który w samo południe rozbrzmiał w EXPO Kraków. Podczas oficjalnego otwarcia obecny był prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, który powiedział: Kraków jest takim miastem, gdzie bez książki obejść się nie da. Nie ma się zresztą co dziwić, bo jesteśmy od 2013 roku Miastem Literatury UNESCO, tutaj są korzenie drukarstwa polskiego, tutaj powstawały pierwsze wydawnictwa, tutaj tworzyli laureaci Nobla: Miłosz, Szymborska. To także miasto Mrożka, to także miasto Lema. (…) Targi w Krakowie są sprawą wyjątkową. To miejsce nie tylko sprzedaży książki, to także miejsce spotkań wszystkich tych, którzy książkę tworzą, począwszy od pisarzy, poprzez wydawców, po ilustratorów, tłumaczy, cały szereg zawodów, które się wiążą z książką – dodał. Podczas ceremonii zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienie przyznawane jest od 2011 roku. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Podczas 26. edycji tytuły ambasadorów otrzymali: Monika Białecka – od wielu lat związana z rynkiem wydawniczym i Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie; Marian Łyko – prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, który od lat jest sponsorem nagrody głównej w Konkursie o Nagrodę im. Jana
Długosza; Łukasz Wojtusik – dziennikarz, autor podcastu „Alfabet Wojtusika”; Vela Szulwińska @lostreadingsoul – twórczyni treści internetowych, wybrana w plebiscycie internautów. Wręczone zostały także jubileuszowe dyplomy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, tytuły „Przyjaciela Książki” wręczane przez Polską Izbę Książki oraz nagrody Gaudeamus wręczane przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.
„Nic dwa razy się nie zdarza”
Spoglądająca od wejścia Wisława Szymborska przypominała odwiedzającym, że „Nic dwa razy się nie zdarza”. Uśmiechnięci goście zdawali się o tym wiedzieć i w pełni korzystali z licznych atrakcji proponowanych przez organizatorów i wystawców. – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są jednym z najważniejszych i jednym z ostatnich wydarzeń w Roku Szymborskiej. Są to najważniejsze targi książki w Polsce, które w tym roku były jeszcze dodatkowo ważne, ponieważ miały specjalną patronkę, właśnie Wisławę Szymborską. Była ona obecna zarówno w postaci jej książek, jak i książek o niej, książek biograficznych, no i za pomocą różnego rodzaju gadżetów. Wszystkie te gadżety mają jeden cel: zachęcić potencjalnych czytelników i czytelniczki do tego, żeby sięgnęli albo po raz pierwszy, albo na nowo do poezji Wisławy Szymborskiej – podkreślił Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Targi promują czytelnictwo!
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie budzą ogromne zainteresowanie zarówno wśród indywidualnych czytelników, jak i wśród branży. Każdego roku uczestniczą w nich bibliotekarze, księgarze, ilustratorzy, tłumacze i inne osoby zawodowo związane z rynkiem wydawniczym i branżą poligraficzną. Targi są idealnym miejscem spotkań, podczas których szeroko pojęta branża może wymienić się doświadczeniami, zgłębiać tajniki dotyczące procesu wydawniczego, promocji i sprzedaży książek. Z roku na rok program branżowy rozrasta się, zapewniając interesujące treści.
Podczas 26. edycji odwiedzający mogli wziąć udział w spotkaniach i szkoleniach organizowanych m.in. przez: Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Rynek Zabawek. Nowością była Strefa Agentów Literackich, która zgromadziła agentów z Polski i zagranicy. Na targach odbyła się również kolejna edycja Word2Picture – przedsięwzięcia łączącego rynek wydawniczy z branżą filmową.
Z online w offline
Tegoroczna edycja ponownie należała do młodych, którzy dobitnie zadali kłam opinii, że nie czytają książek. Obserwując, z jaką pasją i determinacją ustawiali się w kolejkach do ulubionych autorów i autorek oraz z jak wieloma torbami pełnymi książek i szczęściem malującym się na twarzach opuszczali EXPO Kraków, można śmiało powiedzieć, że czytają i to czytają dużo. Zainteresowanie literaturą Young Adult zdecydowanie wykracza poza trend, ponieważ czytanie po prostu stało się modne. Młodzież znalazła rozrywkę w książkach i to jest bardzo, bardzo budujące. (...) – zauważa Agata Wołosik-Wysocka z Wydawnictwa NieZwykłe.
Młodą scenę literacką popularyzują liczne booktokerki i bookstagramerki, które recenzują książki w sieci. Biorą udział w targach, aby poznać osobiście autorów i autor- ki, jak również po to, aby relacjonować wrażenia z samego wydarzenia.
Tym wydarzeniem żyje całe miasto!
Choć targi trwają tylko cztery dni, to głośno jest o nich na wiele tygodni przed wydarzeniem. O ogromnym zainteresowaniu świadczą statystyki. Funpage Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie na Facebooku tylko w ciągu ostatniego tygodnia wygenerował ponad 269,5 tysięcy zasięgu i 5,5 tysiąca reakcji, a Instagram blisko 40 tysięcy zasięgu. Jak zauważa Bartosz Renans z Wydawnictwa Nasza Księgarnia: Do Krakowa przyjechałem na kilka dni przed targami i od razu poczułem ducha tego wydarzenia. Przede wszystkim wszyscy ludzie wokół mówią, że zaraz będą targi i że się na nie wybierają. Całe miasto jest oklejone plakatami. W licznych rozgłośniach radiowych można usłyszeć o targach, więc jest to naprawdę bombardowanie informacją ze wszystkich możliwych stron. (...)
Jak zauważa Michalina Kołacińska z Wydawnictwa Dwie Siostry: Są to największe i najbardziej prestiżowe targi w Polsce tak naprawdę. Najbardziej też przypominają nam (jeżeli chodzi o organizację, o popularność, o rozpoznawalność) międzynarodowe targi czy to we Frankfurcie, czy w Bolonii. (…)
Pracę organizatorów docenił Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego: Targi Książki w Krakowie – to trzeba przyznać z wielką przyjemnością – pracują intensywnie nad tym, żeby ładnie nagłośnić wydarzenie. Działają prężnie w social media – bez czego dzisiaj trudno sobie wyobrazić promocję książek. Wszystko jest zaplanowane i widać potężną pracę po stronie targów. To jest szczególny rok dla Wydawnictwa Literackiego, dla Targów Książki w Krakowie i w ogóle dla Krakowa, dlatego, że oprócz tego, że Wydawnictwo Literackie obchodzi jubileusz 70-lecia, to świętujemy także 10-lecie przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. (…)
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już na konferencji prasowej poprzedzającej wydarzenie zostały nazwane przez pełnomocnika prezydenta Miasta Krakowa ds. Krakowa, Roberta Piaskowskiego „wizytówką Krakowa – Miasta Literatury UNESCO”. Jak twierdzi prezes Grabowska: Nie ulega wątpliwości, że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do uzyskania tego zaszczytnego tytułu, który jednak nie jest dany raz na zawsze. Jest również zobowiązaniem do stałego rozwoju, zwiększania jakości targów. (…)
Dla osób, które nie mogły przyjechać do Krakowa, a chciały poczuć wyjątkową atmosferę związaną z literackim świętem, targi przygotowały specjalną Wirtualną Platformę Targową, za pośrednictwem której można było uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Z samego serca targów nadawała także Telewizja Targowa.
Konkurs im. Jana Długosza
60 tytułów, 10 finalistów i 1 laureat – pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, podczas uroczystej gali w ICE Kraków poznaliśmy finalistę 26. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Został nim Konstanty Gebert, autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” wydanej przez Wydawnictwo Agora. Celem konkursu organizowanego przez Targi w Krakowie jest promowanie książek naukowych i popularnonaukowych z obszaru szeroko rozumianej humanistyki. Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego.
Do zobaczenia za rok
Na koniec raz jeszcze warto powtórzyć słowa noblistki „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”, które dziś w obliczu wydarzeń na świecie stają się wyjątkowo aktualne. Książka to swego rodzaju okno na świat rozumiany zarówno jako przestrzeń, historia wyznaczana kolejnymi pokoleniami czy różnice światopoglądowe. Piękne jest to, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Takie są też Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – podkreśla Małgorzata Downar, komisarz Targów Książki w Krakowie.
Kolejna edycja targów już za rok, wcześniej jednak organizatorzy zapraszają na BookGame – wielkie planszówkowe granie, które odbędzie się w dniach 1-3 marca 2024 roku w EXPO Kraków.
Opracowano na podstawie materiałów organizatora