Powrót po 70 latach
6 gru 2016 14:49
Tadeusz Konwicki 14 listopada br., po 70 latach przerwy, został laureatem Nagrody Literackiej Warszawy „za wszystko, co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie”.
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodnicząca Rady Miasta Ewa Dorota Malinowska-Grupińska wręczyły 82-letniemu laureatowi czek na 100 tys. złotych i honorowy medal wraz z dyplomem. Prof. Andrzej Makowiecki, przewodniczący jury, uzasadniając przyznanie nagrody podkreślił, że Autor od zawsze związany jest z Warszawą. O Warszawie pisał lirycznie i ironicznie, przedstawiając tragiczne i groteskowe oblicze miasta i mieszkańców. W swoich utworach takich jak „Kompleks polski” i „Mała apokalipsa” pokazał Warszawę jako miasto naturalne i zdeformowane, odbierane na granicy jawy i snu.
Jury złożone głównie z przedstawicieli warszawskiej polonistyki przyznało również 3 nagrody po 20 000 zł w następujących kategoriach:
literatura piękna – wyróżniono Julię Hartwig za tom „Poezje wybrane. Selected poems”, pierwsze polsko-angielskie wydanie jej wierszy;
najlepsza książka dla dzieci i młodzieży – w tej kategorii wyróżniono Joannę Kulmową za tom wierszy „Kulmowa dzieciom”;
książki o tematyce warszawskiej o nazwie Edycja warszawska to nagroda dla Tomasza Pawłowskiego i Jarosława Zielińskiego za „Żoliborz. Przewodnik historyczny”.
Organizatorzy zrezygnowali z systemu nominacji. Zgłoszenia do nagrody mógł przysłać każdy. Jurorzy jednak nie ograniczyli się tylko do nadesłanych zgłoszeń, ale również sami wyszukiwali ciekawe książki, które ukazały się od połowy 2007 roku do czerwca br.
Decyzję o przyznaniu nagrody podjęła Rada Miasta 28.08.2008 roku. Przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska uzasadniła jej powrót nawiązaniem do przedwojennej tradycji oraz koniecznością promowania czytelnictwa. Nagrodę tę przyznawano bowiem od 1926 roku aż do wybuchu wojny w 1939, a jej laureatami byli m.in.: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska, Wacław Berent, Maria Kuncewiczowa, Leopold Staff. Pierwszym laureatem został najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław. Data 14.11.2008 roku również nie była przypadkowa, ponieważ jest to dzień urodzin jednego z najwybitniejszych przedwojennych laureatów Leopolda Staffa.
Jestem szczęśliwa, że w dobie kultury obrazkowej udało nam się wskrzesić nagrodę dla twórców literatury. Mają ją inne miasta, jak Gdynia i Wrocław, nasza powinna być nie mniej prestiżowa i mam nadzieję, że jako taka będzie traktowana – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Podczas gali w Salach Redutowych Teatru Wielkiego piosenki przedwojennych autorów – Mariana Hemara, Juliana Tuwima – w aranżacji Jerzego Satanowskiego wykonywali Magda Umer, Katarzyna Groniec, Mirosław Baka i Piotr Machalica.
Czekamy z nadzieją, że powrót w stolicy do tradycji nagradzania twórców słowa pisanego spowoduje wzrost zainteresowania książką i liczymy, że w roku 2009 nagrody zostaną przyznane również pisarzom młodego pokolenia, którzy w swojej twórczości zainteresują się tematyką Warszawy XXI wieku i jej mieszkańców. AJ