Ponadczasowa generacja
6 gru 2016 14:50
Z łączną liczbą ponad 2000 zespołów sprzedanych na całym świecie maszyna M-600 firmy Goss zdobyła uznanie ze względu na oferowaną jakość odbitek, niezawodność i elastyczność.
Instalacja pierwszego modelu miała miejsce we Francji w 1992 roku i wkrótce w jej ślady poszły inne firmy z 59 krajów czyniąc model M-600 jedną z najpopularniejszych 16-stronicowych maszyn drukujących na świecie.
Ten sukces maszyna M-600 zawdzięcza ciągłym modyfikacjom. Oryginalnie model ten zaprojektowany został z myślą o kilku obszarach produkcji ekonomicznych wydruków w wysokiej jakości. Cele te pozostały niezmienne niezależnie od dokonywanych później zmian technologicznych, dzięki czemu maszyna za każdym razem była dostosowywana do zmieniających się potrzeb rynku.
Poza powyższymi celami w projektowaniu maszyny kładziono również nacisk na automatyzację, redukcję odpadów i uniwersalność. Dalszy rozwój technik i urządzeń peryferyjnych pozwolił na zwiększenie produktywności oraz wydajności, co ułatwiło drukowanie w szerokiej gamie formatów.
Technologie dla zmieniających się potrzeb
Stawiając czoło trendom zmierzającym w kierunku mniejszych nakładów i spersonalizowanej zawartości z jednej strony oraz większej konkurencyjności mediów elektronicznych z drugiej, przemysł poligraficzny doskonalił technologię oraz wprowadzał optymalizację procesów. Dla wielu obecnych na rynku drukarń celem stało się zainstalowanie jednego wielofunkcyjnego systemu umożliwiającego efektywną i wysokiej jakości produkcję szerokiego spektrum wyrobów.
Od maszyn ostatniej generacji oczekuje się, że inwestycja w nie będzie się zwracała znacznie szybciej niż kiedykolwiek przedtem. Decyzja o zakupie determinowana jest z kolei takimi czynnikami jak minimalny czas narządu, mniejsza ilość odpadów i maksymalny okres eksploatacji.
Poprzez automatyczne ustawianie kolorów, opcji złamywaków i zmiany płyt drukowych, wspomagane m.in. przez technologię Omni Makeready i w pełni otwartą architekturę interfejsu prepressu, firma Goss International, upraszczając i eliminując niektóre etapy, ułatwiła proces zmiany zleceń na maszynie M-600.
Założeniem każdej modernizacji maszyny M-600 było jak najdłuższe utrzymanie jej w gotowości do pracy przy minimalnym poziomie odpadów i wysiłku operatora. W wyniku wielu takich modyfikacji zdolność produkcyjna może być podwyższana w każdym cyklu życia maszyny M-600.
Maszyna M-600, odkąd powstała, reprezentuje prawdziwy postęp w zakresie uniwersalnej, wysokojakościowej technologii 16-stronicowego druku zwojowego i zyskała uznanie klientów. Za sprawą jej ciągłego doskonalenia i dostosowywania do wymogów dynamicznego rynku udało nam się również umocnić relacje z naszymi klientami i pozyskać wielu nowych – mówi Jacques Navarre, wiceprezes ds. sprzedaży w Goss International.
Automatyczna zmiana płyt i złamywaków
System Goss Autoplate został stworzony w odpowiedzi na przestoje maszyn spowodowane potrzebą zmiany płyt. Technologia ta, po raz pierwszy zaprezentowana na targach drupa 1995, wprowadziła na światowy rynek poligraficzny możliwość automatycznej zmiany płyt drukowych.
Technologia Goss Autoplate ułatwia produkcję najmniejszych nakładów na offsetowych maszynach zwojowych. Jest też kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do poszerzenia zakresu możliwych zastosowań tego typu urządzeń, będących wcześniej domeną maszyn arkuszowych. Technologia ta jest łatwa w obsłudze (jeden przycisk), a zdejmowanie zużytej i zakładanie nowej płyty nie zajmuje więcej niż trzy minuty i nie musi zakończyć się zerwaniem wstęgi. Opcja Goss Autoplate zyskała uznanie użytkowników, a jego wyrazem jest choćby liczba instalacji na całym świecie – ponad 300 – na maszynach M-600.
Podczas gdy każda mechaniczna funkcja maszyny M-600 kontrolowana jest zdalnie przez konsolę Omnicon, szeroki wachlarz opcji złamywania pozwala drukarniom dostosować maszynę do aktualnych wymagań. Z kolei dzięki zaawansowanym rozwiązaniom dostępnym przez moduły Goss Web Center maszyna jest w pełni automatycznie przygotowywana do pracy, a przestawianie złamywaków nie trwa dłużej niż kilka minut.
Złam dla każdej aplikacji
Uniwersalne serie maszyn Goss M-600 ze złamywakami z cylindrami klapowymi ułatwiają produkcję w szerokiej gamie formatów. Ostatnio firma Goss International dodatkowo ją poszerzyła dzięki wprowadzeniu na rynek nowych, pojedynczych złamywaków nożowych (chopper folder) JF-65 oferujących lepszą kontrolę sygnatur przy większej prędkości. Wyposażone w zaledwie jeden nóż, nowe złamywaki Goss zapewniają łatwy dla operatora, precyzyjny i dokładny złam od pierwszej do ostatniej odbitki. Złamywaki JF-65 są już zainstalowane u czterech klientów w Europie, ostatnio w austriackiej firmie Ferdinand Berger & Söhne. Wyposażyliśmy nową maszynę w opcje JF-65 i system automatycznej zmiany płyt Autoplate, ponieważ pragnęliśmy poprawić produktywność i automatyzację – komentuje Ferdinand Berger, udziałowiec i dyrektor generalny firmy. – Po zbadaniu wszystkich cech modelu M-600 nasze zdanie było zgodne. Maszyna pracowała z maksymalną prędkością przy doskonałym czasie narządu.
Na podstawie informacji firmy Goss International opracowała DA