Portfolio dopasowane do potrzeb rynku
24 maj 2019 10:18

Na tegorocznych targach FESPA Global Print Expo w Monachium miała miejsce światowa premiera nowej, płaskiej drukarki EFI Pro 30f, wykorzystującej utrwalanie UV LED. Po raz pierwszy w Europie zaprezentowano również nową generację drukarek hybrydowych EFI VUTEk h5 typu flatbed/roll-to-roll oraz drukarkę EFI VUTEk 3r+ typu roll-to-roll. Na targach FESPA promowano także innowacje firmy w zakresie druku soft signage, nowe, jeszcze szybsze technologie EFI Fiery DFE oraz nowe możliwości workflow w obszarze display graphics i cross media. 

X4 – mniej znaczy więcej

VUTEk h5 jest częścią serii VUTEk h, która została zaprojektowana od podstaw w celu ustalenia nowych standardów wydajności i rentowności. Drukarki z serii VUTEk h o szerokości 3,2 metra są wyposażone w 8 kolorów plus biały oraz technologię UltraDrop, zapewniającą wyjątkowo płynne przejścia tonalne. Seria jest dostępna w dwóch modelach: nowy VUTEk h5 osiąga maksymalną prędkość 109 płyt na godzinę oraz VUTEk h3, który drukuje do 74 płyt na godzinę i który można rozbudować do modelu h5. Oba systemy zapewniają wyjątkową produkcyjność dzięki technologii X4, która daje użytkownikom możliwość szybkiego i automatycznego wykorzystania 8 kanałów atramentu w konfiguracji CMYK x 2. Dzisiejsza technologia głowic drukujących i dokładność podawania kropli atramentu są na tak wysokim poziomie zaawansowania, że duża część naszych klientów może przejść na druk 4 kolorami w technologii X4 i odejść od jasnego cyanu i jasnej magenty – uważa Ken Hanulec, wiceprezes ds. marketingu, odpowiedzialny za technologię inkjetową w firmie EFI. – Oznacza to dużo niższe koszty produkcyjne i znacznie wyższą produktywność. W przeszłości druk czterokolorowy sprawdzał się jedynie w przypadku prac do oglądania z dużych odległości, dziś – również w aplikacjach POP/POS, bez kompromisu w kwestii jakości. Jedną z pierwszych firm w Europie, która zainstalowała drukarkę VUTEk serii h, była włoska firma poligraficzna Gescom. Model h3 przyczynił się do wzrostu przychodów firmy i większego zapotrzebowania na prace w jakości premium. Nasi klienci zauważyli skok technologiczny i docenili naszą nową ofertę produkcyjną, obejmującą druk w najwyższej jakości – powiedział Raffaele Friggi, kierownik produkcji w Gescom. – Inwestycja pozwoliła nam również pozyskać nowych klientów. W porównaniu z ploterem, który dotychczas wykorzystywaliśmy, zauważyliśmy poprawę dokładności kolorów, zwiększoną przyczepność farby oraz wyższą odporność na zarysowania i ścieranie. 

Większe możliwości zastosowania w konkurencyjnej cenie

W odpowiedzi na oczekiwania rynku nowa, płaska drukarka EFI Pro 30f została zaprojektowana ze stołem o wymiarach 3,05x2,05 m i jest pierwszą drukarką EFI, która umożliwia użytkownikom drukowanie na nośnikach o grubości do 10 cm (4 cale). Zapewnia ona drukarniom komercyjnym i internetowym większe możliwości zastosowania dzięki 8 kolorom oraz 4 kanałom druku białego i wielowarstwowego. 

Jest to w pewnym sensie unikalny model w naszej ofercie, idealnie dopasowany do oczekiwań rynku europejskiego – mówi Ken Hanulec. – Dzięki podwójnej konfiguracji CMYK oraz czterem kanałom druku białym atramentem osiągamy niezwykłą produktywność, prędkość i jakość wydruków, a także doskonałe krycie i saturację koloru białego. Drukarka obsługuje media o grubości do 10 cm, co jest dla nas zmianą strategiczną, pozwalającą na wykorzystanie systemu w aplikacjach niszowych, jak drewno, płyty cementowe, szklane, kamień itp.

Drukarka jest również wyposażona w technologię EFI UltraDrop ze zmienną skalą szarości obrazu w skali 7-21 pikolitrów, co zapewnia precyzyjne rozmieszczenie punktów, lepsze gradienty kolorów i bardziej płynne przejścia tonalne. Została wyposażona w nowo opracowany, intuicyjny graficzny interfejs użytkownika (GUI), który umożliwia lepsze zarządzanie układem nośników na płaskim stole. GUI pozwala również na łatwiejsze zagnieżdżanie i konfigurowanie dla aplikacji dwustronnych. Nowy model Pro 30f, prezentowany na targach FESPA, był wyposażony w proServer EFI Core DFE z technologią akceleracji FAST RIP. 

EFI Pro 30f charakteryzują przemysłowa konstrukcja, precyzja i niezawodność dzięki zastosowaniu napędu liniowego zamiast paska zębatego, regulowanej płaskości stołu +/- 50 mikronów, większej ilości komór próżniowych, które przekładają się na większą kontrolę i mniejszy pobór mocy.

Inną wyróżniającą cechą Pro 30f jest najlepszy w swojej klasie – zdaniem producenta – biały atrament oraz druk wielowarstwowy, który pozwala użytkownikom na:

– drukowanie na podłożach innych niż białe, w tym na nośnikach przezroczystych i kolorowych, jak również na nośnikach specjalnych takich jak drewno, metal czy szkło;

– produkcję podświetlanych wydruków i aplikacji dwustronnych;

– drukowanie punktowe kolorem białym, zwiększające nasycenie barw;

– podawanie białego atramentu we wszystkich rozmiarach kropli w skali szarości; 

– obsługę mediów o grubości do 10 cm.

System będzie dostępny komercyjnie od września br.

Rolowe workflow

Rolowa drukarka Vutek 3r+ to kolejna targowa nowość EFI. Platforma 3r odniosła duży sukces rynkowy, do chwili obecnej zrealizowaliśmy już ponad 200 instalacji na całym świecie – zdradza Ken Hanulec. – Zarówno model 3r+, jak i 5r+ charakteryzują się udoskonalonymi parametrami: elektroniką, trybami druku, systemem kontroli przesuwu podłoża, które przekładają się na prędkość drukowania wyższą o 20 proc., a z kolorem białym nawet o 50 proc. Dostępne są również opcje wykończeniowe znacząco podnoszące wartość wydruków jak cięcie, przewijanie, system roll-to-tape. To już nie jest po prostu drukarka rolowa, to kompletne rolowe workflow.

Wszystko w jednym 

Wszystkie drukarki EFI prezentowane na targach FESPA pracowały na najnowszych wersjach Fiery proServer DFE oraz zaktualizowanym oprogramowaniu Fiery Command WorkStation. Te dwa produkty pomagają ujednolicić operacje produkcyjne, dając użytkownikom możliwość zarządzania urządzeniami do druku cyfrowego na arkuszach, w roli, w szerokim formacie i w superszerokim formacie z jednego interfejsu użytkownika. Najnowsza wersja oprogramowania Fiery proServer Premium w połączeniu z najnowszą wersją oprogramowania Fiery XF zapewniają nawet dwukrotnie wyższą wydajność na superszerokich systemach drukują- cych (3,2-5 m). Klienci mogą zrealizować więcej zleceń na jednej zmianie i osiągnąć ciągłą produkcję nawet przy najszybszych prędkościach drukowania, maksymalizując tym samym zwrot z inwestycji. Najnowsza aktualizacja oprogramowania Fiery obsługuje ponad 70 nowych systemów drukujących firm zewnętrznych, zapewnia dodatkową wydajność, zarządzanie kolorami, użyteczność i usprawnienia w zakresie integracji, a także inne funkcje, takie jak: 

– Fiery Intensify – innowacja w zakresie renderowania kolorów, która zwiększa ich nasycenie;

– zwiększona kontrola nad pozycjonowaniem płyt w celu uzyskania optymalnego zużycia podłoża, z możliwością obracania, pozycjonowania i wyrównywania płyt w celu uzyskania maksymalnej elastyczności;

– ulepszone możliwości integracji obróbki wykończeniowej.

Tekstylny ekosystem

Szerokie portfolio rozwiązań EFI w zakresie druku cyfrowego obejmuje również zaawansowany ekosystem wiodących technologii projektowania i produkcji tekstyliów przemysłowych, które dają projektantom, markom i producentom możliwość skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek. EFI VUTEk FabriVU 340i to drukujący w technologii wodnej system do oznakowań typu soft signage, który łączy w sobie doskonałą jakość obrazowania z wydajną, niezakłóconą obsługą. Linia najnowocześniejszych przemysłowych drukarek atramentowych EFI Reggiani obejmuje natomiast nowatorską, jednoprzebiegową drukarkę EFI Reggiani BOLT zaprojektowaną w celu zapewnienia wysokiej produktywności i niezawodności, wydajności, wyjątkowej jednorodności i dokładności druku, z najwyższą trwałością głowicy drukującej i minimalnymi potrzebami w zakresie konserwacji. Asortyment atramentów EFI Reggiani Inks został również rozszerzony – na skutek przejęcia firmy BDR Boya Kimya – o atramenty reaktywne EFI Reggiani BDR.  AN