Polska premiera, światowy rekord – Anicolor w Łomży
6 gru 2016 14:48
22 kwietnia br. w drukarni Libra-Print w Łomży miało miejsce uroczyste przekazanie do użytku pierwszej w Polsce offsetowej arkuszowej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster SM 52 z zespołem farbowym Anicolor.
Maszyna posiadająca cztery zespoły drukujące została zainstalowana na przełomie lutego i marca br. W pierwszym tygodniu po jej uruchomieniu wykonano na niej 200 zleceń, ustanawiając rekord światowy dla maszyn Anicolor. W dowód uznania dla tego osiągnięcia dyrektor handlowy Heidelberg Polska Krzysztof Wojdan przekazał właścicielowi drukarni Danielowi Puławskiemu odpowiedni certyfikat.
Drukarnia Libra-Print wykonuje różnorodny asortyment produktów poligraficznych: etykiety, opakowania i wszelkie rodzaje druków akcydensowych (broszury, ulotki, plakaty) dla klientów z całego kraju. Większość zamówień nie przekracza 2000 odbitek. Speedmaster SM 52-4 Anicolor oferuje szybki narząd (krótszy o 40% niż w maszynach konwencjonalnych), stabilną, powtarzalną kolorystykę i jakość w ramach całego nakładu oraz niewielką ilość makulatury. Przy tym wykorzystuje konwencjonalne płyty i farby offsetowe zapewniając opłacalne i bardzo wydajne drukowanie krótkich nakładów.
O powodach inwestycji w tę nową technologię tak mówi Daniel Puławski: Głównym powodem była konieczność zwiększenia wydajności w formacie B3. Wprawdzie w naszej drukarni mieliśmy wielokolorową maszynę w tym formacie, jednak ze względu na znaczący wzrost liczby zamówień przestała nam wystarczać.
Regularnie czytuję prasę branżową; kiedy przeczytałem pierwszy artykuł na temat systemu Anicolor przed targami Ipex 2006, pomyślałem, że to jakaś rewolucja – niestety nie mogłem pojechać do Birmingham. W ubiegłym roku zostałem zaproszony do siedziby Heidelberg W. Brytania na dni otwarte, poczas których m.in. prezentowano tę maszynę. Miałem tam możliwość wydrukowania na niej swoich prac – a wziąłem najtrudniejsze – i zacząłem poważnie myśleć o inwestycji. Pojechałem jeszcze do siedziby Heidelberga w Niemczech na pogłębione testy, widziałem też proces składania tej maszyny – i podjąłem decyzję o zakupie. Podpisany został kontrakt; maszyna pierwotnie miała być dostarczona w połowie br., ale dzięki staraniom pana prezesa Pindrala dostałem ją szybciej. Na szczęście, bo według przewidywań firmy czas oczekiwania na tę maszynę po targach drupa może znacząco wzrosnąć.
Nowy Speedmaster Anicolor całkowicie spełnia moje oczekiwania, a nawet je przewyższa: wydajność w większości przypadków wzrosła o 100%, przy niektórych pracach nawet o 150%. Jeśli chodzi o ilość makulatury, to ogółem zmniejszyła się w granicach 70% (oczywiście kształtuje się to różnie w zależności od rodzaju zleceń). Bardzo istotnym atutem z mojego punktu widzenia – jako że często w ciągu dnia pracy zdarza się kilkakrotna zmiana rodzaju zlecenia i podłoża drukowego – jest również mobilność tej maszyny.
Istotną zaletą maszyny Speedmaster SM 52-4 Anicolor jest też standaryzacja i stabilność całego procesu drukowania. Dzięki zastosowaniu cylindra aniloksowego gęstość optyczna druku w każdym miejscu jest taka sama: od pierwszej do 100-tysięcznej odbitki, co zapewnia powtarzalność w ramach całego nakładu.
Pracujemy też dla rynku etykiet i właśnie utrzymanie tej powtarzalności stanowiło dla nas największy problem – przyznaje Daniel Puławski. – Wymagania klientów z tego sektora są bardzo ostre: dopuszczalna różnica w kolorze to 3%. Do druków z nowej maszyny klienci nie mieli najmniejszych zastrzeżeń; przeciwnie – jeden z klientów, który zlecał wykonanie części nakładu innej drukarni, teraz całe zamówienie przeniósł do nas.
W drukarni Libra-Print maszyna drukuje farbami Saphira zalecanymi przez firmę Heidelberg do druku w systemie Anicolor. Jak mówi właściciel drukarni, wykonywano również druk testowy farbami triadowymi, jednakże różnice w kolorystyce odbitek w porównaniu z wydrukowanymi Saphirą były znaczące. Daniel Puławski dodaje, że cena farb Saphira nie odbiega od ceny zwykłych farb.
Oprócz nowego Speedmastera w formacie B3 w drukarni Libra-Print pracują jeszcze 5-kolorowa maszyna półformatowa i 2-kolorowa drukująca w ćwierćformacie; uzupełnieniem parku maszynowego są 2 systemy Xeroksa do druku cyfrowego czarno-białego i kolorowego. Drukarnia dysponuje także studiem graficznym z systemem CtP Screena oraz introligatornią wyposażoną w linię do oprawy miękkiej Horizon i złamywarkę MBO. W zakładzie jest zatrudnionych 45 osób.
Nowa maszyna jest w pełni obłożona produkcją (o czym świadczy choćby ustanowiony rekord); wg szacunków właściciela wykonuje ona obecnie ok. 50% całej produkcji drukarni. Daniel Puławski wiąże z nią ambitne plany: ma ona zarobić na nową halę, ponieważ obecna jest adaptowana i nie odpowiada w pełni wymaganiom produkcyjnym.
Warto przypomnieć, że od chwili premiery podczas targów Ipex 2006 na świecie sprzedano już ponad 90 maszyn Speedmaster SM 52 wykorzystujących technologię Anicolor. IZ